Peterek: Farmy v NHL fungují jinak než ty české. Ve Frýdku chceme zapojit mladé a hrát play off

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
6. 9. 2016 12:01
Tým HC Frýdek-Místek existuje pouhý rok, přesto už bude od letošní sezony hrát WSM Ligu. Loni suverénně prošli druhou národní ligou, kde je zvládl jen ve finále potrápit Vsetín. Jinak Frýdečtí v základní části ze 44 utkání vyhráli čtyřicet a soupeřům stihli nasázet 239 branek. Do blížícího se ročníku první ligy tak vstupují jako černý kůň soutěže. Co stojí za takovým progresem? To je jednoduché. Spolupráce s bohatším slezským bratrem, Oceláři z Třince. O tom, jak probíhá v Česku spolupráce mezi prvním týmem a farmou, mluvil v rozhovoru pro Aktuálně.cz generální manažer frýdeckého klubu Jan Peterek.
Mezi tahouny frýdecké obrany by měl v první lize patřit David Roupec.
Mezi tahouny frýdecké obrany by měl v první lize patřit David Roupec. | Foto: Lukáš Filipec

A.cz: Jane, jaké máte jako nováčci WSM Ligy ve Frýdku cíle?

Chceme hrát atraktivní hokej a zapojit do týmu, co nejvíc mladých hráčů z Třince. Co se týče umístění, krásné by bylo play off.

Jak vůbec probíhá spolupráce mezi Třincem a Frýdkem? Jde o podobný princip farmy a prvního týmu, jako je tomu v NHL?

Ne, u nás v Třinci je Frýdek mezičlánkem mezi juniorskou soutěží a extraligou. Snažíme se tam hráče zapojit do seniorského hokeje, aby dozráli a navykli si na trochu jiný styl dospělé hry. Ne všichni navíc mají kvality rovnou po juniorce naskočit do extraligy.

Třinec vlastně spoluzakládal tamní klub, má své lidi i přímo v jeho vedení. Má nějaký jiný extraligový klub spolupráci se svojí farmou na tak vysoké úrovni?

To nevím. Myslím, že jsme ale jediní, kteří jsou přímo ve vlastnických strukturách toho klubu. Další extraligové týmy mají svoji farmu, ale nejsou s ní tak úzce propojeni.

Jak v praxi vypadá dohoda o půjčování hráčů mezi kluby?

Máme nějaké svoje interní pravidla. Hráči, kteří nebudou vytěžováni v Třinci, půjdou na farmu. To stejné například hráči po zranění. V principu je to ale hlavně pro mladé kluky.

V přípravě porazili i velkého bratra

Vaše spolupráce má zatím za sebou první rok. Panuje zatím na obou stranách spokojenost?

Musím říct, že rozhodně ano. Hned první sezonu se nám ve Frýdku povedlo postoupit do první ligy, což byl cíl. Jsme zvědaví, jak se teď popereme s vyšší kvalitou. Na týmu je ale vidět obrovská motivace ukázat, že mají na to, hrát o ten stupínek výš. To je zřejmé už jen z výsledků přípravných zápasů, ve kterých jsme zatím neprohráli.

A porazili jste dokonce i svého velkého bratra z Třince…

Ano, ten zápas jednoznačně rozhodla právě motivace. Frýdečtí kluci bojovali a chtěli ukázat, že jsou extraligoví. Tým z první ligy se ale na extraligového soupeře vždycky dokáže vybičovat. To si pamatuje ještě z dob, kdy jsem sám hrával. Vždycky bylo těžké hrát proti klubům z nižší soutěže.

Jak nově vzniklý frýdecký klub přijali fanoušci? Zpočátku byli docela proti, že?

Byli proti, pískali. My jsme to ale čekali a vůbec jsme jim to neměli za zlé. Když jste fanoušek a patriot Frýdku a naráz přijede nějaký Třinec a udělá vám z klubu farmu, taky by se mi to asi úplně nelíbilo. Navíc ono už samo o sobě slovo farma zní hrozně. Já raději používám spíše partnerský klub. Pak ale lidi pochopili, že nám šlo hlavně o zvýšení kvality tamního hokeje, což se myslím povedlo. Fanoušci to vzali a po pár zápasech se pískot změnil v potlesk. Atmosféra třeba pak na play off už byla fantastická.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy