Obdivuji kluky, kteří se dokázali vrátit. Hokej je dneska někde jinde, říká Čajánek

Lukáš Caha Lukáš Caha
6. 9. 2016 12:53
Už je to déle než rok, co Petr Čajánek pověsil brusle na hřebík. Legendární zlínský hokejista se od té doby věnuje šestiletému synovi.
Petr Čajánek získal v roce 2014 se Zlínem extraligový titul
Petr Čajánek získal v roce 2014 se Zlínem extraligový titul | Foto: Lukáš Caha

Zlín – Už je to déle než rok, co tehdy čtyřicetiletý Petr Čajánek pověsil brusle na hřebík. Legendární zlínský hokejista se od té doby věnuje šestiletému synovi, který mám ambice vydat se ve stopách svého otce.

"Vystudoval jsem trenérskou licenci, ale zatím neřeším, co bych chtěl dál dělat," říká bývalý reprezentační útočník v rozhovoru. "Mám doma malé děti, takže mě ta práce s nimi momentálně samozřejmě baví."

Čajánek strávil valnou část své kariéry ve Zlíně, v české extralize za jiný klub nehrál. S berany vyhrál v roce 2014 mistrovský titul. V letech 2008 až 2011 vyzkoušel i ruskou KHL. První sezónu strávil v Moskvě, další dvě v Petrohradu. S českým národním týmem získal olympijskou medaili v Naganu a je trojnásobným mistrem světa.

Minulý týden jste si zahrál ve Zlíně exhibici. Nechybí vám led? Nevrátil byste se?

Je mi jednačtyřicet let, takže se asi nemám kam vracet. Je ale krásné vidět, jak je ten hokej někde jinde. Ti kluci jsou strašně rychlí a šikovní. Když z toho člověk jednou vystoupí… Obdivuji ty, kteří se dokázali vrátit, protože je to opravdu kus práce.

Zahrál jste si v útoku znovu s Miroslavem Okálem a Tomášem Němčickým. Jaké jsou vzpomínky na to společné působení?

Pro nás pro všechny skvělé, myslím si. Je to jedenáct let, co jsme spolu s Očkem (Miroslav Okál – pozn. redakce) hráli naposledy. S Tomášem ještě o něco déle. Je kuriózní, že i teď jsme o sobě věděli a i ty signály fungovaly. Je to zažité a někde v té hlavně to stále zůstává.

Udržujete se i po skončení kariéry v kondici?

Něco málo dělám, ale moc toho není. Neběhám a není čas ani na kolo. Někdy si zajdu zabruslit s dětmi, ale že bych si udržoval kondici, to se úplně říct nedá.

Co dál? Vše má svůj čas...

Jak jste na tom momentálně ve spojitosti se zlínským klubem?

Stejně jako chodí další tři čtyři tisíce diváků na zápasy, tak se jdu podívat i já. Momentálně mi to takto vyhovuje. Mám šestiletého kluka, takže se tady s ním trochu motám kolem hokeje. Proto jsem i častěji na zimáku.

Účastníte se i tréninků na ledě?

Někdy. U těch malých je důležité, aby bylo na ledě těch trenérů co nejvíc. Když je potřeba, tak rád pomůžu. Práce s dětmi je hodně důležitá, ale taky časově náročná. Je super, že i ostatní kluci jsou nápomocni.

Lákala by vás práce s dětmi i do budoucna?

To nevím. Beru život tak, jak přichází. Mám doma malé děti, takže mě to s nimi momentálně samozřejmě baví.

Děláte si trenérskou licenci nebo zatím jen vycházíte ze zkušeností?

Studoval jsem licenci.

A už víte, kam by měly směřovat vaše další kroky? Zůstanete u hokeje?

Ředitelem zoologické zahrady asi nebudu (smích). Mám v hlavě spoustu věcí. Ono se to nějak vyvrbí. Vše má svůj čas.

Blatný, Erat a spol. budou v extralize výrazní

Jak vidíte šance Zlína do nové sezóny?

Nejsem objektivní to nějakým způsobem hodnotit, protože jsem dohromady viděl asi čtyři třetiny v přípravě. Ti soupeři jsou v různých fázích rozehrávání a příprava je od toho, aby se zkoušely různé herní varianty a sestava. Samozřejmě se tam vždy najdou lepší i horší věci. Nejsem schopný z toho udělat nějaký závěr.

Obránce Miroslav Blaťák bude jistě velká posila… 

Když přijde hráč takových kvalit, tak bude vidět stejně jako Martin Erat a další. To bezesporu. Mají obrovské zkušenosti. Jsou to kluci, kteří ještě mohli hrát jiné soutěže, ale přišli do extraligy. Budou výrazní.

Celkově ta soupiska nevypadá zle…

Papír je jedna věc… Detailně to ale nestuduji a netuším, v jaké sestavě bude Zlín hrát. Obrana výborná, v útoku zůstaly lajny… Vrátili se někteří hráči. Konkurence bude, což je strašně důležité. Kluci se musí na sebe dívat a makat.

Na extraligové zápasy Zlína tedy chodíte?

Když mi to vyjde, tak ano. Záleží na tom, jak má rodina čas, ale myslím, že sedmdesát procent utkání jsem viděl.

Rozhazujete při některých situacích rukama nebo už jen v klidu sedíte?

Možná první dva měsíce člověk přemýšlí ještě jako hráč, ale postupně to vyprchá. Hokej z tribuny je jinačí. Vidíte jiné věci a vnímáte i tu hru jinak. Pro mě osobně je samozřejmě o něco jednodušší číst hru z ledu. Z tribuny jsou chyby víc vidět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
Další zprávy