Změna v národní brance? Vaclík chytá a září, Čech ani jedno

Aleš Vávra Aleš Vávra
10. 12. 2014 12:58
Tomáš Vaclík otevřel svými skvělými výkony diskusi o změně reprezentační jedničky.
Tomáš Vaclík v akci.
Tomáš Vaclík v akci. | Foto: Reuters

Praha - Česká fotbalová reprezentace má jednu neochvějnou jistotu. Spoluhráči v národním dresu se střídají, obměňují, stálice v brance ale zůstává. Petr Čech je dvanáct let jasnou jedničkou a teprve druhým hráčem po Karlu Poborském, který odehrál v národním dresu přes sto utkání.

Každý příběh nicméně může jednou skončit, a tak jako Čecha dostal z branky v Chelsea mladý Belgičan Courtois, může se mladá krev přihlásit o slovo i v českém výběru. A ona se opravdu hlásí. Velmi důrazně.

Tomáš Vaclík chytá za švýcarskou Basilej a mezi tyčemi září. V úterý přispěl skvělým výkonem k postupu přes slavný Liverpool do osmifinále Ligy mistrů. Jeho výkonnost se ustálila na vysoké úrovni.

Maier: Změna není na pořadu dne

Naopak Petr Čech v Chelsea dostává minimum příležitostí. V reprezentaci stále nastupuje, ale chyby v poslední době evidentně přibývají. Přichází čas na změnu v národní brance?

Někdejší reprezentační brankář Ladislav Maier si myslí, že zatím ne. "Hlavní přece je, že se národnímu týmu daří, že vyhrává. Kdyby to tak nebylo, možná by taková možnost přišla do úvahy. Ale fotbal hraje jedenáct hráčů a důležité je vítězství," řekl Maier serveru Aktuálně.cz.

"Chyby dělá každý, ale jak všichni víme, u brankáře končí chyba většinou brankou," dodal bývalý brankář Liberce či Rapidu Vídeň. Čechova pozice v reprezentaci podle něj zůstane ještě nějakou dobu neotřesitelná. "Je to osobnost, to, co dokázal v Chelsea i národním týmu, nikdo ještě padesát let nepřekoná," podotkl Maier.

Vrba má pevnou hierarchii

"Od trenéra Vrby je ta hierarchie zatím pevně daná a změna nepřijde ze dne na den. Nicméně chybou je, že Čech chytal v minulých letech i většinu přípravných utkání. Tam má dostat šanci Vaclík, Čecha zkoušet nepotřebujeme," dotkl se Maier faktu, že brankář Basileje zatím v reprezentaci odchytal pouhá dvě utkání. V roce 2012 pod Michalem Bílkem proti Slovensku a letos pod Pavlem Vrbou s Finskem.

Vaclík podle něj podává v klubu skvělé výkony a Basilej pro něj může být pouze přestupní stanicí do ještě kvalitnější ligy a věhlasnějšího klubu. Stejně jako se Petr Čech kdysi dostal z francouzského Rennes do londýnské Chelsea.

"Prožívá teď krásné období. Třeba se v Lize mistrů zviditelní ještě víc a zájem budou mít velké kluby. Mohl by napodobit Čechovu cestu," zamyslel se Maier.

Nevadí, že neměří dva metry

Mezi Vaclíkovy slabiny se často počítala jeho ne úplně vysoká postava. 188 centimetrů je na gólmana lehce podprůměrná výška. Maier ale odmítá, že by tento faktor měl nějaký zásadní vliv na výkonnost.

"O tom to není. Působí hodně jistě, nemá žádné omezení ani při centrech a podobných situacích. Gólman nepotřebuje mít dva metry, já měřím dokonce jen 185 centimetrů," zasmál se držitel evropského stříbra ze šampionátu v roce 1996.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy