Příliš silné Švédsko. Dvacítka dalšího favorita neskolila, zářila jen v jedné třetině

Aktualizováno 29. 12. 2017 0:40
Po výhře nad Ruskem 5:4 chtěli Češi na mistrovství juniorů porazit dalšího favorita, jenže proti Švédům nestíhali a padli 1:3.
Marcus Davidsson
Marcus Davidsson | Foto: ČTK

Praha - Česká dvacítka druhý zápas na světovém šampionátu prohrála. Proti favorizovanému Švédsku měla navrch jen ve druhém dějství, a tak padla 1:3. Jediný gól Čechů vsítil Filip Zadina.

Svěřenci kouče Filipa Pešána vzbudili očekávání úvodní výhrou nad Ruskem 5:4. Reprezentace Tre kronor však byla příliš silná. Celkovou rychlostí ohromovala hlavně v první třetině, kterou vyhrála 2:0 a na střely 15:5.

Českou bránu tentokrát nehájil Josef Kořenář, nýbrž Jakub Škarek. Dosáhl na solidní procentuální úspěšnost zákroků 91,4. Místo Jakuba Lauka nastoupil ve třetí lajně Albert Michnáč.

Česko má ve skupině B za sebou zápasy proti favoritům a vyhlíží střety s papírově slabšími soupeři - Běloruskem (sobota) a Švýcarskem (neděle).

Ale zpět je čtvrtečnímu duelu. V jeho úvodu se Pešánův výběr ubránil při Kodýtkově trestu, ale v šesté minutě už se radovali Švédové. Jonsson Fjällby našel po rychlém protiútoku mezi kruhy najíždějícího Davidssona a Škarek byl proti jeho zakončení bezmocný.

Švédové se pak ubránili při Lindströmově trestu a ve 12. minutě mohl zvýšit opět Davidsson, který se ocitl sám před Škarkem, ale neuspěl. Seveřané se podruhé v utkání prosadili 55 vteřin před koncem úvodní části, kdy se při Safinově pobytu na trestné lavici trefil z levého kruhu Pettersson.

Od druhé třetiny se hra vyrovnala a byli to naopak čeští mladíci, kdo začínal mít při snaze zápas ještě zdramatizovat postupně navrch. Ve 24. minutě vzal na sebe koncovku přečíslení dvou na jednoho Hájek, ale jeho střela proletěla těsně nad horním růžkem Gustavssonovy branky.

Ještě o pořádný kus blíže snížení byl v polovině 29. minuty další bek Šalda, který zkusil štěstí ranou zápěstím od modré čáry a Gustavsson si při zakrytém výhledu všiml jeho pokusu teprve tehdy, když za jeho zády zazvonil na horní tyč. Zvýšená aktivita přinesla ovoce až necelou minutu před druhou přestávkou, kdy po 40 vteřinách nabil Nečas Zadinovi, který ranou bez přípravy nezaváhal.

V úvodu třetí třetiny přisedl k Lijegrenovi na trestnou lavici Lindström, ale 93 vteřin trvající výhodu pěti proti třem Češi nevyužili. Blízko vyrovnání byl Zadina, ale Gustavsson jeho pokus vyrazil. Po skončení početní výhody začali úřadovat Švédové.

Steen ještě neuspěl, ale při Králově trestu ve 45. minutě z levého kruhu trefil přesně protější horní roh Nylander. Šanci na snížení neproměnil v polovině třetího dějství Nečas a Švédové už si v závěru náskok pohlídali.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Buffalu:

Skupina B:

ČR - Švédsko 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 40. F. Zadina (Nečas, Hájek) - 6. Davidsson (Jonsson Fjällby, G. Gustafsson), 20. E. Pettersson (A. Nylander, R. Dahlin), 45. A. Nylander (R. Dahlin). Rozhodčí: Thomson (USA), Wiegand (Švýc.) - McCrank (Kan.), Sysujev (Rus.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. Diváci: 6890.

Sestava ČR: Škarek - Hájek, Budík, F. Král, J. Galvas, Šalda, Vála - M. Zachar, Chytil, Safin - F. Zadina, Nečas, R. Pavlík - M. Kaut, K. Reichel, Michnáč - Kurovský, Kodýtek, Hrabík. Trenéři: Filip Pešán, Rostislav Vlach a Miroslav Přerost.