Hrubý – Romera, Pernica, Beneš, Novák – Greguš, Hübschman (C) – Kopic, Pospíšil, Crnkić – Šabala.

FK Baumit Jablonec Logo

Sestava Sparty:
Štěch – Mareček, Kováč, Mario Holek, Podaný – Vácha, Matějovský – Kadlec, Dočkal, Krejčí – Lafata (C).

Fotbalové logo AC Sparta Praha

Ještě jednou hezký večer při sledování jednoho z jarních šlágrů fotbalové Synot ligy. Dosud druhá Sparta, která má na kontě stejně jako vedoucí Plzeň 44 bodů, zajíždí na hřiště třetího Jablonce, který se touží výhrou vrátit do boje o mistrovský pohár. Baumit ztrácí na své soupeře pouhé čtyři body.

A dnes je Jablonec vzhledem k okolnostem, které zápasu předcházely, mírným favoritem. Sparta totiž na sever Čech ke šlágru přijela v hodně oslabené sestavě a v podstatě bez obrany.

Sparta dnes přijela bez vykartovaných Costy a Brabce, a také bez zraněného obránce Kadeřábka.

Šanci v základní sestavě Sparty tak dnes dostal v obraně Radoslav Kováč, který díry v obraně vyplní společně s Podaným a Marečkem.

Sparta - Banská Bystrica: Radoslav Kováč
Sparta - Banská Bystrica: Radoslav Kováč | Foto: Milan Kammermayer

Jen si ještě připomeňme výsledky obou týmů z posledních zápasů. Zatímco Sparta doma na Letné přejela Duklu v městském derby jasně 3:0, Jablonec pouze remizoval s Jihlavou 1:1:

Že je v mírné výhodě Jablonec, potvrdili Aktuálně.cz i oslovení experti Josef Weber a Martin Frýdek - čtěte ZDE. Jak si tedy Baumit poradí s oslabenou obranou Sparty?

Šlágr 20. kola fotbalové Synot ligy začíná ve 20:15, řídit ho budou pánové Příhoda, kterému budou na lajnách pomáhat Paták a Nádvorník.

V Jablonci už za malou chvíli začne jeden z nejočekávanějších duelů jara, stadion Na Střelnici je téměř pod střech zaplněný, což v Jablonci rozhodně není zvykem. A nic na tom nemění ani mizerné počasí. V Jablonci od rána prší, nebo sněží a teplota kolem nuly je i teď, těsně před výkopem.

Hráči už jsou na hřišti. Úvodní los vyhrál kapitán Sparty David Lafata, a zvolil si stranu. Jablonec začne zápas výkopem.

David Lafata
David Lafata | Foto: Milan Kammermayer
1

Utkání právě začalo.

2

Po úvodním nákopu domácích kontroluje míč i hru Sparta, která se snaží rozvíjet postupný útok, jenže přes hodně zahuštěný střed hřiště to teď nejde snadno.

4

Po Dočkalově nákopu se dral za obranu Kadlec, jenže obránce Jablonce Filip Novák stačil vrátit, nacpat rameno před soupeře a odstavit jej od míče.

5

Neuvěřitelné, co Jablonec teď spálil!!! Vácha nepochopitelně ztratil uprostřed hřiště míč v souboji s Gregušem a následoval brejk Jablonce do otevřené obrany. Téměř do prázdné brány pálil z hranice vápna Pospíšil, jenže trefil vracejícího se Váchu. A neúspěšné pak byly i dvě dorážky jeho spoluhráčů, kteří nedokázali propálit val sparťanů na brankové čáře. Tohle byly 100% šance Baumitu!

8

Jablonec má v úvodu zápasu navrch, kontroluje míč na svých kopačkách a rozehrává další postupný útok.

9

Romera se uvolnil přes dva hráče, nahrál Pospíšilovi, jenže v náběhu do vápna na jeho narážečku nedosáhl. A tak Sparta i tuto akci přežila a Štěch bude odkopávat od své brány.

11

Po delší době se ke slovu přihlásila i Sparta, jenže Mareček po přiťuknutí Kadlece od rohového kopu centroval jen do autu. A tak rozehrává opět jen gólman Jablonce.

12

A gólman Hrubý v akci znovu, poté co po chybě Romery na levé straně sebral centr z kopačky Krejčího.

13

Krejčí po další akci zleva tentokrát na vápně našel dobře Kadlece, jenže tomu míč při zpracování skočil, a takový half-volej v podání sparťanského útočníka pak mířil hodně vedle brány Jablonce.

15

Po delším čase v defenzívě Jablonec vyrazil dopředu a je z toho hned rohový kop.

16

A celá akce se bude opakovat z druhé strany, protože Lafata centr odhlavičkoval znovu za koncovou čáru.

17

Centr na první tyč obrana Sparty odvrátila odkopem, který třicet metrů od brány sebral Romera a okamžitě pálil. Vysoko nad.

18

Hořelo to i ve vápně Jablonce! Podaný si krásně narazil balón s Krejčím a byl sám před bránou, jenže ho zradil první dotek s míčem a gólman Hrubý toho dokázal využít, takže míč dokázal pokrýt nakonec i před dotírajícím Kadlecem.

23

Po delší mezihře uprostřed hřiště šla dopředu Sparta. Jenže Lafata na centr zleva nedoskočil, zatímco Krejčí po něm na centr z opačné strany dosáhl, ale pomohl si při tom útočným faulem.

27

V posledních minutách má míč na kopačkách zase Jablonec. Jenže ani domácí se nejsou schopni dostat k dobré střelecké pozici. A tak se už delší dobu hraje jen mezi vápny obou týmů.

31

Nic se nezměnilo ani ve chvíli, kdy Jablonec rozehrával rohový kop. Nakrátko rozehranou standardku chtěl totiž centrem prodloužit do vápna Kopic, jenže i s jeho centrem si hosté dokázali poradit.

32

Crnkić uprostřed hřiště obehrál Václava Kadlece, který jej musel faulovat za žlutou kartu.

33

Jablonec utahuje šrouby, po rychlém protiútoku vybojoval další roh.

34

Hodně vysoký centr se od rohového praporku snášel do brankoviště Sparty, do bezpečí ho nakonec z voleje odpálil Podaný.

35

Rozhodčí Příhoda si dal dobré dvě vteřiny na čas, než odpískal Pernicovi faul na Krejčího. Sparta bude rozehrávat standardku z nějakých pětatřiceti metrů, takže obrana domácích svolává ve svém vápně pohotovost.

36

Přímý kop rozehrával pravačkou Bořek Dočkal. Ve vzduchu sice našel Podaného, jenže ten hlavou ze záklonu mířil hodně nad bránu Jablonce.

39

Co si budeme povídat, zatím se rozhodně nehraje hezký fotbal. Jediný aktivní sparťan Jakub Podaný teď nedokázal zpracovat na křídle míč, protože se odrazil od mokrého trávníku moc rychle do zámezí.

42

Kopic po ztrátě Sparty uprostřed hřiště pálil z nějakých pětadvaceti metrů nepřesně, ale otřel míč o Podaného, a tak je z toho alespoň roh pro Jablonec.

43

Nakonec po krátkém rozehrání centroval do vápna Romera, Šabala na jeho centr dosáhl, ale hlavou míč poslal vysoko nad.

44

Greguš zase po další ztrátě míče vzal zodpovědnost na sebe, ze třiceti metrů pálil dobrých pět metrů vedle. A teď se na něj zlobí fanoušci i spoluhráči.

45

Jablonec za to málem pykal! Po rychlé akci uprostřed hřiště se do samostatného úniku dostal Václav Kadlec. Jenže ten si míč ukopl moc před sebe a pak přeloboval nejen gólmana, ale také bránu Jablonce. Tohle byla největší šance Sparty v tomhle utkání!

První poločas skončil.

Je konec prvního poločasu, který zatím fotbalově zdaleka nepřipomíná souboj druhého se třetím týmem ligové tabulky. Jablonec se Spartou zatím předvádějí houževnatý boj uprostřed hřiště jen s minimem šancí. Na straně Jablonce si tu největší hned zkraje zápasu vytvořil Pospíšil, který však na brankové čáře trefil Váchu. Za Spartu mohl zase v samém závěru skórovat Kadlec, jenže ten přeloboval po úniku brankáře i bránu.

46

Druhý poločas právě začal.

48

Jablonec jako první vyrazil do otevřené obrany soupeře, jenže Gregušova střela neprošla přes prvního bránícího hráče.

49

Pospíšil vyděsil jablonecké zvláštními kličkami na vlastním vápně, po kterém se Sparta málem dostala k míči do tutové šance. Jablonec tuhle těžkou chvíli přečkal.

51

Obrovská šance Jablonce! Sparta se ve vápně dostala do úzkých. Kopicova rána ještě byla zblokována, jenže pak se míč odrazil pět metrů před bránu Novákovi, který pálil na vzdálenější tyč. Jenže i on otřel střelu o obránce hostů, a je z toho jen roh.

52

A ten už hosté bez problému ubránili. Míč letí z výkopu Štěcha daleko na polovinu soupeře, Sparta potřebuje uklidnit hru.

53

Po taktickém faulu uprostřed hřiště vidí Romera žlutou kartu. K zemi skluzem stáhl unikajícího Dočkala.

58

Téměř pět minut uplynulo fotbalem plným nepřesností uprostřed hřiště. Oba týmy si velmi dobře uvědomují, o kolik dnes jde. A tak se nikdo nechce dopustit chyby.

62

Postupným útokem se snaží dostat dopředu Jablonec, jenže Sparta v deseti lidech brání vlastní polovinu a na kluzkém trávníku to mají domácí v kombinaci hodně těžké.

65

Jablonec spálil dvě obrovské šance!!!

Nejprve pálil pouze do brankáře z vápna sváteční střelec Hübschmann, po něm se prokličkoval středem hřiště ke střele Crnkič, jenže ani on z hranice vápna nedokázal mířit přesně a ve stoprocentní šanci pálil dobré dva metry nad!

Sparta vs. Jablonec, utkání Synot ligy (Hübschman)
Sparta vs. Jablonec, utkání Synot ligy (Hübschman) | Foto: CPA Eduard Erben
69

Jablonec má v této chvíli více ze hry, hraje se na polovině Sparty.

V 71. minutě Jablonec jako první střídá. Ze hřiště odchází Jan Kopic, kterého na zbylých dvacet minut nahradí na trávníku Lukáš Masopust.

72

Masopust se okamžitě dostal k míči a na hranici vápna po souboji s hráčem Sparty zaškobrtl k zemi. Domácí hráči i fanoušci se zlobí, jenže rozhodčí Příhoda nechává hru běžet dál.

73

Kvůli dýmovnicím stadion zahalila už v průběhu poločasu hodně hustá mlha, která kazí viditelnost. To by mohla být výhoda pro Spartu, která bude zahrávat přímý kop z nějakých čtyřiceti metrů.

74

Jenže Dočkal standardku nerozehrál dobře. Přetažený míč míří dva metry vedle pravé tyče do autu.

75

Václav Kadlec měl obrovskou šanci! Útočník Sparty na vápně zatáhl míč doprostřed hřiště mezi Greguše a Romera a z patnácti metrů ve stoprocentní šanci pálil půl metru nad!

SL, Sparta-Příbram:  Václav Kadlec
SL, Sparta-Příbram: Václav Kadlec | Foto: Milan Kammermayer
81

Matějovský měl na rohu vápna hodně prostoru, ale technickou střelou mířil hodně nepřesně.

V 81. minutě také dochází hned ke dvojímu střídání. Jablonec stahuje ze hry Šabalu, kterého nahradí Doležal. A Sparta střídá Krejčího za Konatého.

82

Doležal hned obral o míč Kováče a pak se s akcí nepáral. Tři kroky před vápnem napálil míč na bránu a Sparta měla štěstí, že ho jeden z beků dokázal odrazit do bezpečí.

V 85. minutě střídá podruhé Sparta. Bořek Dočkal přepouští na hřiště místo Jakubu Řežníčkovi. Sparta posiluje útok, dnešní zápas ještě bude chtít vyhrát!

86

Jablonec ale ze čtyřiceti metrů zahrává standardku po faulu na Greguše, hra se stěhuje do vápna Sparty.

Ještě předtím však odchází ze hry Crnkič a nahradí ho jablonecký Čížek.

87

Sparta se ubránila. Skvělou práci ve vzduchu odvedl Mario Holek.

90

Jablonec v posledních minutách buší do obrany Sparty, domácí vybojovali v poslední minutě rohový kop.

90

Míč ale proskočil do náruče Štěcha, a tak se Sparta v pohodě ubránila.

Hlavní rozhodčí Příhoda nastavuje dvě minuty, které načne po nepřehledné situaci rohový kop Sparty.

Centr však prolétl přes celou šíři hřiště až do zámezí, Jablonec bude vhazovat.

A pozor. Šílenci se ukázali, fanoušci Sparty začali ničit sektor za bránou Jablonce. Na hřiště létají dýmovnice, a vzduchem prolétlo i několik sedaček.

Rozhodčí Příhoda tak ani nevyčerpal čas, který mohl nad rámec hrací doby přidat a končí dnešní zápas.

Raduje se proto hlavně Plzeň. Tu sice dnes ziskem jednoho bodu na čele přeskočí Sparta, jenže Viktorka má nyní už dva zápasy k dobru a má ze všech nejvíce nakročeno k titulu. Remíza 0:0 je dnes určitě ztráta jak pro Jablonec, tak pro vedoucí Spartu.

Dlužno však dodat, že Jablonec byl dnes mnohem lepším týmem. S konstatováním, že jeden z nejočekávanějších zápasů jara skončil bezbrankovou remízou, se s vámi pro dnešek loučím.