Přišel, viděl, zvítězil. Oceláře pobláznil dříč Kane. V Česku se hraje hlavou, to mě baví, říká

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
10. 9. 2016 10:44
Do extraligy přišlo letos hned několik hráčů ze Severní Ameriky. Jeden je však trochu jiný. Třinecký Cory Kane na ledě od prvních přípravných zápasů dominuje. Je velký, silný, nebojí se hrát s pukem, skvěle střílí a je zdatný kombinačně. Vlastní mu je i typická americká fyzická hra. Před brankou soupeře je jako tank a nebojí se shodit ani rukavice. "Jaký jsem typ hráče? Umím tak nějak od všeho trochu. Když se poslouchám, jsem asi ideální hokejista," smál se brzy 26letý centr, který dal hned ve svém prvním zápase v tuzemské nejvyšší soutěži parádní gól a byl vyhlášen i nejlepším hráčem zápasu, v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Cory Kane
Cory Kane | Foto: Lukáš Filipec

A.cz: Cory, první zápas, krásný gól, vítězství nad Pardubicemi, ovace fanoušků a navrch jste byl vyhlášen nejlepším hráčem. To je docela ujde, nemyslíte?

Ale jo, docela to šlo (smích). Jsem moc rád za gól, stále ale máme hodně prostoru pro zlepšení, hlavně v obranné činnosti. Tým v Třinci je opravdu velice silný a myslím si, že můžeme dominovat, pokud budeme tvrdě makat. Cena pro nejlepšího hráče pro měl byla jen bonusem k vítězství. Myslím ale, že třeba Zbyněk Irgl by si ji asi zasloužil víc.

Do utkání jste vstoupili velmi aktivně. Po osmi minutách jste vedli na střely 8:0 a soupeře prakticky nepustili k puku. Byl takový nástup cílem?

Jasně. Chtěli jsme začít sezonu na domácím ledě pěkně zostra. Myslím, že jsme soupeře převyšovali zejména v úvodu. Po celou dobu jsme ale měli zápas ve svých rukou.

V Česku se hraje s rozvahou

Máte za sebou pouze jedno utkání v české extralize, přesto, co vám napovědělo o její kvalitě?

Ale jo, dobrý. Je to teda o hodně jiné než v Americe. S odlišnými rozměry hřiště se opravdu mění i styl hokeje.

V čem konkrétně je to v Česku jiné?

V Americe je hra taková svižnější, bojovná, víc fyzická. Tady hrají chytřejší hráči s rozvahou, tolik se nenahazují puky. V USA musí být všechno hlavně rychlé, což bývá mnohdy na úkor přesnosti. Takhle mi to přišlo po přípravě a zápase s Dynamem, třeba budu za měsíc mluvit jinak.

Jak jste se vlastně octnul v Třinci?

Hrál jsem dva roky v AHL a do NHL jsem měl daleko, tak jsem si řekl, že chci zkusit něco nového a odejít do Evropy. K tomu ale potřebujete pomoc někoho z venku. Mně pomohl Ladislav Kohn, který pracuje pro Anaheim, a se kterým jsem v létě trénoval. On tady hrával a měl tady kontakty, tak mě doporučil a vyšlo to.

Největší zbraň: Umí všechno

Měl jste od něj nějaké informace o Česku a Třinci?

Něco ano. Bavil jsem se o tom s ním, Matějem Stránským a Radkem Faksou, které znám z Texasu. Povídali mi o zdejší lize a všichni potvrdili, že Oceláři jsou špičkový klub. Mám štěstí, že tu můžu být.

Určitě jste ale měl sen zahrát si NHL. Proč to nevyšlo?

Těch důvodů je asi více, nevím. Možná jsem nebyl ve správný čas na správném místě. Jako první bych ale řekl, že ta liga je plná vynikajících hráčů. Někomu to vyjde, někomu ne.

Jakým jste ze svého pohledu typem hokejisty?

