Hradec se nevzdává. Třinec neproměnil ani druhý mečbol, v prodloužení rozhodl Pavlík

Aktualizováno 6. 4. 2018 22:03
Hradec Králové porazil v pátém semifinále Třinec 3:2 v prodloužení a snížil stav série na 2:3.
Hradec odvrátil i druhý mečbol Třince
Hradec odvrátil i druhý mečbol Třince | Foto: Lukáš Filipec

Hradec Králové - Hokejisté Hradce Králové porazili v pátém utkání semifinále play off extraligy Třinec 3:2 v prodloužení. Odvrátili tak druhý mečbol Ocelářů a v sérii snížili na 2:3. Vítězný gól dal v čase 65:59 dvacetiletý útočník Radovan Pavlík. Šestý duel je na programu v neděli v Třinci.

Už po 57 vteřinách si oba celky vyzkoušely hru ve čtyřech proti čtyřem, větší příležitosti ale nepřinesla. V šesté minutě došlo na první přesilovku po faulu Červeného a Cienciala ranou z mezikruží potvrdil skvělou formu, jež ho ve vyřazovacích bojích provází.

Domácí poté zvýšili obrátky, Radovan Pavlík s Džerinšem ale nezvládli přečíslení dvou na jednoho a poté se neprosadil ani obránce Filip Pavlík. Ve 14. minutě pak byl blízko využití další přesilovky Polanský, jehož našel na brankovišti Cienciala, střela zkušeného třineckého forvarda ale zazvonila o horní tyč.

"První třetina se nám nepovedla, tam se mohli fanoušci klidně prospat. Byli jsme všude pozdě, ale pak jsme se zlepšili a strhli jsme je svým výkonem," uvedl domácí útočník Petr Koukal.

Na začátku druhé třetiny se proti pravidlům provinil Svačina, brzy poté i Musil, jenže domácí dlouho nepůjčili Ocelářům kotouč a i proto jim zbylo z dvojnásobné početní výhody jen 40 vteřin. Do nich se vešly šance Bednáře a Červeného, avšak bez gólového efektu.

Vyrovnání přišlo jako blesk z čistého nebe při hře čtyři na čtyři ve 25. minutě, kdy se Šimánek prosadil okamžitě z vhazování. "Před buly jsme si řekli, že půjdeme dopředu. Protihráč na buly obskočit nešel, tak jsem to zkusil. Že z toho byl gól, byla ale trochu náhoda," řekl Jiří Šimánek pro Českou televizi.

Následně měli Královéhradečtí navíc k dispozici minutu a půl přesilovky, kterou i díky dobře clonícímu Köhlerovi proměnil ve vedoucí trefu Zámorský. Netrvalo dlouho a obratem povzbuzený Mountfield hrál další přesilovku, v níž vypálil tvrdě od modré čáry opět Zámorský a trefil spojnici břevna a tyče. Další možnost nevyužil Koukal. V 35. minutě stihl Smoleňák třikrát během pár vteřin zakončit, ani v tomto případě však vedení nenavýšil.

Brzy se to Mountfieldu vymstilo. V 37. minutě stačilo Svačinovi pouhých šest sekund k využití přesilovky, když se štěstím propasíroval puk za Rybára zpoza branky a bylo to 2:2. "Prohráli jsme buly, tak jsem šel rychle napadat, aby nemohli vyhodit puk. Chtěl jsem do toho jen pinknout, aby se to tam nějak odrazilo, a byl z toho šťastný gól," usmíval se Vladimír Svačina.

Od vyrovnání měl navrch naopak Třinec, který navíc dokázal navázat na útočnou aktivitu i po přestávce. Rybár se zapotil při Rákosově šanci a pohotově zareagoval i na následnou dorážku, při Vlachově pokusu ze 47. minuty mu pomohla branková konstrukce. Vzápětí na druhé straně přečkali hosté s velkým štěstím obrovský závar před Hrubcem.

V 51. minutě nedokázal strážce třinecké branky překonat zblízka bekhendem Látal. Netrvalo dlouho a přišla odpověď - ujíždějící Ondřej Kovařčík udělal kličku vyjíždějícímu Rybárovi, k překvapení všech ale prázdnou branku minul. Mountfield se pak nadechl k obrovskému náporu v touze rozhodnout ještě před koncem základní hrací doby.

Jenže velká snaha přinesla i velkou chybu při střídání a v čase 57:45 pykali Východočeši za příliš mnoho hráčů na ledě. "To člověka jen napadne, že jsme idioti. Ta situace nebyla ani na nějaké hádání, protože jsme tam byli v šesti v útočném pásmu," přiznal Koukal.

Třinec soupeře svíral před Rybárem a byl pár centimetrů od rozhodnutí. Právě tolik chybělo, aby puk přešel brankovou čáru za překonaným Rybárem, ale Filip Pavlík situaci pohotově zachránil a odehrál kotouč do bezpečí. "Utekli jsme tam hrobníkovi z lopaty. Nezbývalo mi nic jiného než se pokusit vrhnout po puku a odpálit ho," popsal domácí spasitel.

Dragounova šance ani Bednářova tečovaná rána se v prodloužení neujaly, rozhodla Pavlíkova dělovka v končící 66. minutě.

Jágrovo Kladno slaví druhou výhru

V pátek se hrálo také páté kolo extraligové baráže. Hokejisté Kladna v něm zdolali vedoucí Jihlavu 3:1 a radovali se z druhé výhry v boji o návrat do nejvyšší soutěže po čtyřech letech. Z poslední pozice snížili ztrátu na druhý Litvínov na dva body. Vítězný gól vstřelil v 51. minutě David Tůma a výsledek pojistil o 93 sekund později Jakub Strnad.

"Kluci všechny tři barážové zápasy na domácím ledě odehráli s enormním nasazením. Povedl se nám vstup do zápasu, což jsme také chtěli, abychom dostali soupeře pod tlak. Pak přišlo vyrovnání, ale kluci za tím šli i ve třetí třetině. Patří jim velká pochvala. A také divákům, protože ve všech třech zápasech byla nádherná atmosféra," uvedl po utkání domácí kouč Pavel Patera.

Důležitou výhru vybojovali na ledě Karlových Varů hráči Litvínova, kteří vyhráli 4:3 v prodloužení a upevnili si druhé místo barážové tabulky. Mají náskok dvou bodů právě před Energii i posledním Kladnem, rovněž na rozdíl dvou bodů se naopak přiblížili vedoucí Jihlavě. Zápas plný obratů rozhodl v čase 64:36 obránce Lukáš Doudera.

Semifinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

Mountfield Hradec Králové - HC Oceláři Třinec 3:2 v prodloužení (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 25. Šimánek, 27. Zámorský (Džerinš, Červený), 66. R. Pavlík (Cingel, Zámorský) - 7. Cienciala (Svačina, Adamský), 37. Svačina. Rozhodčí: Hribik, Lacina - J. Ondráček, Špůr. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 6168. Stav série: 2:3.

Sestavy:

Hradec Králové: Rybár - Zámorský, Gregorc, Graňák, F. Pavlík, Pláňek, Cibulskis - Smoleňák, Koukal, Červený - Jaroslav Bednář, Kukumberg, M. Látal - Cingel, Džerinš, R. Pavlík - Köhler, Dragoun, Šimánek. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Třinec: Hrubec - Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Roth, Matyáš, Linhart - J. Petružálek, Marcinko, Rákos - Hrňa, R. Vlach, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.

5. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Energie Karlovy Vary - HC Verva Litvínov 3:4 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Kohout (Krejčí), 50. Vrdlovec (Plutnar, T. Rachůnek), 56. Krejčí (O. Beránek) - 26. Baránek (Sörvik, Matoušek), 27. J. Mikúš (Sörvik, M. Hanzl), 57. Baránek (M. Hanzl), 65. L. Doudera (Trávníček). Rozhodčí: Hejduk, Pražák - Brejcha, Pešek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 5226.

Sestavy:

Karlovy Vary: F. Novotný - Šenkeřík, Podlipnik, Plutnar, M. Rohan, Kovačevič, Krejčí - Flek, Balán, T. Rachůnek - Kohout, Kverka, Stloukal - Šafář, Skuhravý, Osmík - Vrdlovec, Tuominen, O. Beránek. Trenéři: Pešout a Mariška.

Litvínov: Petrásek - Baránek, Sörvik, Hunkes, Iberer, Z. Sklenička, Frolo, od 21. navíc L. Doudera - M. Hanzl, J. Mikúš, Marek Růžička - Gerhát, V. Hübl, F. Lukeš - Matoušek, Řehoř, Trávníček - Jícha, Válek, Jurčík. Trenéři: Šlégr, Weissmann, Skuhrovec a D. Stránský.

Rytíři Kladno - HC Dukla Jihlava 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Kubík (J. Kloz, D. Tůma), 51. D. Tůma (Kubík, J. Kloz), 52. J. Strnad (Přikryl) - 34. P. Straka (Diviš). Rozhodčí: Šír, Kika - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. Diváci: 4422.

Sestavy:

Kladno: Cikánek - Štich, Zelingr, Repe, Svedlund, Lenďák, Kehar - Kružík, T. Kaut, Redlich - D. Tůma, Kubík, J. Kloz - Bláha, Zikmund, M. Hořava ml. - Pekr, Přikryl, Strnad. Trenéři: M. Hořava st. a Patera.

Jihlava: Kořenář - De la Rose, Suchánek, Šidlík, Stříteský, Váňa, D. Kajínek, Půža - P. Straka, Skořepa, Diviš - Čachotský, A. Zeman, Jiránek - Žálčík, M. Hlinka, Anděl - Rabbit, R. Hubáček, F. Seman. Trenéři: Vlk a F. Zeman.