Sparta si v prodloužení vybojovala extraligové finále

Smutné oči Plzeňáků, naděje na extraligový titul vyhasly
Podobně to viděl i americký útočník ve službách Škody Nicholas Johnson.
A nebylo se čemu divit, vždyť Plzeňští toužili po finále. Ale po porážce 2:3 v prodloužení se museli spokojit "jen" s bronzovou medailí.
Pro Západočechy to bylo počtvrté, co obsadili v konečném pořadí nejvyšší tuzemské soutěže třetí místo.
Naopak Spartu čeká  po devíti letech boj o deváté zlato.
Aktualizováno 8. 4. 2016 20:45
Hokejisté Sparty budou soupeře Liberce ve finále extraligy. Rozhodla o tom dnešní výhra Pražanů 3:2 v prodloužení zápasu v Plzni, díky níž uzavřeli semifinálovou sérii za stavu 4:2 na zápasy.

Praha - Hokejisté Sparty budou soupeře Liberce ve finále extraligy. Rozhodla o tom dnešní výhra Pražanů 3:2 v prodloužení zápasu v Plzni, díky níž uzavřeli semifinálovou sérii za stavu 4:2 na zápasy.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

Vítězný gól dal v čase 72:34 útočník Lukáš Pech. Sparta bude po devíti letech od  posledního triumfu usilovat o deváté zlato, Plzeň získala počtvrté bronz. Boj o titul odstartuje v Liberci ve čtvrtek 14. dubna.

Domácí úder v 37. vteřině

Plzni vyšel nad očekávání nástup do zápasu, když Kratěna našel najetého Bližňáka a ten už po 37 vteřinách otevřel skóre. Ve čtvrté minutě v první přesilovce zápasu měl velkou šanci Buchtele, Machovský byl však připraven. Jenže po chvilce přišla další početní výhoda Sparty, při níž si bek Polášek sjel před branku na Hlinkův pas a vyrovnal.

V polovině první části měla Plzeň k dispozici 62 vteřin hry pět na tři, kterou nevyužila. Po chvíli klasické přesilovky k tomu přibylo dalších 18 vteřin dvojnásobné početní výhody poté, co musel hrozbu v brankovišti hasit faulem Hrbas. Lev však v největší příležitosti nezacílil přesně. Na Machovského se pak během pár vteřin řítili osamocení Buchtele a poté Pech, ale vyrovnaným stavem nepohnuli.

Na úvod druhé třetiny dohrávali sparťané ještě necelou půlminutu přesilovky a brzy na ni navázali dalšími dvěma početními výhodami. Velkou šanci si zvládli připravit až ve 26. minutě, kdy na brankovišti tečujícího Kumstáta vychytal Machovský.

Také polovina prostředního dějství přinesla velice slibnou přesilovkovou situaci pro Plzeň, ta ale více než minutovou hru ve čtyřech proti třem nezužitkovala. Po návratu druhého z hříšníků Barinky na led šli naopak do vedení hosté - sparťanský bek se blýskl zakončením s hokejkou mezi nohama a překvapil Machovského.

O vítězi rozhodla náhlá smrt

Jen pár okamžiků po opětovném zahájení hry si chytře připravil jasnou šanci Preisinger, jenže Pöpperle byl proti její gólové tečce a vytěsnil puk maskou.

Sparta ve třetí části pozorně bránila a čekala na brejky. Ve 48. minutě měl Forman při svém sólu hodně času přemýšlet nad zakončením - zvolil blafák do bekhendu, ale Machovský jeho úmysl dobře přečetl. Další minisouboj s domácím brankářem prohrál Buchtele.

Vyrovnání měl na holi Kubalík, ani tentokrát - stejně jako v celé sérii - však nenašel recept na překonání Pöpperleho. Johnson v další příležitosti minul. Dvě minuty před koncem základní hrací doby sáhla domácí střídačka ke stažení Machovského a do hry šel další hráč do pole. Risk vyšel - 56 vteřin před koncem vyrovnal Pulpán, kterého našel před brankovištěm od zadního hrazení Jeřábek.

Sparta se během dlouhé pauzy dokázala ze šoku oklepat a byla v prodloužení lepším týmem. Dlouho ale ztroskotávala na plzeňském brankáři. Pech v přečíslení zakončil sám, ale namířil jen do Machovského lapačky. Kudrna orazítkoval tyč. Hned poté přišla obrovská chyba Kracíka před domácím brankovištěm, ani Kumstát však nerozhodl. V pádu se to pak povedlo po odvážné akci Pechovi. Počtvrté za sebou tak v sérii prohrál tým, který skóroval jako první.

