Evropská liga • Osmifinále - odveta • 19:00

Lazio
0:3
Sparta
10. Dočkal, 12. Krejčí, 44. Juliš

Dobrý den, vítejte u online přenosu z odvety osmifinále Evropské ligy mezi italským Laziem a pražskou Spartou. Duel v Římě začíná v 19:00.

Úvodní zápas osmifinále Evropské ligy mezi Spartou a římským Laziem skončil remízou 1:1. Souboj je tak pro dnešní odvetu stále otevřený, díky výsledku z minulého týdne je na tom ovšem o něco lépe italský celek než ten český.

Úvodní utkání osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Domácí dostal do vedení už ve 13. minutě Frýdek, jenž nádhernou střelou nedal Marchettimu šanci. Jenže ještě do poločasu se po závaru po rohovém kopu prosadil Parolo, který stanovil konečný výsledek utkání.

Sparta Praha - Lazio Řím 1:1 (1:1)

Branky: 13. Frýdek - 38. Parolo. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Del Palomar, Cabanero (všichni Šp.). ŽK: Zahustel - Matri. Diváci: 17.482.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Costa - Vácha, Mareček - Dočkal (59. Fatai), Frýdek, Krejčí - Lafata (62. Juliš). Trenér: Ščasný.

Lazio: Marchetti - Konko (46. Basta, 65. Maurício)), Biševac, Hoedt, Radu - Biglia - Milinkovič-Savič, Parolo - Candreva, Matri (55. Lulič), Keita. Trenér: Pioli.

"Jsem za ten gól rád. Je zatím asi nejhezčí, co jsem dal. Myslím, že už to takhle asi nikdy netrefím. Mířil jsem to na zadní tyč, ale že to dopadne až takhle, to jsem nečekal," culil se před novináři po zápase Frýdek. Vzápětí však neopomenul pochválit kapitána Davida Lafatu, který ho za obranou skvěle našel. "David to dobře udělal a pak mi vyšel první dotyk s míčem," líčil základní stavební kameny gólové akce.

EL, Sparta-Lazio: Martin Frýdek ml.
EL, Sparta-Lazio: Martin Frýdek ml. | Foto: Milan Kammermayer

Základní sestava Lazia:

Marchetti – Konko, Biševac, Hoedt, Lulić – Biglia, Parolo – Candreva, S. Mauri, Keita – Klose

Náhradníci:

Berisha – Anderson, Matri, Gentiletti, Maurício, Onazi, Cataldi

Základní sestava Sparty

Bičík – Zahustel, Brabec, Mario Holek, Nhamoinesu – Vácha, Mareček – Dočkal, Frýdek, Krejčí – Juliš

Náhradníci:

Miller – Mazuch, Jiráček, Konaté, Matějovský, Fatai, Lafata

Rozhodčí: Buquet – Gringore, Debart

Fotografie z předzápasového tréninku.

Sparta nedokázala v úvodním zápase přenést dobrý výkon z první půle do té druhé, letenský obránce Jakub Brabec vidí příčinu v úbytku energie. "Síly chyběly. V druhé půli jsme se zbytečně pasovali do role outsidera, měli jsme si ještě víc hrábnout na dno. Oni pak dobře kombinovali a byli silní na míči," řekl. Po remíze 1:1 ale stále věří v postup, i když teoreticky je na tom před odvetou lépe italský celek. "Také my jsme venku schopni dát gól. Myslím, že je to pořád otevřené. Soupeř je silný, ale nějaké mouchy vzadu taky mají a můžeme se z něčeho trefit. Pokud tam vstřelíme branku, může to být zajímavé. Doma si půjdou pro výhru, což může být vlastně i naše výhoda. Když to otevřou, můžeme se prosadit z brejků," věří Brabec. Více ZDE.

Jakub Brabec a Keita
Jakub Brabec a Keita | Foto: Zlata Vostrá

Laziu Řím patří v současnosti v italské lize až osmá příčka se sedmibodovou ztrátou na šeté místo, které zajišťuje účast v evropských pohárech. I proto mají velkou motivaci proti Spartě v Evropské lize uspět. V 29. kole Serie A ale Lazio vyhrálo 2:0 nad Bergamem. Oba góly vstřelil německý útočník Miroslav Klose.

Sparta naposledy sehrála ligové utkání na hřišti Olomouce a domácí Sigmu přehrála rovněž 2:0, když se ve druhé půli trefili Mareček a Juliš. Letenští tak ztrácí 6 bodů na první Plzeň, mají však jeden zápas k dobru.

"Musíme dát v Římě branku a asi ne jen jednu. Ale bude to jiný zápas, který může skončit jakkoliv. Co jsem viděl, tak tam uspěly i týmy, které jen bránily a hrály na brejky. A třeba Galatasaray tam chtěl hrát fotbal a dostal trojku," glosoval soupeře před odvetou trenér Letenských Zdeněk Ščasný. Poměrně reálnou se může stát i varianta, že se bude po výsledku 1:1 prodlužovat, případně kopat penalty, a ty Letenští raději speciálně trénovali. "Trénovali jsme je v úterý. Ale není to zrovna věc, kterou bych přivítal, protože by to znamenalo prodloužení a my v neděli hrajeme další zápas," dodal Ščasný. Více ZDE.

EL, Sparta-Lazio: Zdeněk Ščasný
EL, Sparta-Lazio: Zdeněk Ščasný | Foto: Milan Kammermayer

Fotbalisté obou týmů vstupují na hrací plochu. Sparta dnes bude hrát ve žlutých dresech, domácí Lazio v černých.

Utkání začíná výkopem Lazia!

1.

Řím měl po 15 sekundách obrovskou šanci! Costa špatně odkopl míč, ke kterému se dostal Candreva a pohotově vypálil! Reflexivní zákrok předvedl Bičík!

2.

Hra se nyní odehrává na polovině Lazia, s míčem však hraje domácí celek. Sparta aktivně napadá.

3.

Zahustel nedosáhl na křižný pas, balon se dokutálel za autovou čáru. Odkopávat bude Marchetti.

4.

Lazio se snaží postupnou kombinací dostat se dopředu. Na jeho polovině je ale 6 napadajících sparťanů, a tak si Řím musí pomoct rozehrávkou přes brankáře.

5.

Mareček vyslal do pokutového území centr, ten se však ke Krejčímu nedostal. Ve vzduchu zaúřadovali domácí.

6.

Holek prohrál uprostřed hřiště souboj s Keitou, sparťanského stopera posléze zajistil čistým skluzem Zahustel. Rozhodčí ještě Keitovi domlouvá, že svůj pád po zákroku Zahustela přihrál.

8.

Centr Candrevy z pravé strany byl zablokován na rohový kop. Po něm se sražený míč dostal k Hoedtovi, ten ale sparťanský val neprostřelil.

9.

Costa byl v blízkosti středového kruhu faulován. Sparta se rychlou rozehrávkou dostala před pokutové území soupeře a tam kombinuje.

10.

GÓL! Sparta vede 1:0! Letenští se mocně radují z krásné branky! Centr Zahustela se po odrazu dostal ke Krejčímu, ten sklepl míč na druhou vlnu, kde stál Dočkal a ten z hranice vápna zamířil přesně k tyči!

12.

Sparta vede už 2:0! Tak to je neskutečné! Domácí se ještě nestačili zkoncentrovat z úvodní branky a hned je tady další gól v jejich síti! Juliš našel přihrávkou pod sebe Krejčího, který se podíval a technickou střelou na zadní tyč překonal Marchettiho.

EL, Lazio-Sprta: radost Sparty
EL, Lazio-Sprta: radost Sparty | Foto: ČTK
14.

Klose si zpracoval míč v pokutovém území Sparty, jeho následná přihrávka je sražena na rohový kop.

15.

A právě Miroslav Klose se dostal po rozehrávce od rohového praporku k hlavičce. Ve výskoku zamířil nad břevno.

16.

Klose nabil na střelu Konkovi, proti jeho dalekonosnému pokusu dobře vystoupil Costa.

18.

Frýdek poslal do náběhu za obranu Krejčího, ten ihned poslal vzdušný míč do pokutového území zpět na Frýdka, ten ale podle sudího fauloval.

19.

Laziu se povedl centr z pravé strany a Parolo jej špičkou kopačky lízl vedle Bičíkovy tyče!

20.

Biglia se snažil vymodlit přímý kop pro svůj tým, na hranici vápna jej ale odzbrojil Vácha o míč čistě.

21.

Sparta má odvetný zápas skvěle rozehraný, Lazio v tuto chvíli potřebuje k postupu vstřelit alespoň 3 branky. Třeba vydržet.

22.

Juliš si nepohlídal své postavení vedle domácí obrany a je mu odmáván ofsajd.

23.

Sparta nehodlá jen bránit svůj náskok a stále aktivně napadá rozehrávku Lazia.

24.

Juliš pádil s míčem dopředu do otevřené obrany, včas k němu ale stačil přiběhnout Hoedt a ten střelu mladého sparťanského útočníka dokázal zablokovat.

25.

Dlouhý centr Luliće na Candrevu byl nepřesný a končí za brankou Bičíka.

26.

Bičík předvedl další fantastický zákrok a drží svůj tým! Sparta nabídla soupeři obrovskou příležitost, když vůbec nepokryla prostor ve svém pokutovém území. Mauri byl úplně sám před Bičíkem, ten jej ale vychytal!

27.

Lazio zahrávalo dva rohové kopy po sobě, Sparta se ale už ale tentokrát bez větších problémů ubránila.

28.

Zahustel posílal centr do vápna až zpoza brankové čáry, a tak bude odkopávat Marchetti.

29.

Mareček vyslal přízemní přihrávku před branku Lazia, před Krejčím ale na poslední chvíli odkopl ve skluzu pryč Konko! Krejčí by jinak střílel do odkryté brány.

31.

První půlhodina hry přinesla velmi útočný fotbal se šancemi na obou stranách. Nyní následuje klidnější pasáž hry.

32.

Candreva se odhodlal ke střele z velké dálky, Bičík jeho ránu viděl pravděpodobně na poslední chvíli a svými rukavicemi jej vytěsnil mimo tři tyče!

33.

Po následném rohu Lazia Bičík pohledem kontroloval, jak balon míří za jeho branku.

33.

Klose už naskakoval na gólovou hlavičku, na centr z pravé strany ale dříve než on vyskočil Brabec a tím mu znemožnil zakončení.

35.

Zahustel nasadil protihráči jesličky, po další kombinaci Sparty pálil ze střední vzdálenosti pravou nohou Dočkal, jeho dělovka ale zamířila doprostřed brány, kde byl připravený Marchetti.

37.

Keita neobešel na levé straně Marečka. K Laziu se ale vrátil míč zpět a Klose hlavou prodlužoval míč na nabíhajícího Bigliu. Včas však zakročil Bičík.

38.

Řím rozehrával další rohový kop, vysoký míč ale v pokutovém území nikdo nezasáhl a posléze uklidnil hru Dočkal.

39.

Brabec hraje ve středu obrany prozatím skvěle, nyní již po několikáté odhlavičkoval balon do bezpečí před nebezpečným Klosem.

40.

Teď Brabec Kloseho sestřelil skluzem k zemi, rozhodčí píská faul, žlutá karta se ale ještě neuděluje.

41.

Po dlouhém nákopu Lazia z místa prohřešku hlavičkoval Biševac, jeho pomalé zakončení skončilo v náručí Bičíka.

42.

Sparta se před koncem poločasu zatáhla a snaží se udržet do hvizdu dvoubrankové vedení.

43.

Holek odkopává před Maurim pro jistotu daleko od pokutového území.

44.

Sparta vede 3:0! Letenští dávají Laziu neuvěřitelnou lekci z produktivity! Sparta se na závěr poločasu dostala před vápno soupeře a po kombinaci vyslal Frýdek do pokutového území centr na Lukáše Juliše. Ten z místa nohejbalovým kopem usměrnil míč do domácí sítě, Lazio je v šoku!

Právě skončil první poločas.

Sparta nemohla odvetné osmifinále rozehrát lépe. Bičík nejprve chvíli po úvodním výkopu předvedl fantastický zákrok, když vychytal Candrevu. Krátce poté však v rozmezí dvou minut Letenští vstřelili dvě branky zásluhou Dočkala a Krejčího, čímž dokonale šokovali domácí stadion. V závěru půle se navíc trefil ještě Juliš, a tak Sparta vede na půdě Lazia fantasticky 3:0.

Začíná druhý poločas!

46.

Sparta se po nákopu posunula na útočnou polovinu a hned z toho byla zajímavá situace. Krejčího pokus zevnitř vápna Lazia byl ale zablokován.

47.

Neujal se ani sparťanský rohový kop. Hra se už odehrává na druhé straně, kde je ale už Sparta zformovaná v obraně.

48.

Keita to zkusil ze střední vzdálenosti, jeho střela se sunula po zemi zhruba 3 metry vedle tyče Bičíka.

49.

Frýdek vystihl rozehrávku domácích a upaloval dopředu. V tísni se snažil přihrát na Krejčího, ten jeho úmysl ale nepochopil a nabíhal si jinde.

50.

Nyní o sobě dali hlasitě vědět fanoušci Sparty, kteří přicestovali do Říma.

51.

Konko neprocedil přihrávku přes Marečka, míč se k němu ale vrátil a Konko posléze zvolil rozehrávku dozadu.

52.

Bičík předvedl další důležitý zákrok! Centr Luliće se dostal až k Maurimu, který pálil v pádu z malého vápna, sparťanský brankář i s dávkou štěstí vyráží!

53.

Krátce poté letěl na sparťanskou branku další střelecký pokus, který chtěně tečoval do protipohybu Bičíka Klose. Míč však končí těsně vedle jeho tyče.

54.

Parolo na druhé straně padl úspěšně do střely Dočkalovi.

55.

Lazio vede v probíhající 55. minutě zápasu na střely 19 - 9. Brankové skóre ale hraje vysoko ve prospěch hostů.

56.

Lulić střílel z úhlu na sparťanskou branku, Zahustel byl ale na správném místě a jeho ránu zablokoval.

57.

Candreva zahrával rohový kop domácích, na něj si nejvýše vyskočil Parolo, ale hlavičkoval nad.

Oba týmy střídají. Juliše nahrazuje Konaté. Lazio sáhlo hned ke dvěma změnám: Klose přenechal místo Matrimu, Mauri zase Andersonovi.

60.

Konaté se ihned zapojil do hry, na pravé straně se zbavil bránícího protihráče a odcentroval do vápna. Tam ale přesně zahráli domácí stopeři.

62.

Lazio svými útoky naráží do připravené sparťanské obrany.

63.

Keita obešel Brabce a přenechal míč Candrevovi, proti němu se ale postavil Frýdek, který si opět perfektně splnil své obranné povinnosti.

64.

Lulić velice ochotně padl na hranici sparťanského vápna k zemi, když ho tělem přitlačil Zahustel. Rozhodčí nechal hru správně dál plynout.

64.

Konaté na druhé straně vybojoval pro svůj tým rohový kop.

65.

Právě na Konatého mířil roh od Krejčího, sparťanský ofenzivní záložník ale ve výskoku fauloval domácího brankáře.

66.

Sparta propadla ve středu hřiště a Candreva vedl míč podél pravé strany. Po jeho přihrávce následně patou posouval míč na branku Sparty Matri, jeho zakončení v poklidu lapil Bičík.

67.

Frýdek zahrál dobře pozičně a pokryl na pravé straně Candrevu, když pas na jeho osobu odhlavičkoval do autu.

68.

Costa zablokoval na roh přízemní centr Keity. Lazio z této standardky hlavičkovalo nad.

Lazio naposledy vystřídalo. Konka pro zbytek utkání nahradil Maurício.

69.

Brabec odehrál do autu před rozběhnutým Matrim. Střídání chystá i Sparta, zahraje si Matějovský.

Marek Matějovský přichází uklidnit hru a střídá Lukáše Váchu.

70.

Matějovský ihned zachytil rozehrávku domácích a k zemi ho poté stáhl taktickým faulem Lulić. Domácí fotbalista navíc vidí žlutou kartu.

72.

Sparta už upustila ze svého aktivního presinku z první půle, který bral mnoho sil, a po celý druhý poločas už jen poctivě brání svůj vypracovaný náskok.

73.

Lazio zahrávalo po faulu Sparty standardní situaci, pro centrovaný míč si ale v poklidu došel brankář Bičík.

74.

Zahustel ve spolupráci s Holkem ubránil aktivního Luliće. Lazio bude vhazovat alespoň aut.

75.

Matri svedl souboj s Holkem vevnitř sparťanského vápna, po kterém skončil domácí útočník na zemi. Hrálo se ale dál a míč se posléze odrazil na roh.

76.

Sparta obranu standardky zvládla a nyní je už jen 15 minut od postupu do čtvrtfinále.

77.

Letenští po delší době zahrozili, když Matějovský vysunul za obranu Krejčího. Krejčí byl ale včas zablokován domácím fotbalistou a z akce nic nebylo.

78.

Nyní se na levé straně zbavil kličkou Konaté Maurícia, jeho následná přihrávka ale nenalezla žádného jeho spoluhráče.

78.

Frýdkův faul na Matriho je oceněn žlutou kartou.

80.

Nyní si počínal nedovoleně Matějovský, který zastavil v rozletu Keitu. Sparta ale nedovoluje momentálně soupeři žádnou vážnější příležitost a postup do čtvrtfinále už ji pravděpodobně neunikne.

81.

Vevnitř sparťanského pokutového území bylo přelidněno, a tak bylo Lazio rádo alespoň za roh. Z něj ale domácí nic nepředvedli.

Sparta znovu střídá. Fatai zastoupí v sestavě Krejčího, který jednu branku vstřelil a na jednu přihrál.

84.

Holek měl problémy s napadajícím Matrim, byl to ale hostující fotbalista, který fauloval, a tak bude rozehrávat Sparta.

85.

Přes Marečka a Fataie se dostal balon na levou stranu k Frýdkovi, ten chtěl z úhlu překvapit domácího brankáře, branku ale netrefil.

86.

Lazio ještě bude zahrávat po sparťanském faulu nebezpečnou standardní situaci.

86.

Z místa prohřešku vypálil přímo na branku Biglia, který svou střelu zakroutil těsně vedle šibenice. Pokusu argentinského záložníka mnoho nechybělo.

88.

Candreva nakopl balon do vápna, kde viděl periferně Matriho. Bičík ale celou situaci dobře přečetl a zkušeně si došel pro míč.

89.

Matějovský si pěkně zpracoval míč před Maurícia, následně byl ale domácí fotbalista rychlejší a Matějovský ho fauloval.

90.

Lulić si ve sparťanském vápně posouval míč na střelu, úmysl mu ale překazil Costa, který vypíchl balon. Následující kombinace Lazia končí v autu.

90+1.

Rozhodčí nastavuje 3 minuty.

90+1.

Po akci Konatého si chystal míč na střelu Matějovský, před ním ale dobře zapracoval Hoedt.

90+2.

Sparta si užívá míče a kombinuje na vlastní polovině.

90+3.

Probíhá poslední minuta nastaveného času. Sparťanská lavička se už nemůže dočkat na závěrečný hvizd a na následné postupové oslavy.

90+3.

Proběhla krátká rozepře mezi Konatém a Lulićem. Rozhodčí krotí vášně.

Konec utkání! Sparta vítězí 3:0 a postupuje do čtvrtfinále Evropské ligy mezi osm nejlepších!

Propukly sparťanské oslavy. Všechny tři branky vstřelili Letenští v první půli, v té druhé už svůj náskok kontrolovali ze zabezpečené obrany. Domácí fanoušci při odchodu hráčů do kabin pískají na fotbalisty Lazia. Řím si rovněž vypracoval kvalitní příležitosti, v cestě jim ale stál perfektní Bičík, který svůj tým nejméně třikrát výrazně podržel.

EL: Lazio vs Sparta Prague: Ladislav Krejčí a Lukáš Juliš
EL: Lazio vs Sparta Prague: Ladislav Krejčí a Lukáš Juliš | Foto: Reuters

Ode mne to je vše, přeji hezký zbytek večera.