Zlodějna, rozladily diváky zdražené přenosy. Jde o pomoc klubům, brání se extraliga

jzp jzp
16. 9. 2020 20:15
Za extraligové přenosy, které neodvysílá Česká televize nebo O2 TV Sport, si letos hokejoví fanoušci výrazně připlatí.
Za sledování bojů o extraligový titul si letos televizní diváci připlatí.
Za sledování bojů o extraligový titul si letos televizní diváci připlatí. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Že extraliga bude tentokrát zcela jiná než předchozí ročníky, odhaluje už její čtvrteční začátek. Vítkovice nemůžou nastoupit proti Litvínovu kvůli podezření na koronavirus.

Kolik odložených zápasů nakonec bude, nikdo netuší. A když už se začne hrát, tak za nestandardních podmínek. Na většinu stadionů aktuálně může v rouškách přijít tři až pět tisíc lidí, víc proticovidová opatření nedovolí.

Mnohé navíc od cesty na hokej odradí strach z nákazy, raději budou fandit od televize či počítače. 

I tady ale nastává komplice.

Hokejka TV, která vysílá všechny zápasy extraligy a první ligy vyjma těch, na něž má exkluzivní právo O2, výrazně zdražila. Pravidelný divák zaplatí měsíčně desetkrát víc.

Extraligu nadále přináší zdarma (respektive za koncesionářský poplatek) Česká televize. Té v rámci hracích dnů patří úterky a neděle, kdy může zařadit do programu hned dvě klání.

Zpravidla nejatraktivnější zápas pátečního kola pak odvysílá placená stanice O2 TV Sport, která má právo i na předehrávku či dohrávku zpravidla ve čtvrtek, nebo v sobotu. Možná je i středa.

Zavedený režim však může doznat změn v případě odložení duelu kvůli karanténě v jednom z klubů.

Jistotou je, že všechny zápasy kromě těch od O2 odvysílá internetová stanice Hokejka TV, kterou provozuje BPA, výhradní marketingový partner extraligy. Možnost sledovat hokej touto cestou je už třetím rokem zpoplatněna. V předešlých dvou sezonách platili zájemci spíš symbolické částky - 49 korun za denní přístup, 99 za měsíční a 499 za roční.

To už neplatí.

Nově jsou k mání jen dvě varianty předplatného - denní za 99 korun a týdenní za 249 korun.

"Udělali jsme to záměrně," říká šéfka BPA Jana Obermajerová. "Nechceme vyvolat zmatek. Předpokládáme, že některé zápasy se budou kvůli karanténám přesouvat. Diváci s dlouhodobým předplatným by si pak mohli stěžovat, že jejich klub byl zrovna v karanténě."

Část fanoušků však rozzlobil ceník. Měsíční předplatné, vybrané formou čtyř týdenních přístupů, vyjde na tisíc korun, tedy desetkrát víc než v minulosti.

"Hokejka TV se totálně zbláznila," napsal jeden z uživatelů na sociální síti. "Nehorázná zlodějna," přidal další.

Pro srovnání - měsíční předplatné stanice NHL.TV, na níž lze sledovat nejlepší ligu světa, vyjde v přepočtu na necelých 600 korun.

BPA se brání tím, že zdražení předplatného na 249 korun týdně má pomoct klubům, kterým zcela jistě ubudou diváci v hledišti. Čistý zisk poputuje právě na klubové účty. 

"Nastavenou částku samozřejmě můžeme s ohledem na platformu považovat za vysokou, nicméně to srovnáváme se vstupným a možností fanouška přispět svému klubu," vysvětluje Obermajerová. "Kdyby si zaplatil vstupenky na dvě tři domácí utkání, tak 249 korun by dal možná za jediný zápas. Takhle může sledovat tři kola ze všech stadionů."

Někteří diváci však zůstávají neoblomní. "Já za to ty prachy rozhodně nedám," stojí v jednom z twitterových příspěvků. "Když jsou kluby v takových problémech, tak ať si sníží rozpočet. Mně se taky nikdo nebude skládat na finance, které mi kvůli naší vládě budou chybět."

 

Právě se děje

před 37 minutami

Satoranského bude v Chicagu trénovat Donovan

Novým trenérem jediného českého basketbalisty v NBA Tomáše Satoranského bude Billy Donovan. U týmu Chicaga nahradil Jima Boylena, kterého vedení Bulls po nepříliš vydařené sezoně v srpnu odvolalo.

Pětapadesátiletý Donovan působil v uplynulých pěti letech v Oklahomě a s Thunder dokázal pokaždé postoupit do play off. V klubu měl pětiletou smlouvu, která vypršela.

"Úspěchy, které sbíral během své trenérské kariéry, ho staví na jinou úroveň. Jeho schopnost pomoci hráčům naplnit jejich potenciál, individuálně i kolektivně, k našemu týmu dobře pasuje. Jako hráč i jako trenér vítězil všude, kam ho jeho kariéra zavedla, a my doufáme, že to bude pokračovat i tady v Chicagu," uvedl viceprezident klubu pro basketbalové záležitosti Arturas Karnišovas.

Chicago si v této sezoně, kterou v březnu přerušila pandemie koronaviru, připsalo 22 vítězství a 43 porážek a bylo jedenácté ve Východní konferenci. Do dohrávky ročníku v Orlandu pro 22 týmů tak nepostoupilo. V play off Bulls chyběli počtvrté z posledních pěti ročníků.

Další zprávy