Čechy opět dorazila drzá finta. Proti Rakousku úplní favoriti nejsme, říká Kučeřík

jzp jzp
30. 12. 2020 7:24
Debakl, senzace, debakl. Česká dvacítka na hokejovém mistrovství světa cloumá s emocemi fanoušků. V úterý je nepotěšila debaklem od Spojených států 0:7. Z hráčů čišelo zklamání.
Američané slaví gól v české síti na MSJ 2021 v Edmontonu.
Američané slaví gól v české síti na MSJ 2021 v Edmontonu. | Foto: ČTK

První třetina přitom skončila nerozhodně. Češi ji dokonce vyhráli na střely 10:8. Vsadili na podobný styl, kterým skolili Rusko. Zavřeli střední pásmo, urputně blokovali střely a vyráželi do protiútoků.

"Tenhle styl hry je vždycky dost frustrující," přiznal kouč Američanů Nate Leaman. Na rozdíl od ruského kolegy Igora Larionova však dokázal své svěřence včas "přenastavit". 

"Když někdo brání v pěti hráčích, nutí vás to, abyste šli za výhrou trochu jinak," líčil po utkání. "Také na to musíte mít dobře vybalancovaný tým. My jsme potřebovali nějaké špinavé góly, nejen od kluků ze třetí a čtvrté lajny. Takže jsme všichni víc chodili do brány, šli po dorážkách, což zápas změnilo. Nebylo to jen tak, schytali jsme dost krosčeků."

Nejdřív Čechy nalomil pohotově dorážející Bobby Brink. "Chvíli nám trvalo, než jsme se chytili," vykládal.

Ve druhé půlce klání už se z českého obranného pásma stala střelnice.

"Troufám si říct, že do stavu 0:2 nebyl oproti zápasu s Ruskem žádný rozdíl. Měli jsme pár protiútoků, které jsme bohužel nevyužili," podotkl český trenér Karel Mlejnek. Narůstající skóre nesl nelibě: "Od začátku turnaje si říkáme, že je nutné hrát o každý gól."

S mizející nadějí na výhru však Češi začali odpadat. Závěrečnou třetinu prohráli i kvůli pěti menším trestům 0:4.

"Hokej není o tom, že odehrajeme jednu třetinu a pak nám to tam začne padat. Musíme hrát celý zápas stejně, držet si tempo," zlobil se obránce Radek Kučeřík.

I on byl na ledě, když Česko inkasovalo potupný sedmý gól. Matthew Boldy, hlídkující u brankoviště, dostal při přesilovce nahrávku z kruhu a efektní kličkou s hokejkou mezi nohama překonal Lukáše Paříka, kterého následně nahradil Nick Malík.

Je pozoruhodné, že v podstatě stejný gól Češi inkasovali už v úvodu turnaje proti Švédsku. Tehdy Elmer Söderblom zvyšoval na 5:1.

"Je to výjimečný hráč," chválil Boldyho parádu trenér Leaman. "Měří 190 centimetrů, ale má stejně šikovné ruce jako podstatně menší hokejisté. Nepřekvapilo nás, že dal takovou branku. Švédsko vstřelilo stejnou po téměř totožné akci. Matthew o tom pravděpodobně věděl. Není ale mnoho hráčů, kteří by něco takového dokázali zopakovat."

Zatímco Američané už mají čtvrtfinále jisté, Češi o něj ještě musí zabojovat. Na Silvestra vyzvou Rakousko, které na šampionátu zatím není příliš konkurenceschopné. Spoléhá však na brankáře Sebastiana Wraneschitze, který má téměř 90procentní úspěšnost zákroků, přestože je neustále pod palbou.

Například proti Švédsku chytil 61 z 65 střel, zatímco jeho spoluhráči vypálili jen šestkrát.

Aby Češi postoupili, potřebují získat alespoň bod, což by podle papírových předpokladů neměl být velký problém. Obránce Kučeřík ale zůstává obezřetný: "Myslím, že úplní favoriti nejsme."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 53 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy