Hlavní otázky F1 před Kanadou? Pneumatiky a hon na Red Bull

Radek Vičík Radek Vičík
7. 6. 2013 10:00
Formule 1 míří do Kanady a depem zmítají emoce. Všechno se točí kolem pneumatik a jejich testů.
McLaren věří, že v Montrealu se týmu podaří konečně dostat mezi elitu. Serigio Pérez byl loni v Kanadě třetí se Sauberem, teď by to rád zopakoval pro svého nového zaměstnavatele.
McLaren věří, že v Montrealu se týmu podaří konečně dostat mezi elitu. Serigio Pérez byl loni v Kanadě třetí se Sauberem, teď by to rád zopakoval pro svého nového zaměstnavatele. | Foto: Pirelli Motorsport

Montreal - Formule 1 míří do Kanady a depem zmítají emoce. Všechno se točí kolem pneumatik a jejich testů.

Všechno nastartovalo těsně před startem závodu v Monaku odhalení, že Mercedes testoval pneumatiky Pirelli. Na tom by nebylo nic divného, svůj monopost propůjčilo italskému výrobci také Ferrari, jenže Němci se podle mínění svých soupeřů dopustili drzého podvodu.

Každý test pomáhá

Na rozdíl od Ferrari, které k obdobným zkouškám použilo starý monopost a nemusí se bát žádných trestů, Mercedes v Barceloně nasadil letošní vůz. I když se boss týmu Ross Brawn brání, že z toho žádné výhody neplynuly, pravda je zřejmě trochu jinde.

„Při jakémkoliv testu se vyrojí jako sršni zástupci všech skupin a chtějí něco vyzkoušet. Od aerodynamiky přes nové díly až třeba po některé experimenty. Určitě měli v autě namontovaná aerodynamická čidla, takže mohli celý den monitorovat chování vozu,“ míní bývalý mechanik McLarenu Marc Priestley pro stránky f1fanatics.

Příliš velké utajení

Ony celé ty testy po závodě v Barceloně byly podezřelé. Jak odhalil zkušený britský novinář Adam Cooper, panovala při nich neuvěřitelná bezpečnostní opatření.

„Proč asi probíhaly tak mohutné manévry bezpečnostních agentur? Proč vyháněli lidi z tribun a okolí okruhu? Jen proto, aby nesměli vidět auto, které tu před pár dny stálo na pole position?“ ptá se řečnicky Cooper.

Každopádně Mercedes si udělal velkou ostudu a navíc ho čeká disciplinární řízení, ke kterému se musí dostavit i Pirelli. Problém pro Italy je v tom, že ještě nemají podepsanou smlouvu pro příští rok a taková kaňka v renomé jim může udělat čáru přes rozpočet. Už proto, že za dveřmi už „číhají“ pánové od Bridgestone, kteří by návrat do slavného světa formule 1 jen uvítali.

Vlastní gól

Skandál má i reálný dopad pro kanadský závod. Na rozdíl od původního záměru přiveze Pirelli nové směsi pouze na tréninky, závody se pojedou se stejnými pneumatikami jako doposud.

Mercedes si tak dal gól do vlastní branky, protože právě rychlé opotřebování stávajících gum stálo za tím, že tým proměnil ve vítězství až čtvrtý kvalifikační triumf po sobě. A to ještě díky úzkým uličkám Monaka, kde se skoro nedá předjíždět. Na ostatních okruzích byla německá stáj většinou „bita jako Žito“.

Montreal není tradičně přívětivý stáji Red Bull, která tu nevyhrála ještě ani jednu Grand Prix. To dává velkou naději pilotům Ferrari a Lotusu při stíhání Sebastian Vettela v čele průběžného pořadí seriálu.

Outsider McLaren může zabodovat

S velkou nadějí do Kanady přicestovala výprava McLarenu, jehož monoposty zde vyhrály tři předchozí Grand Prix. O tom, že Okruh Gillese Villeneuva svědčí outsiderům, nejlépe vypovídá pohled na loňské stupně vítězů.

Na třetím stupínku totiž stál Sergio Pérez, tehdy ještě pilot Sauberu. Je to pro McLaren smutné zjištění, ale letos je přibližně v té pozici jako před rokem švýcarská stáj. Tedy v kategorii „ti ostatní“.

Montreal je prvním okruhem sezony se středním aerodynamickým přítlakem a zároveň ne moc rovnou a čistou tratí, takže můžeme čekat tři zastávky v boxech. Zvlášť, pokud se potvrdí předpovědi počasí a nad ostrovem Notre Dame o víkendu občas zaprší.

Závodní víkend v Montrealu startuje pátečními dvěma tréninky, v sobotu je po třetím tréninku na programu kvalifikace. Samotná Velká cena Kanady formule 1 je na programu v neděli ve 20:00 hodin našeho času a sledovat živě ji můžete ZDE.

Program Velké ceny Kanady:

Den událost čas
Pátek první trénink 16:00
Pátek druhý trénink 20:00
Sobota třetí trénink 16:00
Sobota kvalifikace 19:00
Neděle Grand Prix 20:00
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy