Spoustě hráčů Sparta nesedí, i teď je tady riziko, komentuje Broš zemětřesení v brankovišti

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 6. 2017 11:08
Hokejová Sparta vyhlíží další sezonu s novým velkým sponzorem – nábytkářskou firmou Kika – a kompletně proměněným brankovištěm. Čekání na titul má ukončit dvojka Sami Aittokallio – David Honzík. Právě gólmani dělali Michalu Brošovi, novému sportovnímu manažerovi klubu, těžkou hlavu.
Tomáš Pöpperle odešel ze Sparty už několikrát, ale teď to vypadá, že další návrat už se konat nebude.
Tomáš Pöpperle odešel ze Sparty už několikrát, ale teď to vypadá, že další návrat už se konat nebude. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Za posledních šest let dokázala pražská Sparta dvakrát ovládnout základní část a pokaždé patřila mezi nejžhavější kandidáty na titul. Tuhle roli ale nikdy nepotvrdila a finále hrála pouze jednou.

Filip Novotný.
Filip Novotný. | Foto: Milan Kammermayer

U nezdarů byl většinou alespoň jeden z dua Tomáš Pöpperle - Filip Novotný. Oba v klubu zkraje května skončili, byť nejsou za zenitem. Prvnímu z nich je 32 let, druhému 26.

Vedení Sparty však od nich nejspíš čekalo víc, a tak učinilo ráznou změnu. "Brankářskou dvojici jsme vyměnili na základě dlouhodobějších analýz," nastínil Michal Broš, jenž do pražského týmu nastoupil coby sportovní manažer v první půlce dubna. Ve čtvrtek byl v saku a košili u toho, když klub získal dalšího velkého sponzora - společnost Kika nábytek.

Broš zamířil do známého prostředí. Se Spartou vyhrál dva tituly, dělal ji kapitána. Poté, co hráčskou kariéru zakončil v Mladé Boleslavi, začal se intenzivně zabývat mládežnickým hokejem. Trávil spoustu času na ledě. "Furt jsem někde řádil v teplákách," s úsměvem vzpomíná Broš, který teď volí reprezentativnější oděv a vysedává v kanceláři.

Při skládání mužstva mu dělalo starost brankářské duo. Nakonec ulovil 23letého Davida Honzíka, jenž odmítl návrat do Jihlavy, a rok staršího Fina Samiho Aittokallia. Ten by měl být jedničkou.

"Finská gólmanská škola má velký úspěch," líčí Broš. "Stačí se podívat, kolik mají jedniček v NHL. Znám jejich mládežnický program. Ten kluk bude mít dobré základy."

Aittokallio přichází jako dvojka Kärpätu Oulu, kde Broš dřív působil. "Téhle volbě věříme, i když počítáme s tím, že nějaké riziko tam je," říká 41letý manažer. "Nějaké reference jsme samozřejmě zjišťovali, informací máme spoustu. Všechno je to ale k ničemu, stejně jde nakonec o to, aby pochytal co nejvíc puků."

Ve Spartě s tím leckdo může mít problém. "Vím, že hodně špičkových gólmanů tady neuspělo. Nesedlo jim to kvůli specifickému prostředí. Spoustě hráčů se nehraje moc dobře s vědomím, že jsou víc vidět," podotýká Broš.

Vysoký Fin zažil asi největší tlak v zámořské NHL. Za Colorado, které ho draftovalo, však nastoupil jen dvakrát (stejný počet startu má Pöpperle). "Prosadit se tam je obrovsky náročné, takovou konkurenci si v Evropě těžko dovedeme představit," tvrdí sportovní manažer Sparty.

Sparta má nového sponzora: Ve čtvrtek si podpisem zajistila spolupráci s prodejnou Kika
Sparta má nového sponzora: Ve čtvrtek si podpisem zajistila spolupráci s prodejnou Kika | Foto: Kika nábytek

Ta každopádně potřebuje, aby válel alespoň jeden z dvojice Aittokallio - Honzík. Aby nějaký omasakovaný muž konečně vystoupil ze stínu Petra Břízy, bývalého brankářského mága a momentálního majitele Pražanů.

"Rovnice je jednoduchá. Pokud gólman chytá dobře, tým má šanci vyhrát. Pokud dobře nechytá, tým šanci na vítězství nemá," dodává Broš. Pro play-off platí jeho slova dvojnásob.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy