Platíme daň za úspěch, smutní Liberec. Některá esa ale udržel a chce obhájit titul

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 9. 2016 9:37
Hokejový mistr z Liberce přes léto bojoval, aby nahradil všechny hráčské ztráty, ale nepovedlo se mu to. Některé z klíčových mužů však udržel, a proto může myslet na obhajobu extraligového trůnu.
Takhle Bílí Tygři slavili titul. Obhájit ho, to bude mnohem těžší.
Takhle Bílí Tygři slavili titul. Obhájit ho, to bude mnohem těžší. | Foto: ČTK

Praha/Liberec – Od odvracení baráže k titulu. Bílí Tygři přes minulé léto kompletně změnili tvář, a proto se nedávno mohli ponořit do bujarých oslav historického triumfu.

Jakmile však vyprchala euforie, zjistili, že zopakovat suverénní jízdu bude nesmírně obtížný úkol. Stačí připomenout, že posledním mužstvem, které obhájilo extraligový trůn, byla v roce 2007 pražská Sparta. Od té doby mistři často tápou.

Důvody jsou různé, ale tím hlavním bývá nepříjemné zemětřesení v kádru. Odchod opor za lepším zažili také v Liberci. "Dostali jsme se do určitých potíží při stavění nového týmu," přiznává Ctibor Jech, generální manažer Tygrů. Zároveň však nehodlá odvrátit pohled od vysoko nastavené laťky: "Nechceme měnit cíl, kterým je obhájit titul, ale jsme si vědomi, že to nebude jednoduché. Základ je, abychom se dostali do play off a postoupili minimálně do semifinále, protože z posledních čtyř má šanci na titul každý."

Bude mít Liberec dost silný kádr, aby dál kosil většinu konkurentů? Odešli Michalové Birner s Řepíkem, Petr Vampola, Jakub Valský, Martin Bakoš a Jan Výtisk. Zato osvědčených posil není tolik – Vladimír Svačina, Milan Bartovič, Mário Bližňák a Adam Jánošík.

"Hráči, kteří k nám přišli, jsou kvalitní a mají zkušenosti ze zahraničí, ale nejsme schopní plnohodnotně nahradit všechny ztráty," mrzí manažera Jecha. "Platíme daň za úspěch. Troufnu si říct, že žádný český klub není schopen dorovnávat finanční nabídky soutěží, které mají vyšší kvalitu. Tím myslím především KHL."

Nová trenérská hvězda zůstává

Podle těchto slov Liberec oslabil, přesto ho sázkové kanceláře řadí k největším adeptům na triumf. Nejspíš i proto, že udržel Filipa Pešána, trenéra a sportovního ředitele v jednom, pod jehož rukou zavládl na severu Čech nový řád plný zahraničních trendů.

Birner na SP? "Bereme to trochu i jako náš úspěch"

Místo Tomáše Hertla, kterého nepustilo San Jose, pojede na Světový pohár Michal Birner. V Liberci jsou na něj náležitě pyšní. "(V minulé sezoně) rostl měsíc od měsíce a za odměnu jel na mistrovství světa, kde hrál dominantní roli. Že teď pojede i na Světový pohár, bereme trochu i jako náš úspěch. Budeme mu držet palce," říká Ctibor Jech, generální manažer Tygrů.

"Nahrazuje nám určité ztráty a může pokračovat ve výborné práci. To je pro nás strašně důležité," míní Ctibor Jech. "Už navíc nemusí přesvědčovat hráče o svém systému, od začátku mu věří."

Někteří hokejisté, kteří vykvetli i zásluhou Pešána, teď dostanou větší porci zodpovědnosti, aby zacelili díry po odchodech opor. Zmínit lze 19letého forvarda Dominika Lakatoše a především 23letého beka Radima Šimka. Ten díky nápaditým ofenzivním manýrům vylétl až do reprezentace a v létě uvažoval o odchodu. Nakonec ale ještě rok zůstane doma, kde by měl patřit k hvězdám a dál tříbit svůj styl.

"Chce opakovat svůj výborný výkon. Myslím si, že mu to do evropského, případně světového hokeje pomůže. Není v silách Tygrů ho tady pak držet. Ani bychom to nechtěli, protože je to produkt našeho systému. Rádi bychom ho viděli v NHL," říká Jech.

Nahradit Birnera těsně před sezonou? Nemožné

Generální manažer klubu měl o prázdninách kupu starostí, ale Masarykův pohár mu přinesl i řadu pracovních radostí. Zaregistroval zvýšený zájem o permanentky v řádu stovek, utužil spolupráci se současnými sponzory a získal pár nových.

Jak ovšem podotýká: "Že by nám celková částka narostla do úplně jiných čísel, že bychom si mohli dovolit smlouvy s mimořádnými hráči, tak to určitě není."

I proto Liberci zavařil Michal Birner, loňský tahoun, který krátce před startem aktuálního ročníku odešel do ruského Čeljabinsku. Na adekvátní náhradu nejsou peníze a ani čas. "Jakmile odešel, přibyla nám vráska na čele. V tuto chvíli ho nejsme schopní nahradit. Je to nemožné, protože trh pro Evropu je uzavřený a pro naše možnosti velmi omezený," mrzí Ctibora Jecha.

Pokud spolu s Pešánem nikoho nepřivede v průběhu sezony, nezbývá mu než doufat: "Snad nám vyrostou noví lídři."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

V Praze žije o 300 tisíc více lidí, než kolik vyplývá z loňského sčítání lidu

V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu Plánování a rozvoje je jich namísto oficiálních asi 1,3 milionu o zhruba 300 tisíc více. Počet obyvatel institut zjistil na základě anonymních údajů od mobilních operátorů. Přes den pak přibudou další statisíce lidí, kteří přijedou za prací, sdělil ředitel institutu Ondřej Boháč.

"Ukazuje se, že v Praze trvale žije okolo 1,6 milionu obyvatel a pokud započítáme obyvatele Středočeského kraje, kteří denně dojíždějí do Prahy za prací, jedná se dokonce o 1,8 milionu lidí. Trvalé bydliště tu však má jen 1,3 milionů obyvatel," řekl Boháč.

Nárůst obyvatel znamená podle něj vyšší finanční nároky na město, které musí zajistit například městskou hromadnou dopravu, parkování, byty, lékaře či školky. "Takže i když náklady na infrastrukturu logicky rostou, Praha stále tratí na výnosech z daní," dodal Boháč.

Z dostupných dat vyplývá, že přestože počet obyvatel Prahy v poslední době roste, nebylo tomu vždycky tak. Praha zažila pokles obyvatel například v 90. letech 20. století. Naopak nejdynamičtější růst počtu obyvatel Prahy byl v letech 2003 až 2009 a 2014 až 2019, tedy v době silného ekonomického růstu.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vystrčil udělil bývalému velvyslanci Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.

Perebyjnis během svého velvyslaneckého působení v Praze podle Vystrčila posílil vědomí českých občanů o tom, že je třeba pomáhat chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. "On pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější a okolí to velmi dobře vnímá," řekl.

Perebyjnis vyjádřil vděk za to, jak čeští senátoři podporují boj Ukrajiny proti ruským agresorům a úsilí země o připojení k evropskému společenství svobodných národů. Vystrčila si váží jako státníka. "Podle mě je politikem havlovského typu. Má vyhraněné názory, má pevné ideály, je jednoduchý v komunikaci, ale zároveň velmi hluboký ve svých myšlenkách a svých závěrech," prohlásil.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Majetkovému úřadu se ani napotřetí nepodařilo prodat Palác Broadway v Praze

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se ani na třetí pokus nepodařilo v elektronické dražbě prodat pražský Palác Broadway. V aukci s vyvolávací cenou 1,05 miliardy korun nikdo nepřihodil ani minimální příhoz 200 tisíc korun. Ve středu to sdělila mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Úřad se funkcionalistickou budovu, kde sídlí Divadlo Broadway, již neúspěšně pokusil prodat letos v březnu a loni v září.

Funkcionalistická stavba architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého se nachází mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná a pochází ze 30. let 20. století. Stejně jako v předchozích dvou aukcích složil požadovanou kauci 20 milionů korun jeden zájemce, následně se ale dražby, která skončila dnes v poledne, nezúčastnil.

Majetkový úřad nyní nabídne prodej paláce za vyvolávací cenu stávajícímu nájemci, kterým je Divadlo Broadway a jeho majitel Oldřich Lichtenberg. Přednostní právo vyplývá ze smlouvy, kterou úřad převzal v roce 2016 od tehdejší SŽDC, dnes Správy železnic. 

Lichtenberg po březnové aukci řekl, že palác koupit chtít nebude kvůli zmíněné smlouvě, kterou je palác zatížen a kvůli níž by ještě několik desítek let majiteli nevydělával. To je podle něj také důvod, proč se palác v dražbě opakovaně nedaří prodat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy