Top pětka nám odskakuje. Žijeme v klamu, i Rakušané pracují víc, soudí Bukač mladší

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 1. 2021 13:05
Čekání hokejové dvacítky na medaili z mistrovství světa nabobtnalo na 16 let. Dobrý výkon ve čtvrtfinále proti Kanadě kalí fakt, že ve čtyřech kláních proti velmocím vstřelili Češi pouhé tři branky. "Špičková mužstva si dokážou vytvářet řadu gólových příležitostí, kdežto u nás akce v podstatě končí přihrávkami," říká Luděk Bukač ml., který se mládeži dlouhodobě věnuje.
Pro českou dvacítku skončilo mistrovství světa jako obvykle ve čtvrtfinále.
Pro českou dvacítku skončilo mistrovství světa jako obvykle ve čtvrtfinále. | Foto: ČTK

Jak se vám vystoupení českých juniorů líbilo? Bylo vlastně v něčem jiné než obvykle?

Nechci být moc kritický, ale nevidím žádný posun oproti době, kdy dvacítku trénoval Míra Přerost nebo Václav Varaďa. Spíš se mi zdá, že herně jsme na tom ve srovnání s nejlepšími byli ještě hůř. Samozřejmě nemluvím o nasazení a týmovosti, ale abychom dostávali debakly 1:7 a 0:7… Zkrátka vidím minimálně patnáctiletou stagnaci.

Ve čtvrtfinále proti Kanadě Češi dlouho drželi nadějný stav 0:2. Byl to těsný zápas, nebo favorit hrál to, co potřeboval?

Kanada má extrémně silné mužstvo. A když dá na téhle úrovni dva rychlé góly, šetří energii. Tím nechci snižovat výkon našeho mužstva, které bojovalo, snažilo se. Ale uvědomte si, že i když jsme měli hodně střel, nebyly nebezpečné. Vyložených šancí jsme moc neměli. Myslím, že třeba Němci podali proti Rusům daleko lepší výkon. Klidně mohli vyrovnat na 2:2.

Co Čechům oproti špičce chybělo?

Dlouhodobě máme problémy i v základních dovednostech, jako je bruslení, což souvisí se silou dolních končetin. To se dá natrénovat, ale nepracujeme na tom. Největší problém je ale v samotném herním myšlení, což byla dřív chlouba českého hokeje. Špičková mužstva si dokážou vytvářet řadu gólových příležitostí, kdežto u nás akce v podstatě končí přihrávkami. Nemáme stoprocentní šance. Z toho vyplývá, že žádnému týmu kromě Rakouska jsme nedokázali dát víc gólů. 

Luděk Bukač ml.

Luděk Bukač mladší

V letech 2010 až 2013 postupně vedl reprezentační šestnáctku, sedmnáctku a osmnáctku, s níž na mistrovství světa vypadl ve čtvrtfinále, kde Čechy hattrickem zlomil Kanaďan Connor McDavid. Na klubové úrovni byl Bukač spjatý s Mladou Boleslaví a pražskou Slavií, kde působil jako sportovní manažer. Momentálně pokračuje v odkazu svého slavného otce a pracuje s mládeží v rámci soukromé hokejové školy.

Jak se vám líbila taktika, při níž Češi zavřeli střední pásmo a blokovali střely v pěti hráčích? Rusko díky tomu porazili 2:0.

Samozřejmě by se mi líbilo, kdybychom hráli jiný hokej, ale taky jsem byl trenér. Taktika prostě spočívá v tom, jaký máte materiál. Třeba Venca Varaďa je jedním z našich nejlepších trenérů, ale neporadil si. Karel Mlejnek je také výborný, osmnáctku vedl Alois Hadamczik… Jejich myšlenky jsou podobné. Základní problém spočívá v tom, že nemáme materiál na to, abychom s jakoukoliv taktikou pravidelně poráželi špičku.

Ve skupině Češi schytali sedmigólový debakl od Švédska a Spojených států poté, co nabrali ztrátu a úplně odpadli. Doplatili na špatně nastavenou mentalitu?

Spíš jde o kvalitu. V Kanadě a Americe jsou hráči sebevědomí na základě toho, co umějí. U nás žijeme v klamu. Spousta hráčů si myslí, že jsou dobří, ale dneska už i mnozí Němci mají velkou kvalitu.

Slyším komentátory, jak říkají, že rozdíl mezi námi a Švédy je v tom, že oni hrají v nejvyšší domácí lize. My jsme ale měli na dvacítkách řadu hráčů, kteří se neprosadili ani v Chance lize. Přitom jsou u nás trenéři, kteří by těm klukům rádi dali příležitost, kdyby nějakou kvalitu viděli. Což je příklad Davida Jiříčka, který ještě patří do osmnáctky, ale v Plzni vidí, že v něm něco je, tak mu tu šanci dají. Takový hráč pak má sebevědomí.

V poslední dekádě fanoušky navnadilo stříbro osmnáctky s Pastrňákem a Vránou, případně postup Nečase, Zadiny a Chytila do semifinále šampionátu dvacítek. Poslední roky jsou ale znovu chudší. Je iluze, že se český hokej posouvá?

Ročník kolem Pastrňáka a Vrány máte třeba jednou za osm deset let. Celkově nám dobří hráči ubývají. Víceméně každý rok vidím, že pracovní morálka mladých Němců a třeba i Rakušanů je trošku jinde než u nás. V létě jsem viděl, jak trénuje Marco Rossi, devítka draftu, která teď hrála za Rakousko. Byl tam samozřejmě sám, ale ti kluci jsou skromní a pracují daleko intenzivněji než většina našich hráčů.

Čím to je?

Nechci nikoho obviňovat, ale celkově nejsme schopní změnit trénovanost hráčů. Náročnost, důslednost. Potýkáme se s nízkou konkurenceschopností. Letos mi to překazil covid, ale když jsem minulý rok viděl nějaké zápasy juniorské soutěže, tak intenzita a nasazení se nedá srovnat se Švédskem, Finskem nebo zámořím. Ostatně nedávno Pastrňák u Krause říkal, že když přišel do Švédska, musel začít trénovat úplně jinak.

Má se Česko bát, že ho doženou týmy jako Švýcarsko nebo Německo? Třeba Němci letos opět zahráli skvěle, ve čtvrtfinále hodně zatopili Rusům, ale ještě nedávno hráli nižší divizi.

Podívejte, v posledních patnácti letech se nám nestává, abychom někoho silného porazili dvakrát za sebou. Zároveň jednou prohrajeme se Švýcary, Slováky, Němci… Nejsme schopní od nich odskočit. Až třeba Švýcarům doroste silnější ročník, zase budou dělat problémy. Řekl bych, že naše výkonnost dlouhodobě stagnuje a top pětka nám odskakuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 57 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy