Famózní Jágr dotáhl národní tým k výhře nad Ruskem

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
23. 4. 2011 17:00
Češi už mají jistotu, že domácí turnaj vyhrají

Praha - Čeští hokejisté porazili ve druhém zápase v rámci Českých hokejových her Rusko 6:3.

Největší osobností utkání byl útočník Omsku Jaromír Jágr, který jeden gól sám vstřelil a na další tři přihrál. Navíc spoustu dalších šancí jeho formace pochytal brankář Košečkin.

Pro tým Aloise Hadamczika to byla vůbec první výhra nad Ruskem od vítězného finále minulého světového šampionátu.

Ve večerním utkání porazili Finové Švédsko 2:0, což znamená, že Češi bez ohledu na nedělní výsledky poslední turnaj před mistrovstvím světa vyhrají.

Utkání Česko-Rusko jsme sledovali ŽIVĚ
Atmosféra v Brně? Nejlepší u nás, září čeští hokejisté
Hokejisté na úvod Českých her porazili Finy

Zatímco první utkání s Finy začalo oboustranně zostra, sobotní střetnutí dvou finalistů posledního mistrovství světa se zprvu odehrávalo podle opatrných not. K první vážně šanci pomohli Rusům sami domácí, když Průcha chybou v rozehrávce nabídl nebezpečnou pozici Zaripovovi. Gólman Pavelec tak musel vytasit jeden ze svých skvělých zákroků.

České mužstvo dostávaly do provozní teploty akce Jágra, který se ve formaci s Červenkou a Průchou rozehrál k vynikajícímu výkonu. Dalším výrazným akcelerátorem byly přesilové hry a právě při početní převaze otevřel na konci první třetiny skóre Martínek.

Od druhé třetiny útočné manévry

Prostřední část začala na rozdíl od té úvodní takřka zběsile. Po dlouhém sólu sice nejprve vyrovnal Tarasenko, ovšem poté přišly chvíle české přesilovkové eskadry. Dvojnásobné vyloučení Rusů potrestal ranou z mezikruží znovu Martínek a na 3:1 zvýšil po Jágrově akci Červenka.

Hra se přelévala ze strany na stranu. Zaplněné Rondo ani nestačilo pořádně oslavit dvojici slepených direktů a už tu bylo snížení Morozova. Divokou třetinu pak zakončil úspěšný výpad Marka s Voráčkem.

S rychlým střídáním akcí se začalo také přiostřovat, především ze strany hostů, kteří si nepříznivý stav nechtěli nechat líbit.

Po druhé přestávce se Hadamczikovi svěřenci více zaměřili na defenzivu, ale i přesto se na ledě děly velké věci. Nebezpečné pokusy vyprodukovali Průcha s Růžičkou, na druhé straně se před Pavelcem ocitnul tváří v tvář Burmistrov.

V 51. minutě obral v oslabení na obranné modré o puk ruského protivníka Voráček, a přestože vysílen, hrnul jej před sebou v přečíslení s Novotným. Jakmile se jeho kolega dostal mezi kruhy, předložil mu ideální přihrávku, z níž poslal Novotný Čechy do tříbrankového vedení.

To však byl jen začátek další bláznivé pasáže. Za další dvě minuty totiž využil přesilovku dorážkou Grebeškov a nastínil možné drama. To však rychlou akcí a přesnou střelou odmítl nejlepší hráč zápasu Jágr.

České hokejové hry, čtvrtý turnaj seriálu Euro Hockey Tour v Brně:

Česká republika - Rusko 6:3 (1:0, 3:2, 2:1)
Branky a nahrávky:
20. Martínek (Jágr, Červenka), 25. Martínek (Jágr), 25. Červenka (Jágr, Průcha), 35. Voráček (Marek), 51. Novotný (Voráček), 54. Jágr (Červenka) - 23. Tarasenko (Gorovikov), 30. Morozov (I. Nikulin, Kajgorodov), 53. Grebeškov. Rozhodčí: Lärking, Persson (oba Švéd.) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:8. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Škoula, Němec, Čáslava, Martínek, Krajíček, Nakládal, Mojžíš - Jágr, Červenka, Průcha - Voráček, Marek, Rolinek - Klepiš, Vampola, Vondrka - M. Růžička, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Rusko: Košečkin - I. Nikulin, Bělov, Aťušov, Birjukov, Kornějev, Grebeškov, Rylov, Jemelin - Morozov, Kajgorodov, Zaripov - Afinogenov, Těreščenko, Arťuchin - Tarasenko, Gorovikov, Paršin - Žarkov, Burmistrov, Dadonov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Finsko - Švédsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
32. Nokelainen, 59. Niskala (Lahti). Rozhodčí: Minář, Jeřábek - Gebauer, Tošenovjan. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5166.