Tohle tady dlouho nebylo, hlásí Češi. Odehráli nejlepší skupinu za 13 let a jdou na Finy

Daniel Poláček ČTK Daniel Poláček, ČTK
1. 1. 2018 9:00
Ve čtvrtfinále mistrovství světa juniorů nastoupí Češi proti Finsku. Jsou zdravě sebevědomí, protože odehráli nejlepší skupinu od medailového roku 2005.
Radost českých hokejistů v utkání proti Švýcarsku.
Radost českých hokejistů v utkání proti Švýcarsku. | Foto: IIHF

Praha - "Doufám, že soupeře ve čtvrtfinále přejedeme," zavelel po výhře 6:3 proti Švýcarsku obránce Libor Hájek.

V tu chvíli netušil, o jakého soka půjde. Teď ví, že jsou to Finové. Česká dvacítka vkročí do nejdůležitějšího klání na mistrovství světa sebevědomě, neboť odehrála nejlepší skupinovou fázi od roku 2005, kdy také naplno bodovala třikrát ze čtyř duelů.

Právě před 13 lety cinkla poslední medaile. Rostislav Olesz, Michael Frolík a spol. ukořistili bronz.

Cenný kov chtějí rovněž svěřenci kouče Filipa Pešána. Ve skupině podlehli jen Švédům. Rusům nasázeli pět gólů, Bělorusům a Švýcarům dokonce šest. Získali devět bodů a skončili druzí.

"Tohle tady dlouho nebylo," shodovali se.

"Výsledkově jsme odehráli skvělou skupinu," doplnil Pešán. "Sice jsme měli nějaké výpadky, ale kromě zápasu s Běloruskem byly všechny duely dobře odehrané. Zápas se Švýcarskem byl potvrzením toho, že víme, co a jak chceme hrát. Počet střel ukazoval naši aktivitu a chuť vyhrát, což bylo vidět od první minuty."

Češi napadali, volili přímočaré akce, hýřili aktivitou a hlavně stříleli. Soupeřova gólmana testovali až nezvykle často. Nakonec na něj vyslali 60 ran.

"Řekli jsme si, že musíme hrát líp než s Bělorusy. To jsme od první třetiny dokazovali celých šedesát minut," řekl střelec dvou gólů Kristian Reichel. "Byli jsme připravení hrát se Švýcary rychlý hokej a podařilo se nám to splnit."

Skvělý útok, skřípající obrana

Vůbec nejvíc hrozila druhá lajna ve složení Filip Zadina - Martin Nečas - Albert Michnáč. Přestože skórovala jen jednou, fanouškům musela dělat největší radost. Vyslala neuvěřitelných 19 střel, měla úžasný pohyb i nápady. Švýcaři mnohdy nemohoucně přihlíželi.

Jenže zatímco ofenziva fungovala famózně, obrana skřípala.

Protivník dvakrát odpověděl na gól během několika sekund. A když ve 24. minutě vyrovnal na 3:3, trenér Pešán podruhé ve dvou kláních střídal brankáře, tentokrát obráceně - nepřesvědčivého Jakuba Škarka nahradil Josef Kořenář. "Nedostali jsme úplně dobré góly," komentoval změnu Pešán.

"Bylo trošku děsivé, že jsme vstřelili branku a hned nato inkasovali," připustil Hájek.

"V obraně musíme přidat," prohlásil střelec Nečas.

Celý český tým doufá, že zlomí čtvrtfinálové prokletí, které trvá bezmála 13 let. Zápas pravdy přijde v úterý. "Budeme připravení, budeme chtít odvést super práci jako proti Švýcarům," hlásí Reichel.