Spartě končí sezona. Vítkovice vyprovodily Kruppovu partu suverénní výhrou

Zklamaný Krupp, vyhnaný Machovský. Tak Vítkovice poslaly Spartu na dovolenou
Extraligová Sparta končí stejně jako před rokem desátá, neboť nedokázala přejít předkolo play off.
Němec Krupp slavil v předkole jedinou výhru. Ve čtvrtek Sparta vyhrála 4:3.
Když Pražanům skončila sezona loni, museli povinně koukat na zbytek play off.
Vítkovice díky jednoznačné výhře 5:1 ovládly sérii 3:1 na zápasy a ve čtvrtfinále vyzvou Třinec.
Aktualizováno 15. 3. 2019 21:36
Jeden mečbol odvrátila, ale rozhodující duel si nevynutila. Hokejová Sparta podlehla doma Vítkovicím 1:5 a sérii extraligového play off prohrála 1:3 na zápasy. Podruhé v řadě tak končí už v předkole. Vítkovice teď vyzvou Třinec. Boj o čtvrtfinále mezi Zlínem a Mladou Boleslaví rozhodne až nedělní páté klání.

Sparťané dokázali ve čtvrtek ještě odvrátit konec sezony, dnes ale na soupeře nestačili. Rozhodující třígólový náskok si Vítkovice vytvořily ve druhé třetině. Spolehlivý výkon podal brankář Patrik Bartošák, který si připsal 45 zákroků. Sparta tak obsadí stejně jako před rokem 10. místo.

Úvod zápasu patřil hostům. Očekávaný nápor Sparty nepřišel a ve 4. minutě mohl otevřít skóre Květoň, Machovského ale nepřekonal. Ve 12. minutě se již Vítkovice do vedení dostaly. Ve hře ve čtyřech se dostal do samostatného nájezdu Stránský a bezpečně jej proměnil.

Sparta se probudila až v 15. minutě, kdy se do šance dostal Košťálek. Pozorného Bartošáka však nepřekonal a vítkovický gólman následně zlikvidoval i několik dalších střel domácích hráčů.

Ve 23. minutě překonal Machovského Kucsera a vnesl ještě větší klid na hokejky ostravského mužstva. Hosté bezpečně kontrolovali průběh zápasu a v 35. minutě přidali další gól. Po Poletínově trefě trenéři Sparty poslali do branky místo Machovského Sedláčka.

Následně sice dokázal duel zdramatizovat Jarůšek, ale hosté získali tříbrankový náskok ještě ve druhé třetině zpět. Blainův faul rychle potrestal Trška, jenž překonal nerozchytaného Sedláčka střelou od modré čáry.

Hned na začátku třetí části mohl o postupu Vítkovic definitivně rozhodnout Szturc, jeho střela v oslabení ale skončila na tyči. V polovině závěrečné dvacetiminutovky dostal pětiminutový trest Kucsera a Sparta se rozhodla riskovat bez brankáře, snížit se jí ale nepodařilo. Sedláček zůstal na střídačce i po Blainově vyloučení a hosté toho využili ke vstřelení páté branky.

Berani konec odmítli

Zlín vyhrál čtvrtý duel na svém ledě 2:1 v prodloužení, když vítěznou branku vstřelil v 69. minutě útočník Zdeněk Okál a vyrovnal stav série na 2:2.

Zápas, v němž domácí hráči odvraceli konec sezony, od prvních minut v žádném případě diváky nenudil. Už v úvodní minutě vypálil nebezpečně Klepiš a ukázal, že Bruslařský klub nebude jen bránit.

Hrdinou čtvrté minuty se stal zlínský obránce Valenta. Nejprve se nečekaně dostal do blízkosti branky hostů, ale Růžičku nepropálil. Vzápětí zlomil hůl a umožnil sólo Vondrkovi, kterého ale vychytal Kašík.

Přesto šli do vedení hosté. Ve středním pásmu bleskově otočili hru, dostali se do přečíslení a žabičku Šťastného usměrnil do sítě Martin Procházka. Zlín ale nakonec zúročil svoji nátlakovou hru, v přesilovce po obléhání Růžičkovy branky dotlačil puk za čáru Fořt.

Gól do šatny ale hráčům Mladé Boleslavi neublížil. Hodně bruslili, byli nebezpečnější směrem ke Kašíkově brance a drželi domácí dost daleko od vlastní branky. Nicméně vyložené šance tento styl hry nepřinášel. Až na jednu výjimku: ve 30. minutě se po přečíslení dvou na jednoho dostal před Kašíka Klepiš, ale šanci neproměnil.

Zlínskou naději na vedoucí gól zmařila tyč boleslavské branky, kterou rozezvučela Šlahařova bomba. Řezníčkovu ránu podobného kalibru spolehlivý mladoboleslavský gólman vyrazil do rohu kluziště.

Ve třetí třetině se přece jen více tlačili do koncovky domácí. V 46. minutě měl před sebou Sedláček prázdnou branku, ale nedokázal usměrnit puk mezi tyče. Zlínský tlak s přibývajícím časem rostl, společně s tím se ale zpevnila defenziva Mladé Boleslavi. Nicméně postupový gól měl na hokejce Skalický, jenže Kašík jeho bekhendový pokus zlikvidoval.

Zápas poprvé v sérii dospěl do dvacetiminutového prodloužení v klasickém počtu pěti proti pěti. V něm měl velkou šanci hostující Pabiška, ale z protiútoku vzápětí skóroval Okál a vynutil tak "Ševcům" rozhodující pátý duel.

Předposlední Chomutov podlehl ve 2. kole skupiny o umístění doma v severočeském derby Litvínovu 2:4 a neumazal nic z šestibodového manka na dvanácté Karlovy Vary v boji o únik baráži. Západočeši mohli náskok zvýšit, ale v Pardubicích prohráli 1:5.

Předkolo play off hokejové extraligy - 4. zápasy:

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Ridera 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 37. Jarůšek (Rousek) - 12. Š. Stránský, 23. Kucsera (P. Zdráhal, Š. Stránský), 35. Poletín (Szturc, Schleiss), 38. Trška (Dej, Olesz), 55. Lev. Rozhodčí: Lacina, Šír - Lederer, Lhotský. Vyloučení: 7:6, navíc Kucsera (Vítkovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 6764. Konečný stav série: 1:3.

Sparta: Machovský (35. J. Sedláček) - Blain, Kalina, T. Pavelka, Piskáček, Košťálek, Tomáš Dvořák, Delisle - Černoch, Sill, Smejkal - A. Kudrna, Pech, Forman - Rousek, Kevin Klíma, Jarůšek - Roberts Bukarts, J. Hlinka, Klimek. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Vítkovice: Bartošák - Trška, Hrabal, Výtisk, J. Mrázek, D. Krenželok, Šidlík - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Schleiss, Poletín, Szturc - P. Zdráhal, Š. Stránský, Kucsera. Trenéři: Petr a Trnka.

PSG Berani Zlín - BK Mladá Boleslav 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 20. Fořt, 69. Okál - 14. M. Procházka (D. Šťastný, Žejdl). Rozhodčí: Hejduk, Úlehla - J. Svoboda, D. Klouček. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 4624.

Zlín: Kašík - D. Nosek, Freibergs, Ferenc, M. Novotný, Řezníček, M. Zbořil, Valenta - Dufek, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - L. Krejčík, P. Sedláček, Okál - Š. Kratochvil, Popelka, E. Kulda. Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík a R. Hrazdira.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Pláněk, Dlapa, Kurka, Němeček, Kovačevič, Bernad - Vondrka, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, M. Procházka - P. Kousal, Najman, Flynn. Trenéři: M. Hořava, Rulík a Patera.

2. kolo skupiny o umístění v hokejové extralize:

HC Dynamo Pardubice - HC Energie Karlovy Vary 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. L. Horký (J. Zdráhal, Mandát), 23. Poulíček (J. Kloz), 26. Hovorka (Rolinek), 31. M. Kratochvil (J. Kloz, Ihnacak), 59. M. Kratochvil (Ihnacak, P. Sýkora) - 16. T. Mikúš (Roman Vlach, Balán). Rozhodčí: Kika, Obadal - Bryška, L. Kajínek. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 3524.

Pardubice: M. Klouček - Schaus, Eklund, J. Mikuš, Holland, J. Zdráhal, Porseland, od 41. navíc Budík - P. Sýkora, Ihnacak, M. Kratochvil - Hovorka, Marosz, Rolinek - L. Horký, Mandát, Machala - J. Kloz, Poulíček, Perret. Trenéři: Lubina, Čáslava a R. Král.

Karlovy Vary: F. Novotný (26. J. Bednář) - Šenkeřík, Plutnar, Eminger, Sičák, Podlipnik, M. Rohan, Šafář - O. Beránek, Gríger, T. Rachůnek - T. Mikúš, Roman Vlach, J. Černý - Kohout, Skuhravý, Balán - Lapšanský, Kverka, Stloukal. Trenéři: Pešout a Mariška.

Piráti Chomutov - HC Verva Litvínov 2:4 (0:2, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 30. Vantuch (L. Kovář), 53. Koblasa (V. Růžička ml., J. Stránský) - 6. V. Hübl (P. Svoboda), 15. Drašar, 21. Myšák (L. Kašpar), 31. M. Hanzl (L. Kašpar, Ščotka). Rozhodčí: R. Svoboda, Bejček - Kis, Lučan. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3833.

Chomutov: Peters - Flemming, Jank, Knot, L. Kovář, Blaha, Dietz, Štich - Klhůfek, V. Růžička ml., Tomica - J. Stránský, Raška, J. Sklenář - Duda, Vantuch, Koblasa - J. Havel, Huml, Marjamäki. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

Litvínov: Janus - L. Doudera, Ščotka, Graborenko, Střejček, Trončinský, Březák - P. Svoboda, V. Hübl, Válek - L. Kašpar, Myšák, Helt - Jánský, M. Hanzl, Jícha - Drašar, M. Havelka, Jurčík. Trenéři: Šlégr, Skuhrovec a J. Beránek ml.