Zkusí teď Řebíček Spejbla s Hurvínkem? A proč se Žito spletl

Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 6. 2014 5:00
Slavia se zachránila, ale stále se motá v kruhu. V Olomouci se projevily vnitřní války, ve Znojmě poloamatérské podmínky.
Kdo ti to volal, taťulínku? - Ale, nějakej pan Řebíček, jestli prý nechceme trénovat Slavii. - Chacháááá
Kdo ti to volal, taťulínku? - Ale, nějakej pan Řebíček, jestli prý nechceme trénovat Slavii. - Chacháááá | Foto: CPA Eduard Erben

Glosář - "Hurvajs, hergot, nech už toho lelkování a pojď sem, měl jsem právě moc důležitý telefon."

"A kdopak ti volal, taťuldo?"

"Ále, nějakej pan Řebíček. Ty ho znáš? Že prý si koupil fotbalovou Slavii, aby ho jako měli lidi rádi. Ale že už neví, co s ní, tak mu poradili, ať prý angažuje nás dva. Já že bych dělal generálního ředitele a ty trenéra."

"A to bych moh bejt i hrající trenér, taťulínku?"

"Klidně, to je mu, myslím, úplně jedno. On říkal, že už zkoušel všechno. Hokejistu, lampasáka, supesparťana, co si vzpomněl, že jako kluk fandil Slavii, kluka s čepicí, kluka bez čepice, maskota Šmícu, Rusa, Holanďana, dokonce snad i nějakého pastora, ale lidi prý pořád pískají, i když se v lize zachránili."

"A co si jako myslí, že my dva s tím uděláme, vždyť tys byl na fotbale jen jednou v životě? Přece tenkrát, jak sis myslel, že se tam něco rozdává zadarmo, když tam kráčí tolik lidí, chachá!"

"No říkal, že teď to byla pořád truchlohra, takže s námi dvěma by to mohla být alespoň větší komedie."

"A kdo mu nás dva vlastně poradil, taťuldo?"

"No přece Mánička s tetou Kateřinou, říkaly mi, že ho potkaly se na tenisu, hrály proti němu a nějakému panu Janouškovi debla."

"No tak já bych to bral. Jestli ale teda zůstanou v Edenu, protože někam do Horních Počernic je to na kolobrndě hrozná štreka. Ale chci rozhodně taky hrát, přece nejsem větší dřevák než oni, chachááááá!"

Ne, nechci znevažovat slovutnou Slavii, ale bizarní počínání Aleše Řebíčka, vlastníka klubu, patrně nemá konce a vhání klub do stále větších problémů.

Letošní jarní kousek byl zatím opravdu nejvypečenější. Oblouzněn mylným pocitem, že smlouva s ruským investorem už se podepíše za den za dva, pustil svoje nadržené vlčáky ze řetězu - a pánové Kisel s Kornějevem rozehráli šílené dobrodružství se šokujícím příchodem nového trenéra - cizince. To vše na půdorysu totálního podcenění situace. Zavádět tak nejisté experimenty za pochodu a v situaci hrozící sestupem byla prostě nezodpovědnost na tisící.

Slavia se sice v posledním kole s bídou zachránila, ale zato typicky. Sama se o to svým výkonem na Bazalech nijak nepřičinila, pomohly jí výsledky z ostatních stadionů.

Pokud bude Slavia i nadále vedena stejně "odborně" jako dosud, příště už ji sestup patrně nemine. Pro ruského investora dozajista optimální doporučení...

Past na Asiaty

Z ligy tedy nakonec sestupují dva moravské týmy. A zbudou tak čtyři sirotci. Čím to, že moravská orlice tolik chřadne?

Částečně to může být dáno i tím, že jistá partnerská dvojice ze západu Čech obecně Moravákům zrovna nefandí, protože Moraváci zase na valných hromadách nefandí jim. On jim proto mile přezdívá "Asiati", zatímco ona je zase bytostně přesvědčena, že od nich z východu pochází veškeré zlo.

A proto platí, že když tihle dva čas od času provětrávají ligové listiny rozhodčích, "Asiaty" seškrtají a naopak podpoří mnohem nadějnější talenty z Čech.

Na to, aby šly tentokrát dolů týmy Olomouce a Znojma, ale ani nebylo potřeba příliš tlačit na pilu. Tedy s (ne)čestnými výjimkami, jako bylo třeba utkání Příbram-Znojmo (1:1), kdy bystrozrakosti sudího Jecha unikl v nastavení před vyrovnávacím gólem domácích asi pateronásobný útočný faul i to, že aut, který situaci předcházel, se sám od sebe posunul asi o dvacet metrů blíže k bráně.

Na Olomouc teď ale se vší tíhou dopadly její vnitřní spory, na Znojmo zase poloamatérské podmínky, jimž navzdory se do ligy pustila.

Daniel Landa alias Kouzelník Žito alias mentální kouč brankáře Zdeňka Zlámala předvídal Sigmě na letošní květen účast ve finále fotbalové Ligy mistrů. Spletl se jen drobně, Olomouc místo toho po 30 letech sestoupila z ligy.

Po většinu z těch roků ji řídil Jiří Kubíček, bezesporu komplikovaná povaha, ale tisíciprocentní profesionál. Poté, co se v rámci korupční kauzy zápasu se střížkovskou Bohemkou rozhořela uvnitř Sigmy "občanská" válka, Kubíček padl a ti, co zůstali, si byli jisti, že všechno v pohodě zvládnou i bez něj. A ono ne.

Korupční kauza vypustila z olomoucké lahve tisíc džinů. Objevila se podezření na to, že další funkcionář Gajda při transferech hráčů vyráběl černé fondy, vzájemnou válku si vyhlásili i akcionáři Lébr s Runtákem, to všechno v opojení představou, že díky mládežnické základně je klub kádrově zcela soběstačný, a nebude proto prakticky už nikdy hráče kupovat, ale zato je sám výnosně prodávat (Přikryla, Hořavu...).

Jaký binec v Sigmě zavládl, to nejlépe dokumentuje kauza Doležal, kdy se klub spolehl na agenta Chovance, že v Praze nechá zaregistrovat prodloužení útočníkovy smlouvy se Sigmou. Jenže proradný agent mu raději domluvil angažmá v Jablonci.

Tým bez osobností na jaře úplně ztratil tvář a herní sebevědomí. Rozhodující ránu dostal v utkání pravdy proti Ostravě, kdy z vedení 2:0 "dokázal" prohrát.

Sigma spadla a má rok na konsolidaci, na to, aby uvnitř klubu znovu nastavila soukolí, které by fungovalo. Jen na to tentokrát vybrat toho správného mechanika...

Kalvodova kouzla nestačila

Znojmu na začátku sezony všichni pád předvídali a on opravdu přišel. Mezitím si ovšem stačil vysloužit velké renomé trenér Leoš Kalvoda, který v daných podmínkách čaroval chvílemi zázraky.

Na to, že šlo o slepenec hráčů získaných v mnoha případech na hostování, na to, že Znojmo hrálo celou sezonu bez výhody domácího prostředí a navíc zoufale hledalo a střídalo i tréninkové plochy, se drželo záchranářské naděje až neskutečně dlouho.

Hráči jako brankář Hrubý, obránce Mudra nebo útočník Vašíček, kteří na své - do té doby nepříliš známé - kvality ve znojemském dresu ukázali, bez kvalitního angažmá určitě nezůstanou.

Tím, že Znojmo sestoupilo, řekněme, standardním způsobem, byli jsme alespoň ušetřeni další ostudy spočívající v tom, že by se ještě měsíc debatovalo, jestli se Znojmu přeci jen neudělá další výjimka z výjimky ohledně aktuální přestavby stadionu, odkládané kvůli komplikacím při vyplácení státních dotací.

A něco takového už by nebylo vtipné asi ani v podání Spejbla a Hurvínka.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy