Diváci to alespoň měli se vším všudy, vysvětlil bitku brněnský Káňa

Česká Winter Classic jak má být: Mráz, fanynky i bitka
Hokejisté Brna porazili v druhém zápase pod širým nebem v novodobé historii české extraligy Plzeň 5:2.
Utkání na stadionu Za Lužánkami, kde v minulosti Kometa působila a získala jedenáct mistrovských titulů, sledovalo rekordních 18 514 diváků.
V provizorně postavené aréně se ještě v pátek Brňané utkají se Spartou.
I přes rekordní návštěvu zůstaly v ochozech stále ještě téměř tři tisíce volných míst.
Foto: Lukáš Caha
Lukáš Caha Lukáš Caha
3. 1. 2016 18:26
Brněnský zápas pod širým nebem okořenila i bitka mezi domácím Janem Káňou a plzeňským Jakubem Lvem. Vidělo ji osmnáct a půl tisíce diváků, kteří tak vytvořili nový rekord extraligy.

Brno - Extraliga má nový divácký rekord! A znovu u toho byla brněnská Kometa. Na její nedělní zápas pod širým nebem na improvizovaném stadionu za Lužánkami si našlo cestu 18 514 fanoušků. Týmy domácích a Plzně je na oplátku odvděčily napínavým duelem se sedmi brankami.

Duel okořenila v závěrečné dvacetiminutovce i bitka v podání brněnského Jana Káni a plzeňského Jakuba Lva. "Dohrál tam našeho hráče, tak jsem ho šel žďuchnout. On mi to oplatil. Alespoň to ti lidi měli se vším všudy," usmívá se Káňa.

"Patří to k tomu. Vystartoval po mně, tak jsme se porvali," vysvětluje Lev. Jeho soka neodradila ani výška plzeňského útočníka, který je o necelých deset centimetrů vyšší. "Takového malého hráče jako jsem já, bych těžko hledal. To bych se asi nikdy neporval," dodal Káňa.

Atmosféra byla jedinečná pro oba týmy

Diváci si tak přišli na své. I když na tribunách panovaly teploty pod bodem mrazu, vydrželi téměř tři hodiny hlasitě povzbuzovat svůj tým. "Byl to obrovský zážitek. Těšilo se na to celé Brno včetně nás. Ze začátku bylo vidět, že nás to prostředí trochu svazuje a Plzeň si to naopak užívala," všiml si Káňa.

"Když začali všichni tleskat, bylo to úplně něco jiného než v hale. Obrovský zážitek pro nás," pochvaloval si třiadvacetiletý útočník. Podobně si atmosféru užíval i Lev. "Bylo to skvěle zorganizované. Všechno klapalo tak, jak mělo. Všichni si to užili. Děkujeme Kometě, že nám dala možnost si zde zahrát. Bylo to opravdu skvělé."

Na led bez kulichů

Jeho i ostatní hráče Plzně mrzelo jen to, že nemohli na led nastoupit po vzoru kanadskoamerické Winter Classic. "Chtěli jsme jít alespoň na rozbruslení s kulichy, abychom to oživili, ale pravidla extraligy to neumožňují. Mohla to být ještě větší show," litoval.

A jak se hráči popasovali s kvalitou venkovního kluziště? "Byl tvrdší. Ale podmínky jsou stejné pro oba týmy. V tom nebyl problém," vysvětloval Lev. "Na začátku tam bylo trochu víc sněhu, ale pak už se to dalo. Sem tam někdo zakopl nebo mu ujel puk. Na tady tu akci to byl kvalitní led," dodal Káňa.

Kometa se za Lužánky vrátí znovu v pátek, kdy ve večerním utkání hostí Spartu. "Uvidíme, jaké bude večer počasí, ale určitě se všichni těšíme. Už nikdy takové zápasy třeba nezažijeme, tak si to chceme užít," přiznává útočník Brna. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy