Čechy opět dorazila drzá finta. Proti Rakousku úplní favoriti nejsme, říká Kučeřík

jzp jzp
30. 12. 2020 7:24
Debakl, senzace, debakl. Česká dvacítka na hokejovém mistrovství světa cloumá s emocemi fanoušků. V úterý je nepotěšila debaklem od Spojených států 0:7. Z hráčů čišelo zklamání.
Američané slaví gól v české síti na MSJ 2021 v Edmontonu.
Američané slaví gól v české síti na MSJ 2021 v Edmontonu. | Foto: ČTK

První třetina přitom skončila nerozhodně. Češi ji dokonce vyhráli na střely 10:8. Vsadili na podobný styl, kterým skolili Rusko. Zavřeli střední pásmo, urputně blokovali střely a vyráželi do protiútoků.

"Tenhle styl hry je vždycky dost frustrující," přiznal kouč Američanů Nate Leaman. Na rozdíl od ruského kolegy Igora Larionova však dokázal své svěřence včas "přenastavit". 

"Když někdo brání v pěti hráčích, nutí vás to, abyste šli za výhrou trochu jinak," líčil po utkání. "Také na to musíte mít dobře vybalancovaný tým. My jsme potřebovali nějaké špinavé góly, nejen od kluků ze třetí a čtvrté lajny. Takže jsme všichni víc chodili do brány, šli po dorážkách, což zápas změnilo. Nebylo to jen tak, schytali jsme dost krosčeků."

Nejdřív Čechy nalomil pohotově dorážející Bobby Brink. "Chvíli nám trvalo, než jsme se chytili," vykládal.

Ve druhé půlce klání už se z českého obranného pásma stala střelnice.

"Troufám si říct, že do stavu 0:2 nebyl oproti zápasu s Ruskem žádný rozdíl. Měli jsme pár protiútoků, které jsme bohužel nevyužili," podotkl český trenér Karel Mlejnek. Narůstající skóre nesl nelibě: "Od začátku turnaje si říkáme, že je nutné hrát o každý gól."

S mizející nadějí na výhru však Češi začali odpadat. Závěrečnou třetinu prohráli i kvůli pěti menším trestům 0:4.

"Hokej není o tom, že odehrajeme jednu třetinu a pak nám to tam začne padat. Musíme hrát celý zápas stejně, držet si tempo," zlobil se obránce Radek Kučeřík.

I on byl na ledě, když Česko inkasovalo potupný sedmý gól. Matthew Boldy, hlídkující u brankoviště, dostal při přesilovce nahrávku z kruhu a efektní kličkou s hokejkou mezi nohama překonal Lukáše Paříka, kterého následně nahradil Nick Malík.

Je pozoruhodné, že v podstatě stejný gól Češi inkasovali už v úvodu turnaje proti Švédsku. Tehdy Elmer Söderblom zvyšoval na 5:1.

"Je to výjimečný hráč," chválil Boldyho parádu trenér Leaman. "Měří 190 centimetrů, ale má stejně šikovné ruce jako podstatně menší hokejisté. Nepřekvapilo nás, že dal takovou branku. Švédsko vstřelilo stejnou po téměř totožné akci. Matthew o tom pravděpodobně věděl. Není ale mnoho hráčů, kteří by něco takového dokázali zopakovat."

Zatímco Američané už mají čtvrtfinále jisté, Češi o něj ještě musí zabojovat. Na Silvestra vyzvou Rakousko, které na šampionátu zatím není příliš konkurenceschopné. Spoléhá však na brankáře Sebastiana Wraneschitze, který má téměř 90procentní úspěšnost zákroků, přestože je neustále pod palbou.

Například proti Švédsku chytil 61 z 65 střel, zatímco jeho spoluhráči vypálili jen šestkrát.

Aby Češi postoupili, potřebují získat alespoň bod, což by podle papírových předpokladů neměl být velký problém. Obránce Kučeřík ale zůstává obezřetný: "Myslím, že úplní favoriti nejsme."

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 13 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 40 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy