9. 2. 2012 22:12
Česko - Švédsko 2:1 sn., Finsko - Rusko 0:2
Petr Nedvěd
Petr Nedvěd | Foto: Vojtěch Marek

Stockholm - Čeští hokejisté zvítězili na úvod Švédských her nad domácím výběrem 2:1 po samostatných nájezdech, o vítěznou trefu se postaral Petr Nedvěd.

Skóre nepříliš atraktivního duelu otevřel ve 24. minutě Danielsson, na což osm minut před koncem normální hrací doby odpověděl Kolář. Jelikož další branka už nepadla ani v následném prodloužení, rozhodovalo se v nájezdech.

Ve druhém utkání, které se hrálo pod širým nebem v Helsinkách, porazili Rusové Finy 2:0.

Utkání Česko - Švédsko jsme sledovali ŽIVĚ
Hadamczik: S Rolinkem se nic neprohrálo, bude kapitánem

Švédský soubor začal o poznání aktivněji a česká obrana spolu s gólmanem Pöpperlem měla plno práce. Zatímco Češi vystřelili v úvodních deseti minutách na soupeřovu bránu jen jednou, domácí zahrozili Söderbergovým pokusem z kruhu, Kronwallovou ránou od modré či Sjögrenovou dorážkou.

Bezgólový stav však v první třetině nezměnil ani Kronwallův taháček, který orazítkoval břevno.

Chvíli po změně stran však už Švédové do vedení šli. Söderbergovu přihrávku před prázdnou bránu využil při signalizované výhodě Danielsson.

Česká hra se ve druhé části trochu zlepšila, ale jinak se diváci spíše nudili. V největší šanci vychytal Gustafsson Koláře.

Švédové nadále tlačili, ovšem převahu v další gól nezúročili a v 52. minutě inkasovali vyrovnávací branku. Nakládalovustřelu od modré dorazil Kolář. Dvě minuty před koncem mohl rohodnout jeho kolega z útoku Koukal, ovšem své sólo neproměnil.

Vstřelit vítěznou trefu se nepodařilo ani Ehkolmovi v prodloužení, a tak osud utkání musely určit samostatné nájezdy. Oba brankáři byli v prvních třech sériích neprůstřelní, trefil se až v té čtvrté Nedvěd.

Švédské hokejové hry - Oddset Hockey Games, třetí turnaj seriálu Euro Hockey Tour:

Finsko - Rusko 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
20. Čistov (Kuzněcov, Žerděv), 47. Kuzněcov (I. Nikulin). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek (oba ČR) - Kiilunen, Korteniemi (oba Fin.). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 25.036.
Finsko: Ahonen - Niskala, Puistola, Väänänen, Eronen, Kousa, Järvinen, Kukkonen, Jaakola - Salminen, Kontiola, Komarov - Pulkkinen, Lindgren, Pesonen - Pihlström, Hytönen, Tuppurainen - Anttila, Koskiranta, Joensuu. Trenér: Jukka Jalonen.
Rusko: M. Birjukov - I. Nikulin, Čudinov, Bělov, Rjazancev, Višněvskij, J. Birjukov, Zubarev, Bělov - Arťuchin, Zubov, Širokov - Žerděv, Kuzněcov, Čistov - Tarasenko, Šipačev, Tichonov - Kokarev, Kalinin, Burdasov. Trenér: Zinetulja Biljaletdinov.

Švédsko - Česká republika 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
24. Danielsson (Söderberg) - 52. Kolář I (Nakládal), rozhodující nájezd Nedvěd. Rozhodčí: Leppäalho, Levonen (oba Fin.) - Dahmén, Wernström (oba Švéd.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 7125.

Švédsko: Gustafsson - Johansson, Ekholm, Kronwall, Bäckman, Fernholm, Dahlbeck, Pettersson, Frögren - Weinhandl, Martensson, Andersson - Silfverberg, Järnkrok, Sjögren - Danielsson, Söderberg, Jämtin - Zackrisson, Lundqvist, Hjalmarsson. Trenéři: Pär Marts, Peter Sundström a Jonas Rönnqvist.
ČR: Pöpperle - Kutlák, Barinka, Němec, Mojžíš, Nakládal, Krejčík, Kolář II - Irgl, P. Nedvěd, Hubáček - Netík (41. Kašpar), Kreps, Rolinek - Klepiš, Novotný, Vondrka - Kolář I, Koukal, Průcha. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.