Plzeň pečetila skvělý český večer. Zvítězila i ve Skotsku a bude hrát Evropskou ligu

29. 8. 2024 22:41
Fotbalisté Plzně prošli do hlavní fáze Evropské ligy. Viktoria v odvetě závěrečného 4. předkola zvítězila v Edinburghu nad Heart of Midlothian 1:0 a stvrdila postup po domácí výhře ve stejném poměru.
Milan Havel v zápase Plzně proti Hearts
Milan Havel v zápase Plzně proti Hearts | Foto: Milan Kammermayer

Jediný gól dnešního souboje třetích týmů svých domácích soutěží z minulé sezony dal ve Skotsku v 76. minutě Lukáš Červ.

Viktoria udržela neporazitelnost v sezoně a v předkolech pohárů neprohrála už 16 zápasů po sobě. V tomto ročníku ve všech čtyřech duelech kvalifikace zvítězila o gól. V hlavní fázi Evropské ligy se představí popáté v klubové historii a poprvé od sezony 2017/18.

Za účast v základní části soutěže Západočeši inkasují bonus 4,31 milionu eur (108 milionů korun). Osmičku soupeřů jim určí páteční los, v osudí bude i pražská Slavia.

Místo obránce Hranáče, který o víkendu mezi úvodním duelem a odvetou zamířil do Hoffenheimu, nastoupil na pozici stopera podle očekávání obvykle krajní bek Havel. Trenér Viktorie Koubek podobně jako před venkovním duelem předchozího 3. předkola proti Kryvbasu Kryvyj Rih překvapil a nasadil jednoho z mladíků. Před třemi týdny dostal šanci teprve šestnáctiletý Panoš, tentokrát o pět roků starší Sojka.

Plzeňští o minulém víkendu na rozdíl od soupeře nehráli, ligové utkání si nechali odložit. Hearts možná i proto začali aktivněji a ve velkém tempu, vyloženou šanci ale za celou první půli neměli. Poprvé zahrozili až v 36. minutě, kdy gólman Tvrdoň nedůrazně odvrátil míč po centru, ale dorážející Vargas přestřelil.

Před pauzou mohla otevřít skóre Viktoria. Nejprve Dwehovu ránu z dobré pozice okolo penaltového puntíku zablokovala defenziva. Ve 44. minutě Šulc našel z pravé strany před brankou Vašulína, ale jeho pokus na poslední chvíli přizvedl těsně nad vracející se Taylor. Po následném rohu opět Vašulín hlavičkoval kousek vedle.

Letní posila Západočechů z Hradce Králové zahazovala šance i po změně stran. V 56. minutě útočníkův střílený centr z úhlu pokryl Gordon a jednačtyřicetiletý gólman se pak proti Vašulínovi ještě více blýskl o devět minut později, kdy jej po další Šulcově přihrávce vychytal zblízka.

V 74. minutě byli nejblíže brance domácí. Taylorova rána z dálky trefila Tvrdoně do obličeje a slovenský gólman pak vykopl Kingsleyho dorážku. Za dvě minuty otevřeli skóre hosté. Po brejku přiťukl za vápnem Vašulín Červovi a ten se prosadil přesnou přízemní střelou k tyči. Třiadvacetiletý záložník zaznamenal první branku v pohárech.

Viktoria už vítězství zkušeně uhlídala a ani v devátém soutěžním zápase sezony nenašla přemožitele. Navíc už popáté za sebou neinkasovala. Naopak Hearts v součtu s přípravou čekají na vítězství od poloviny května už 11 utkání, doma nicméně prohráli poprvé po 12 soutěžních duelech.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Heart of Midlothian FC - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 76. Červ. Rozhodčí: Kabakov - Margaritov, Valkov - Draganov (video, všichni Bulh.). ŽK: Grant, Kent, Taylor (všichni Hearts). První zápas: 0:1, postoupila Plzeň.

Sestavy:

Hearts: Gordon - Kingsley, Kent, Rowles - Taylor, Boateng, Grant (67. Spittal), Penrice (67. Oda) - Boyce (72. Dhanda), Devlin (82. Forrest) - Vargas (82. Wilson). Trenér: Naismith.

Plzeň: Tvrdoň - Havel, Dweh, Jemelka - Kopic, Červ, Kalvach, Cadu - Sojka (58. Vydra), Šulc (90.+2 Slončík) - Vašulín (87. Hejda). Trenér: Koubek.

Další odvetná utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Petrocub (Mold.) - Ludogorec Razgrad 1:2 (1:0), první zápas 0:4, postoupil Ludogorec; APOEL Nikósie - RFS Riga 2:1 po prodl. (2:1, 0:1), na pen. 2:4, první zápas 1:2, postoupila Riga; Elfsborg (Švéd.) - Molde (Nor.) 0:1 po prodl. (0:1, 0:0), na pen. 4:2, první zápas 1:0, postoupil Elfsborg; Anderlecht - Dinamo Minsk 1:0 (0:0), první zápas 1:0, postoupil Anderlecht; Ajax Amsterodam - Jagiellonia Bialystok 3:0 (1:0), první zápas 4:1, postoupil Ajax; Besiktas Istanbul - Lugano 5:1 (1:0), první zápas 3:3, postoupil Besiktas; FCSB (Rum.) - LASK Linec 1:0 (0:0), první zápas 1:1, postoupilo FCSB; Shamrock Rovers (Ir.) - PAOK Soluň 0:2 (0:0), první zápas 0:4, postoupil PAOK; Bačka Topola - Maccabi Tel Aviv 1:5 (0:3), první zápas 0:3, postoupilo Maccabi; Rapid Vídeň - Braga 2:2 (1:0), první zápas 1:2, postoupila Braga; Banja Luka (Bosna) - Ferencváros Budapešť 1:1 po prodl. (0:0, 0:0), na pen. 2:3, první zápas 0:0, postoupil Ferencváros.

Mohlo by vás zajímat - Priske utrpěl překvapivou ztrátu v derby:

Podívejte se na sestřih utkání Sparta Rotterdam - Feyenoord, ve kterém tým Briana Priskeho utrpěl další ztrátu | Video: Asociated Press