Slavia a Litvínov baráži odskočily

Hráčům Litvínova se v pátém kole baráže o extraligu povedl parádní obrat. Na začátku třetí třetiny prohrávali na ledě pražské Slavie 0:3, ale nakonec se radovali z vítězství 4:3 v prodloužení. Oba týmy se vzdálily na rozdíl tří bodů Jihlavě a Karlovým Varům.

Jihlava se poprvé v baráži dočkala výhry v normální hrací době a výhrou 2:1 oplatila Západočechům porážku z úvodního kola soutěže. Po Litvínovu zdolala Dukla na svém ledě i druhého účastníka baráže z extraligy. Karlovy Vary naopak prohrály venku i svůj třetí duel.

Vedoucí Slavia mohla jít na prvním místě baráže do trháku. Na začátku závěrečné části vedla 3:0, jenže někteří její hráči polevili a Litvínov trestal. Pražané pak navíc promarnili výhodu hry pět na tři dlouhou 50 sekund.

Načež je o převahu připravil faul Robinsona, který píchl holí Trávníčka a s pětiminutovým trestem putoval do kabin. Hosté faul potrestali v nastavení, kdy situaci čtyři na tři ukončil dalekonosnou ranou Lukeš.

Semifinále play off hokejové extraligy - 6. zápas:

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Bližňák (Kratěna), 60. Pulpán (Jeřábek, Kracík) - 7. Polášek (J. Hlinka, Forman), 33. Barinka (J. Mikuš), 73. Pech (Kumstát). Rozhodčí: Hodek, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. Diváci: 8236 (vyprodáno). Konečný stav série: 2:4.

Plzeň: Machovský - Jeřábek, Moravčík, Kadlec, M. Špaček (21. D. Sklenička), Kubka, Pulpán - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Johnson - Lev, Preisinger, T. Svoboda - Hollweg, Přikryl, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Sparta: Pöpperle - Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, J. Mikuš - Forman, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Pech, Kumstát - Hamilton, Klimek, A. Kudrna - Netík, Dragoun, Hlaváč. Trenéři: Jandač a Moták.

5. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Dukla Jihlava - HC Energie Karlovy Vary 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. F. Seman (Diviš, Kaláb), 35. Prokš (Jícha) - 14. T. Rachůnek (Marosz). Rozhodčí: Horák, Šír - Gebauer, Tošenovjan. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. Diváci: 2834.

Jihlava: Škarek - Kaláb, Dobrovolný, Štebih, V. Zadražil, Bilčík, Grebeňuk, Parýzek - Důras, Skořepa, Jergl - Březina, F. Seman, Diviš - Kolář, Jícha, Prokš - Mrňa, Anděl, O. Malec. Trenéři: Vlk, Zeman a Ujčík.

K. Vary: Závorka - Sičák, M. Rohan, J. Tomeček, Bičánek, T. Dvořák, Gulaši, Weinhold - Huna, Skuhravý, Vachovec - V. Tomeček, Kůs, Koblasa - J. Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - Gorčík, Vrána, T. Rohan. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

HC Slavia Praha - HC Verva Litvínov 3:4 v prodl. (0:0, 3:0, 0:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 22. Robinson (Vas, Markovič), 26. Jiránek (M. Ondráček, M. Hruška), 35. D. Hruška (Mikulík, Šafránek) - 41. Kubát (Lukeš, F. Pavlík), 45. R. Pšurný (Trávníček, T. Pavelka), 50. Gula (R. Hanzl, Lukeš), 61. Lukeš (M. Hořava, R. Hanzl). Rozhodčí: Lacina, Mrkva - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:5, navíc Robinson (Slavia) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 4000 (vyprodáno).

Slavia: Hylák - Andrlík, Krstev, Pavlin, M. Hruška, Drahorád, Hraško - M. Čermák, Kašpařík, Bahenský - D. Hruška, Šafránek, Mikulík - Markovič, Vas, Robinson - Micka, Jiránek, M. Ondráček. Trenéři: Razým a Srdínko.

Litvínov: Janus - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo - Duda, R. Hanzl, Lukeš - Martynek, Gerhát, Trávníček - M. Hořava, R. Pšurný, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.