To je těžká otázka. Myslím, že můžu dělat všechno, co po mě bude trenér chtít. Snažím se hrát poctivě dozadu, myslím, že mám dobrou střelu, jsem velký, rychlý... Když se tak poslouchám, řekl bych, že jsem asi ideální hráč, což ale samozřejmě nechci, aby tak vyznělo (smích).

Fanoušci v AHL a tady? Nejde porovnat

Zatím nastupujete ve druhé formaci s Martinem Adamským a Zbyňkem Irglem. Jak se vám s nimi hraje?

Skvěle. Nastupoval jsem s nimi už téměř v celé přípravě a každým dnem se to zlepšuje. Oba jsou rychlí, šikovní. Myslím, že nacházíme dobrou vzájemnou chemii.

Jak jste si užil atmosféru vašeho prvního zápasu?

Byl to pořádný hukot, paráda! Miluju to. Moc bych chtěl fanouškům poděkovat. Když pak po gólu křičeli moje jméno nevěděl jsem, co mám dělat, tak do mě museli kluci na střídačce šťouchnout, ať vstanu a zamávám jim (smích).

Můžete srovnat třeba diváky tady s těmi v AHL?

Popravdě to ani moc srovnávat nejde. Na AHL chodí pár stovek lidí. To je spíš táhnou mládežnické soutěže. Tady je to zatím skvělé, snad budou lidi chodit ve velkém počtu celou sezonu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhráli Klaebo a Johauhová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá na klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Michal Novák doběhl v závodu na 15 km jako nejlepší z Čechů těsně za bodovanou třicítkou na 32. místě. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová, mužům kraloval její krajan Johannes Hösflot Klaebo.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švédka Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Novák závod rozběhl nadějně. V první polovině se pohyboval ve třetí desítce, nakonec ho od bodované třicítky dělilo 3,3 sekundy. Další body po pátečním sprintu nepřidal ani Luděk Šeller, který doběhl na 71. místě.

"Dnes se povedla máza na stoupání. Děkuju servisu! Myslím, že jsem podal velmi dobrý výkon. Čekal jsem, že to vyjde do 30. místa. Bohužel nevyšlo," posteskl si Novák v tiskové zprávě. "Na prvních závodech je vždy každý v top formě a je skutečně náročné se prosadit. Mrzí mě to, byli prostě lepší," dodal.

Trojnásobný olympijský vítěz Klaebo po druhém místě v úvodním sprintu vyhrál s náskokem 15,2 sekundy před Rusem Alexejem Červotkinem, připsal si 38. úspěch v SP v kariéře a do nedělní stíhačky vyrazí jako lídr finské trojdílné minisérie z prvního místa s náskokem 26 sekund před Rusem Alexandrem Bolšunovem. Obhájce křišťálového glóbu dnes doběhl třetí.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72. Adam Fellner skončil mezi muži na 63. příčce.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - 15 km klasicky:

1. Klaebo (Nor.) 34:04,6, 2. Červotkin -15,2, 3. Bolšunov (oba Rus.) -18,0, 4. Iversen (Nor.) -19,8, 5. Niskanen (Fin.) -21,7, 6. Musgrave (Brit.) -32,8, 7. Semikov -33,2, 8. Bělov -37,7, 9. Poroškin (všichni Rus.) -42,3, 10. Holund (Nor.) -47,2, …32. Novák -1:37,0, 63. Fellner -3:05,6, 71. Šeller (všichni ČR) -3:58,4.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Klaebo 36:10, 2. Bolšunov -26, 3. Iversen -31, …30. Novák -2:12, 63. Fellner -3:50, 69. Šeller -4:32.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Klaebo 96, 2. Bolšunov a Iversen oba 86, 4. Hakola (Fin.) 54, 5. Valnes 50, 6. Taugböl (oba Nor.) 48, …34. Šeller 9, 40. Novák 2.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Johaugová 28:06, 2. Karlssonová, 3. Něprjajevová obě -16, …30. Razýmová -1:43, 56. Janatová -3:00, 61. Nováková -3:23, 65. Hynčicová -4:00, 70. Beranová -4:33.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy