Platíme daň za úspěch, smutní Liberec. Některá esa ale udržel a chce obhájit titul

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 9. 2016 9:37
Hokejový mistr z Liberce přes léto bojoval, aby nahradil všechny hráčské ztráty, ale nepovedlo se mu to. Některé z klíčových mužů však udržel, a proto může myslet na obhajobu extraligového trůnu.
Takhle Bílí Tygři slavili titul. Obhájit ho, to bude mnohem těžší.
Takhle Bílí Tygři slavili titul. Obhájit ho, to bude mnohem těžší. | Foto: ČTK

Praha/Liberec – Od odvracení baráže k titulu. Bílí Tygři přes minulé léto kompletně změnili tvář, a proto se nedávno mohli ponořit do bujarých oslav historického triumfu.

Jakmile však vyprchala euforie, zjistili, že zopakovat suverénní jízdu bude nesmírně obtížný úkol. Stačí připomenout, že posledním mužstvem, které obhájilo extraligový trůn, byla v roce 2007 pražská Sparta. Od té doby mistři často tápou.

Důvody jsou různé, ale tím hlavním bývá nepříjemné zemětřesení v kádru. Odchod opor za lepším zažili také v Liberci. "Dostali jsme se do určitých potíží při stavění nového týmu," přiznává Ctibor Jech, generální manažer Tygrů. Zároveň však nehodlá odvrátit pohled od vysoko nastavené laťky: "Nechceme měnit cíl, kterým je obhájit titul, ale jsme si vědomi, že to nebude jednoduché. Základ je, abychom se dostali do play off a postoupili minimálně do semifinále, protože z posledních čtyř má šanci na titul každý."

Bude mít Liberec dost silný kádr, aby dál kosil většinu konkurentů? Odešli Michalové Birner s Řepíkem, Petr Vampola, Jakub Valský, Martin Bakoš a Jan Výtisk. Zato osvědčených posil není tolik – Vladimír Svačina, Milan Bartovič, Mário Bližňák a Adam Jánošík.

"Hráči, kteří k nám přišli, jsou kvalitní a mají zkušenosti ze zahraničí, ale nejsme schopní plnohodnotně nahradit všechny ztráty," mrzí manažera Jecha. "Platíme daň za úspěch. Troufnu si říct, že žádný český klub není schopen dorovnávat finanční nabídky soutěží, které mají vyšší kvalitu. Tím myslím především KHL."

Nová trenérská hvězda zůstává

Podle těchto slov Liberec oslabil, přesto ho sázkové kanceláře řadí k největším adeptům na triumf. Nejspíš i proto, že udržel Filipa Pešána, trenéra a sportovního ředitele v jednom, pod jehož rukou zavládl na severu Čech nový řád plný zahraničních trendů.

Birner na SP? "Bereme to trochu i jako náš úspěch"

Místo Tomáše Hertla, kterého nepustilo San Jose, pojede na Světový pohár Michal Birner. V Liberci jsou na něj náležitě pyšní. "(V minulé sezoně) rostl měsíc od měsíce a za odměnu jel na mistrovství světa, kde hrál dominantní roli. Že teď pojede i na Světový pohár, bereme trochu i jako náš úspěch. Budeme mu držet palce," říká Ctibor Jech, generální manažer Tygrů.

"Nahrazuje nám určité ztráty a může pokračovat ve výborné práci. To je pro nás strašně důležité," míní Ctibor Jech. "Už navíc nemusí přesvědčovat hráče o svém systému, od začátku mu věří."

Někteří hokejisté, kteří vykvetli i zásluhou Pešána, teď dostanou větší porci zodpovědnosti, aby zacelili díry po odchodech opor. Zmínit lze 19letého forvarda Dominika Lakatoše a především 23letého beka Radima Šimka. Ten díky nápaditým ofenzivním manýrům vylétl až do reprezentace a v létě uvažoval o odchodu. Nakonec ale ještě rok zůstane doma, kde by měl patřit k hvězdám a dál tříbit svůj styl.

"Chce opakovat svůj výborný výkon. Myslím si, že mu to do evropského, případně světového hokeje pomůže. Není v silách Tygrů ho tady pak držet. Ani bychom to nechtěli, protože je to produkt našeho systému. Rádi bychom ho viděli v NHL," říká Jech.

Nahradit Birnera těsně před sezonou? Nemožné

Generální manažer klubu měl o prázdninách kupu starostí, ale Masarykův pohár mu přinesl i řadu pracovních radostí. Zaregistroval zvýšený zájem o permanentky v řádu stovek, utužil spolupráci se současnými sponzory a získal pár nových.

Jak ovšem podotýká: "Že by nám celková částka narostla do úplně jiných čísel, že bychom si mohli dovolit smlouvy s mimořádnými hráči, tak to určitě není."

I proto Liberci zavařil Michal Birner, loňský tahoun, který krátce před startem aktuálního ročníku odešel do ruského Čeljabinsku. Na adekvátní náhradu nejsou peníze a ani čas. "Jakmile odešel, přibyla nám vráska na čele. V tuto chvíli ho nejsme schopní nahradit. Je to nemožné, protože trh pro Evropu je uzavřený a pro naše možnosti velmi omezený," mrzí Ctibora Jecha.

Pokud spolu s Pešánem nikoho nepřivede v průběhu sezony, nezbývá mu než doufat: "Snad nám vyrostou noví lídři."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy