Peterek: Farmy v NHL fungují jinak než ty české. Ve Frýdku chceme zapojit mladé a hrát play off

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
6. 9. 2016 12:01
Tým HC Frýdek-Místek existuje pouhý rok, přesto už bude od letošní sezony hrát WSM Ligu. Loni suverénně prošli druhou národní ligou, kde je zvládl jen ve finále potrápit Vsetín. Jinak Frýdečtí v základní části ze 44 utkání vyhráli čtyřicet a soupeřům stihli nasázet 239 branek. Do blížícího se ročníku první ligy tak vstupují jako černý kůň soutěže. Co stojí za takovým progresem? To je jednoduché. Spolupráce s bohatším slezským bratrem, Oceláři z Třince. O tom, jak probíhá v Česku spolupráce mezi prvním týmem a farmou, mluvil v rozhovoru pro Aktuálně.cz generální manažer frýdeckého klubu Jan Peterek.
Mezi tahouny frýdecké obrany by měl v první lize patřit David Roupec.
Mezi tahouny frýdecké obrany by měl v první lize patřit David Roupec. | Foto: Lukáš Filipec

A.cz: Jane, jaké máte jako nováčci WSM Ligy ve Frýdku cíle?

Chceme hrát atraktivní hokej a zapojit do týmu, co nejvíc mladých hráčů z Třince. Co se týče umístění, krásné by bylo play off.

Jak vůbec probíhá spolupráce mezi Třincem a Frýdkem? Jde o podobný princip farmy a prvního týmu, jako je tomu v NHL?

Ne, u nás v Třinci je Frýdek mezičlánkem mezi juniorskou soutěží a extraligou. Snažíme se tam hráče zapojit do seniorského hokeje, aby dozráli a navykli si na trochu jiný styl dospělé hry. Ne všichni navíc mají kvality rovnou po juniorce naskočit do extraligy.

Třinec vlastně spoluzakládal tamní klub, má své lidi i přímo v jeho vedení. Má nějaký jiný extraligový klub spolupráci se svojí farmou na tak vysoké úrovni?

To nevím. Myslím, že jsme ale jediní, kteří jsou přímo ve vlastnických strukturách toho klubu. Další extraligové týmy mají svoji farmu, ale nejsou s ní tak úzce propojeni.

Jak v praxi vypadá dohoda o půjčování hráčů mezi kluby?

Máme nějaké svoje interní pravidla. Hráči, kteří nebudou vytěžováni v Třinci, půjdou na farmu. To stejné například hráči po zranění. V principu je to ale hlavně pro mladé kluky.

V přípravě porazili i velkého bratra

Vaše spolupráce má zatím za sebou první rok. Panuje zatím na obou stranách spokojenost?

Musím říct, že rozhodně ano. Hned první sezonu se nám ve Frýdku povedlo postoupit do první ligy, což byl cíl. Jsme zvědaví, jak se teď popereme s vyšší kvalitou. Na týmu je ale vidět obrovská motivace ukázat, že mají na to, hrát o ten stupínek výš. To je zřejmé už jen z výsledků přípravných zápasů, ve kterých jsme zatím neprohráli.

A porazili jste dokonce i svého velkého bratra z Třince…

Ano, ten zápas jednoznačně rozhodla právě motivace. Frýdečtí kluci bojovali a chtěli ukázat, že jsou extraligoví. Tým z první ligy se ale na extraligového soupeře vždycky dokáže vybičovat. To si pamatuje ještě z dob, kdy jsem sám hrával. Vždycky bylo těžké hrát proti klubům z nižší soutěže.

Jak nově vzniklý frýdecký klub přijali fanoušci? Zpočátku byli docela proti, že?

Byli proti, pískali. My jsme to ale čekali a vůbec jsme jim to neměli za zlé. Když jste fanoušek a patriot Frýdku a naráz přijede nějaký Třinec a udělá vám z klubu farmu, taky by se mi to asi úplně nelíbilo. Navíc ono už samo o sobě slovo farma zní hrozně. Já raději používám spíše partnerský klub. Pak ale lidi pochopili, že nám šlo hlavně o zvýšení kvality tamního hokeje, což se myslím povedlo. Fanoušci to vzali a po pár zápasech se pískot změnil v potlesk. Atmosféra třeba pak na play off už byla fantastická.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy