2:0
0:0
AC Sparta Praha
71. Škoda, 90. Hušbauer

Dobrý den, vítejte online reportáže z 288. pražského fotbalového derby mezi Slavií a Spartou. Zápas začne v 18:00.

Fotbalové fanoušky čeká v neděli od 18 hodin jeden z nejsledovanějších zápasů podzimu. Proti sobě se postaví pražská "S" už v 288. epizodě vzájemných soubojů. Pro oba kluby půjde zároveň o velmi důležitý zápas z pohledu tabulky.

Začátek ligové sezóny totiž ani Slavii, ani Spartě nevyšel podle představ. Sešívaní ztrácí na lídra tabulky z Plzně šest, a sparťané dokonce sedm bodů! To je po megalomanských investicích do posil pro oba kluby nečekaně nepříznivý vývoj v tabulce. Začíná se spekulovat o tom, jak stabilní jsou pozice trenérů Šilhavého a Stramaccioniho. Oba potřebují utkání zvládnout.

Projděme si před začátkem ještě základní údaje. Utkání bude hostit vyprodaný stadion Slavie Eden. Jako hlavní rozhodčí bude duel řídit rozhodčí Jan Jílek, který dosud v lize odřídil 198 zápasů a má jednu zkušenost s řízením derby. V letošním ročníku pískal tři zápasy. Na lajnách budou Jílkovi pomáhat pomezní Zdeněk Dobrovolný a Petr Blažej.

Základní sestavy

Slavia: Laštůvka - Bořil, Jugas, Deli, Sobol - Ngadeu, Rotaň - Van Buren, Hušbauer, Stoch - Škoda

Sparta: Dúbravka - Zahustel, Mareček, Costa, M. Kadlec - Mandjeck, Frýdek - Biabiany, Rosický, Ben Chaim - V. Kadlec

Lavičky

Slavia: Kovář; Frydrych, Souček, Sýkora, Zmrhal, Mešanovič, Necid.

Sparta: Bičík; Karavajev, Štětina, Sáček, Mavuba, Šural, Lafata

Takto vypadá základní sestava Slavie pro pražské derby graficky.

Sparťanští fanoušci před pochodem k Edenu. Dnešní utkání je samozřejmě vyprodané.

Do utkání zbývá necelá půlhodina a takto vypadají tribuny v Edenu. Utkání je vyprodané.

Do začátku derby zbývají už jen jednotky minut. Podívejme se ještě jednou na základní sestavy obou týmů.

Sparta má v základu Tomáše Rosického a na hrotu překvapivě Václava Kadlece, který se trefil v minulém derby. Naproti Slavia nastoupila více méně v předpokládané sestavě, Tomáš Necid začne na lavičce, kterou má Slavia nabitou útočně laděnými hráči. Kromě Necida tu najdeme Mešanoviče, Sýkoru, Zmrhala a Necida.

Oba týmy už jsou na hrací ploše. Do startu utkání zbývají už jen desítky vteřin.

1

Utkání začíná!

1

Slavia začala rozvážnou kombinací, ale centr na pravou stranu sparťané dobře přečetli.

2

Van Buren se snažil proniknout po pravé straně, ale Michal Kadlec mu přihrávku zblokoval.

3

Další možnost Slavie překazil útočný faul Škody na Costu ve velkém vápně.

3

Rosický potáhl míč středem hřiště, ale Mandjeck jeho přihrávku nepřebral jistě a následně fauloval.

4

První střela na branku Dúbravky! Slovenský brankář se musel pořádně natahovat po ráně Stocha k pravé tyči.

5

Václav Kadlec srazil Hušbauera na útočné polovině. Míč pro Slavii.

5

Rozestavení Sparty je nakonec kapku odlišné od toho, které jsme publikovali před utkáním, Biabiany hraje zleva, Ben Chaim zprava.

6

Slavia hraje s míčem na kopačkách a postupným útokem se připravuje na ohrožení sparťanské brány.

6

Sparťané míč odkopli za polovinu, kde jej sebral Deli. Zatím hrají sešívaní.

7

Sparťané se dostali k prvnímu pokusu o útok, ale míč pro Ben Chaima mířil do ofsajdu.

8

Van Buren se dostal před šestnáctkou k míči a tvrdě vypálil pravačkou na bránu, ale Costa jeho pokus srazil na roh.

9

Roh rozehráli slávisté nakrátko. Ke střele se následně dostal Bořil, ale mířil mimo.

9

Jan Bořil srazil rozběhnutého Václava Kadlece, který skončil na zemi. Sudí Jílek po právu ocenil zákrok žlutě.

10

Václav Kadlec bude, zdá se, v pořádku.

11

Frýdkův centr odvrátil Ngadeu, ze standardky nic nebude.

12

Hušbauer přišlápl Frýdka a po standardce se ke střele málem prodral Václav Kadlec, ale slávisté odvrátili.

12

Po krátké mezihře, kdy měla navrch Sparta, se hra vrací na polovinu hostí, kteří ale mají míč ve své moci.

13

Sparťané se dostávali k Laštůvkovi po levé straně, ale neuspěli.

14

Mandjeck chtěl přenést hru, ale byl hodně nepřesný a hrát bude Slavia. Zatím jsme žádnou výraznou šanci v úvodní čtvrthodince neviděli.

15

Teď to sparťané zkoušeli pro změnu po pravé straně, jenže útok se zadrhl hned na polovině hřiště.

16

Milana Škodu zastavil ofsajd, který byl více než očividný. Hrát bude Sparta.

17

Jenže Letenští chybovali v rozehrávce a hrát tak bude zase Slavia. Ta se pokouší hru přesunout do křídla přes Rotaně.

18

Jenže domácí také záhy o míč přišli, dopředu spěchal následně Mandjeck, kterého musel faulovat Hušbauer.

18

Biabiany zatáhl hru po levé straně a nabídl míč pro Mandjecka, který ale ze střední vzdálenosti minul branku.

19

Ngadeu hledal Bořila, ale míč byl pro krajního obránce příliš prudký.

20

Ngadeu fauloval Rosické, a i když se diví, Sparta získává míč zpět do své moci.

21

Frýdek s Biabianym vykombinovali soupeře na levé straně, ale před rozběhnutým Michalem Kadlecem merunu odpálil nekompromisní Jugas.

21

Po rohu hlavičkoval Michal Kadlec, ale nedůrazně. Následně tvrdě trefil Deliho a píská se útočný faul.

22

Ngadeu se snažil urychlit kombinaci prudkou přihrávkou středem, ale nedomluvil se se spoluhráči, kteří nechali míč volně projít do zámezí.

23

Faul ze strany Marečka na polovině zastavil rozvíjející se útok Slavie.

24

Hušbauerův míč byl pro Škodu příliš dlouhý a Dúbravka se protáhne dalším odkopem.

24

Dlouhé míče ale dnes sbírají spíš sešívaní, než sparťané. Kombinovat bude Slavia.

25

Hra obou týmů ve většině případů končí na polovině hřiště. Defenziva zatím dominuje.

25

Stoch pálil ze střední vzdálenosti a Dúbravka měl co dělat, aby míč vytěsnil na roh!

26

Po rohu se k hlavičce přes Zahustela dostal Škoda a Dúbravka musel předvést další pohotový zákrok.

27

Další roh pro Slavii. Odražený míč za vápnem napálil Hušbauer, ale Letenští jej zablokovali.

28

Na hranici faulu byl v následném brejku zastavený Václav Kadlec, hra pokračuje dál.

29

Dúbravka vynikajícím způsobem vychytal Škodu a po něm Stocha, následně míč z brankové čáry vykopl Costa. Je otázkou, zda balón nebyl dokonce i za brankovou čarou!

30

Slávisté diskutují s rozhodčím, domnívají se, že v předchozí situaci byl míč za brankovou čarou.

31

Ben Chaim vybojoval míč pro Spartu na útočné polovině.

32

Hra se konečně rozhýbala a po takticky svázané půlhodině se hraje nahoru-dolů.

33

Na jedné straně se nedostal do vápna Václav Kadlec, totéž se nepodařilo z následného kontru  Stochovi, který narazil na Marečka.

34

Stoch! Škoda! Sobol! Ke třem střelám z hranice vápna se dostali slávističtí hráči, ale ani jeden z nich nedostal míč na Dúbravku. První dvě rány zblokovali obránci Sparty, Sobol střílel nad.

35

Ben Chaim se zkoušel probít nalevo, jenže skvěle bránící záložníci Slavie ho donutili hru otočit zpět k vlastní brance.

36

Tak to Sparta zkouší na pravé straně přes Biabianyho, ale taktéž neúspěšně.

37

Zajímavé je, že oba křídelníci Sparty se opět prohodili. Ben Chaim nalevo, Biabiany napravo.

38

Ben Chaim obhodil Jugase, ale toho zastoupil Deli a zachránil Slavii před vážnou šancí.

39

Sparťané přečíslili obranu soupeře a Zahustel nadýchaným míčem hledal v náběhu Mandjecka, který míč těsně podskočil.

40

Slávistický útok přerušil útočný faul Hušbauera na Frýdka.

40

Mareček zastavil nedovoleně na levé straně Sobola a kromě karty pro stopera Sparty může slávisty těšit i zajímavá standardka.

41

Stoch přestřelil dvoučlennou zeď a míč pálil rovnou na bránu, jenže v klubku hráčů před Dúbravkou jej odvrátil jeden z bránících hráčů.

42

Ngadeu fauloval Václava Kadlece a nejspíš za doprovodná gesta po odpískání dostane žlutou kartu.

43

Centr do vápna odhlavičkoval Deli.

44

Centr z levé strany byl od Frýdka příliš prudký. Václav Kadlec ani Biabiany nemohli míč stihnout ani náhodou.

45

Ben Chaim poslal geniální vysokou přihrávku z levé strany za obranu přímo na penaltový puntík, kam nabíhal Biabiany, ale míč podskočil.

45+1

Rozhodčí nadstavuje jednu minutu.

45+1

Zprava se sparťané do vápna nedostali.

45+1

První poločas končí.

V poločase je stav derby 0:0. Více příležitostí si připravila Slavia, ale narazila na skvělého brankáře Dúbravku a v klíčovém momentu dosavadního vývoje utkání - ve 29. minutě - na chybné rozhodnutí arbitra Jana Jílka. Ten neuznal Škodův gól, kdy se míč ocitl evidentně za brankovou čarou, odkud jej vykopl Costa.

Oba týmy se vrací na hřiště. Zatím to vypadá, že trenéři v poločasech neudělali žádnou změnu.

46

Druhý poločas začíná.

46

Van Buren se hned zkraje poločasu dostal ke střele levačkou zpoza vápna, ale hodně se ukopl a minul.

47

Sparta hrála s míčem na kopačkách, ale hostující kotel zaplavil hřiště pyrotechnikou a dýmem. Sudí Jílek přerušuje hru.

48

Detonace na stadionu neutichají. Dým se převaluje pod střechou Edenu.

48

Zhruba po minutě je klidněji a sudí Jílek spouští opět stopky.

49

Frýdek ani nadvakrát nedostal míč na spoluhráče ve vápně.

49

Další kombinace Sparty skončila nepřesnou přihrávkou. Laštůvka bude vykopávat.

50

Mandjeck fauloval Stocha na levé straně, balón pro Slavii.

51

Druhou půli zatím kouskují fauly. Tentokrát Ngadeu nedovoleně hrál na Mandjecka.

51

Stoch nepřesně, na druhé straně se stejně vedlo Biabianymu. Jako by se nervozita na kopačky obou týmů po pauze zase vrátila.

52

Mandjeck ostře zajel do Hušbauera, další přerušení. A navíc karta.

54

Teď bylo ve velké bedně před Dúbravkou pořádně živo. Nicméně slávisté míč k brance nedostali. Nakonec pálil z otočky Van Buren, ale mířil mimo.

55

Stoch přihrával na levé straně nepřesně.

56

Ve středu pole se hraje hodně nepřesně. Dlouhé míče sbírají obránci na obou stranách.

56

Hušbauer před sebou měl volný pořádný kus hřiště na levé straně. Místo centru do vápna se rozhodl ještě obejít vracejícího se Mandjecka, ale neúspěšně.

57

Mírně navrch začíná mít ve druhém poločase Slavia, alespoň co se týče střelby a držení míče.

58

Zajímavou útočnou akci rozvíjeli sparťané, ale míč na levé křídlo pro Ben Chaima byl příliš dlouhý.

58

Za zdržování hry dostal žlutou kartu Costa.

59

Deli se ocitl v gólové šanci, ale sparťané ho předtím vystavili do ofsajdu, takže příležitost překazili.

60

Costa zakročil před Van Burenem.

60

Deli byl nepříjemně trefen Frýdkem. Oba hráči šli do skluzu a sparťan, spíše nezaviněně, trefil nohama Deliho do hrudníku nebo hlavy.

61

Pokračuje se ve hře, ale dlouhý míč na pravou stranu Slavie Ben Chaim jen zkontroloval. Tohle bylo prudké i pro Van Burena.

62

Van Buren odcentroval na Škodu, který přehlavičkoval Marečka, ale těsně minul tyč. Míč byl ještě tečovaný.

63

Po rohu to před brankou Dúbravky pořádně vřelo, míč si chystal na střelu Hušbauer, ale nedočkal se. Obránci Sparty mu několikrát ránu překazili.

64

Aktivnější Slavia opět rozehrává od Jugase a Deliho další útok.

65

Zatím utkání vyznívá pro oba trenéry neutrálně. Zbývá ale ještě 25 minut.

65

Biabiany se ukázal jako příkladný rychlík a dostal míč na volného Václava Kadlece, který byl ale v šanci v ofsajdu.

66

Biabianyho centrovaný míč padal metr před brankovou čáru a těsně na něj nedosáhl Tomáš Rosický. Chyběl kousek a sparťanský kapitán by se prosadil!

67

Bořil zatahal rozběhnutého Ben Chaima za dres a je pískán faul. Pozor, Bořil už žlutou má!

68

Sudí Jílek se neodhodlal další kartu udělit a následnou standardku slávisté bez potíží ubránili.

69

Škoda se ocitl v ofsajdu.

70

Slavia připravuje první střídání, vypadá to, že do hry půjde Zmrhal.

71

Ze hry jde Van Buren, na place se objevuje Zmrhal.

71

Slavia dává gól! Miroslav Stoch zahrál nadýchaný míč do vápna, který do vzdálenějšího růžku hlavou trknul Milan Škoda. Míč ještě mírně přizvednul Zahustel, ale Dúbravka byl i tak na Škodův pokus krátký.

73

Ze hry jde Tal Ben Chaim, do hry se podívá Josef Šural.

75

Rosický tancoval kolem míče tak dlouho, až to Rotaň nevydržel a hostujícího kapitána fauloval.

76

Po 76 minutách to vypadá, že jedním z nejtěžších úkolů pro Spartu je, dostat se v derby ke střele. Laštůvka se příliš činit nemusel.

77

Před Dúbravkou bývá živěji, ale teď se do šance Hušbauer nepropracoval.

77

Ngadeu nedokázal zpracovat prudký míč ve vápně, jinak by z toho byla zajímavá šance.

78

Slavia má k dispozici standardku z přibližně 28 metrů.

79

Ze hry odchází Tomáš Rosický, střídá ho David Lafata.

79

Stoch se rozhodl rovnou vystřelit a mířil těsně mimo.

80

Spartě se na levé straně podařilo přečíslit slávisty, jenže potom přišla možná trochu uspěchaná střela zpoza vápna, se kterou Laštůvka neměl potíže.

81

Sobol upadl ve vápně, ale podle rozhodčího Jílka nezaviněně. Zahustel si možná trochu oddechl.

82

Slávisté dominují na míči, zatím kontrolují zápas, do jehož konce zbývá přibližně osm minut a nějaké nadstavení.

83

Ve hře končí také Biabiany, do hry jde Sáček. Stramaccioni stáhl ze hry obě svá křídla a Rosického. Do hry se dostali ofenzivní hráči Lafata a Šural, Sáček by měl mít spíš defenzivnější roli.

84

Zbytečný faul Rotaně znamená zajímavou standardku pro Spartu.

85

Sparta měla velkou šanci. Zahustel vracel míč hlavičkou pro volného Lafatu před bránou, ale píská se ofsajd.

85

Jediný dnešní střelec Milan Škoda jde ze hřiště. Nahrazuje ho Tomáš Necid.

86

Domácí hrají s míčem. Sparta se musí bránit, i když na srovnání jí zbývá stále méně času.

87

Costa navíc srazil na levé straně Necida. Standardní situace pro Slavii a žlutá karta pro reprezentanta Zimbabwe.

88

Sparťané rozjížděli protiútok tří hráčů proti třem. Mandjeck ale přihrál Kadlecovi příliš prudce.

89

Costa vidí druhou žlutou kartu během dvou minut. Podle sudího Jílka fauloval kolenem soupeře ve výskoku.

89

Costa po druhé žluté kartě opouští hřiště, Sparta dohraje v desíti.

90

Ze hry odchází Rotaň, kterého nahrazuje Souček.

90+1

Sparťanský útok se zadrhl ještě na polovině hřiště.

90+2

Slavia dává gól! Domácí pečetí vítězství v 288. pražském derby. Josef Hušbauer táhl útok tří hráčů proti jedinému obránci. Mohl si tak dovolit dojít až přímo před Dúbravku a nekompromisně zakončit na bližší tyč.

90+3

Dlouhý centr do vápna nebyl pro Laštůvku nebezpečný.

90+3

Zápas končí.

Slavia v derby zaslouženě zvítězila nad Spartou 2:0. Sešívaní si připravili více šancí než soupeř a dvě z nich proměnili. Škodovu branku z 29. minuty rozhodčí neuznali. Po poločase se už Milan Škoda ale po standardní situaci prosadil. V samotném závěru se ještě trefil Josef Hušbauer. Sparta neměla moc příležitostí, ve kterých by na branku Slavie odpověděla.

Reportáž ze zápasu, ve kterém Slavia zvítězila nad Spartou 2:0.