Albánci šokovali Itálii nejrychlejším gólem v historii Eura. Nakonec ale padli

15. 6. 2024 22:56
Fotbalisté Itálie začali obhajobu titulu mistrů Evropy vítězstvím 2:1 nad Albánií. Zápas na stadionu v Dortmundu však museli otáčet, protože inkasovali už po 23 sekundách hry, poté co nejrychlejší gól v historii šampionátu vstřelil Nedim Bajrami. Alessandro Bastoni a Nicoló Barella však rychle odpověděli.
Radost italských fotbalistů z gólu proti Albánii na Euru 2024
Radost italských fotbalistů z gólu proti Albánii na Euru 2024 | Foto: Reuters

Itálie je po výhře na druhém místě tabulky skupiny B za Španělskem, které dnes zdolalo Chorvatsko 3:0. Albánii k vyrovnání nepomohl ani hráč pražské Sparty Qazim Laci, který přišel do hry v 68. minutě.

Utkání začalo ve velkém tempu. Už po 23 vteřinách hry Bajrami vystihl riskantní vhazování Italů, ve vápně získal míč a na přední tyči nachytal brankáře Donnarummu. Svou rychlou trefou pokořil rekord evropských šampionátů, který od roku 2004 držel Rus Dmitrij Kiričenko. Ten tehdy proti Řecku skóroval po minutě a sedmi sekundách.

Itálie se však nenechala znervóznět a brzy získala zápas pod svou kontrolu. Vyrovnání přišlo už v jedenácté minutě. Po nakrátko rozehraném rohu albánská obrana nepokryla zadní tyč, kde zůstal volný Bastoni a hlavou zužitkoval centr Pellegriniho.

A uběhlo jen pět minut a Itálie vedla. Po závaru ve vápně odvrátil Asani míč jen na hranici vápna, kde se z první opřel do míče volný Barella a trefil se přesně k tyči. Stal se po Leonardovi Bonuccim, Antoniovi Cassanovi a Andreovi Pirlovi teprve čtvrtým Italem, který se trefil na dvou různých evropských šampionátech.

Itálie dál tlačila na pasivní Albánii, jejíž hráči byli často zataženi všichni na 30 metrech od vlastní branky. Ve 32. minutě byl favorit blízko třetí branky, když si Frattesi naběhl za obranu na průnikovou přihrávku, ale trefil jen tyč i díky teči brankáře Strakoši. Neprosadil se o chvíli později ani Scamacca, který se dostal za obranu, ale z úhlu napálil jen brankáře.

Zatímco první poločas byl ofenzivní, ve druhé půli Itálie hru spíš kontrolovala a příliš ofenzivních akcí k vidění nebylo. Chiesa pálil vedle a Dimarcova dalekonosná střela také neuspěla. Jinak se hrálo hlavně ve středu pole.

Albánie pořádně zahrozila až v závěru, kdy se za obranu dostal střídající Manaj, ale Donnarumma mu zmenšil úhel a albánský útočník i díky jeho malé teči branku netrefil.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:

Skupina B (Dortmund):

Itálie - Albánie 2:1 (2:1)

Branky: 11. Bastoni, 16, Barella - 1. Bajrami. Rozhodčí: Zwayer - Lupp, Achmüller - Dankert (video, všichni Něm.). ŽK:Pellegrini, Calafiori - Broja, Hoxha. Diváci: 60.512.

Itálie: Donnarumma - Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco (83. Darmian) - Jorginho, Barella (90.+2 Folorunsho) - Frattesi, Pellegrini (77. Cristante), Chiesa (77. Cambiaso) - Scamacca (83. Retegui). Trenér: Spalletti.

Albánie: Strakoša - Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj - Bajrami (87. Muci), Ramadani, Asllani - Asani (68. Hoxha), Broja (76. Manaj), Seferi (68. Laci). Trenér: Sylvinho.