Žilina skončila v LM bez bodu, navíc vytvořila rekord

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
8. 12. 2010 22:45
Marseille - Chelsea 1:0, Žilina - Spartak 1:2

Praha - Svěřenci trenéra Pavla Hapala se ani napošesté neradovali v Lize mistrů ze zisku bodu. V závěrečném utkání skupiny F totiž doma prohráli 1:2 se Spartakem Moskva a 'napodobili' tak Košice, které v sezoně 1997/98 nezískaly také ani bod.

Žilina je tak spolu s Partizanem Bělehrad jediným týmem, který letos v Lize mistrů nebodoval, se skóre 3:19 je pak nejhorším týmem základních skupin, navíc i týmem s nejvyšším počtem obdržených branek.

S 19 góly navíc vyrovnala nelichotivý rekord v počtu inkasovaných branek v základní části. Navíc se stala šestým týmem v historii, který ve skupině nevybojoval ani bod.

Žilina nechce být nejhorší v LM. Musí uspět se Spartakem
Pospěchova Kodaň postupuje, Inter prohrál 0:3 v Brémách
VIDEO z LM: Učebnicové nůžky i ukázková minela brankáře

Přestože se Šošoni zásluhou Majtána ujali ve 48. minutě vedení, Spartak za čtvrt hodiny zásluhou brazilských útočníků Alexe a Ibsona skóre otočil a vedení 2:1 udržel až do konce zápasu. A to přesto, že hrál od 75. minuty bez vyloučeného Ibsona.

Zápas skončil o dvacet minut později než ostatní duely. Už po 4 minutách bylo utkání přerušeno kvůli řádění fanoušků Spartaku, kteří začali od úvodu zápasu házet na hřiště světlice a dělobuchy, a zápas tak musel být na dvacet minut přerušen.

Vedle Chelsea překvapivě padl i AC Milán

Ve stejné skupině se nedařilo ani londýnské Chelsea, která po prohře 0:1 v Marseille poprvé v letošní sezoně Ligy mistrů ztratila body. Chelsea tak 'potvrdila' svou herní nepohodu, v domácí soutěži totiž vyhrála jen jediný z posledních šesti zápasů.

Chelsea sice už před zápasem měla jistotu prvního místa ve skupině, do zápasu však kvůli tomu, že v lize čtyřikrát v řadě nevyhrála, nastoupila v nejsilnější možné sestavě.

Přesto i tentokrát neuspěla, když v 81. minutě vstřelil jediný gól zápasu brazilský útočník Brandao.

Překvapivě prohráli i fotbalisté AC Milán, kteří na domácím hřišti podlehli 0:2 Ajaxu Amsterdam. Nizozemský klub si tak zajistil účast v jarní fázi Evropské ligy.

Ve druhém zápase skupiny rozstříleli fotbalisté Realu Madrid i bez potrestaného trenéra Josého Mourinha na svém hřišti 4:0 Auxerre. Francouzský tým tak stejně jako Žilina v pohárech končí.

Španělský klub se už v prvním poločase díky Karimu Benzemovi stal prvním klubem v historii soutěže, který nastřílel 300 branek. Francouzský útočník nakonec zkompletoval hattrick, a odpověděl tak kritikům, kteří mu vyčítají slabou produktivitu.

Posledními postupujícími jsou AS Řím, Doněck a Arsenal

Posledními třemi postupujícími do osmifinále Ligy mistrů jsou fotbalisté AS Řím, Šachtaru Doněck a Arsenalu.

Zatímco Doněck přehrál doma 2:0 Bragu a Arsenal porazil 3:1 fotbalisty Partizanu Bělehrad, AS Řím stačila k postupu remíza 1:1 na hřišti rumunské Kluže, která naopak v pohárové Evropě končí.

Šachtar si výhrou potvrdil první místo ve skupině právě před Arsenalem, Braga si na jaře zahraje alespoň Evropskou ligu, kdežto Partizan se s poháry loučí bez bodového zisku.

V posledním zápase si doma Bayern poradil 3:0 s Basilejí, která se musí spokojit s Evropskou ligou.

Utkání základních skupin  Ligy mistrů:

Skupina E:

Bayern Mnichov - Basilej 3:0 (2:0)
Branky: 35. a 50. Ribéry, 37. Timoščuk. Rozhodčí: Hansson (Švéd.). Diváci: 66.000.

Kluž - AS Řím 1:1 (0:1)
Branky: 88. Traoré - 21. Borriello. Rozhodčí: Collum (Skot.). Diváci: 11.000.

Olympique Marseille - Chelsea 1:0 (0:0)
Branka: 81. Brandao. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.). Diváci: 50.000.

Žilina - Spartak Moskva 1:2 (0:0)
Branky: 48. Majtán - 54. Alex, 61. Ibson. Rozhodčí: Blom (Niz.). ČK: 75. Ibson (Spartak). Diváci: 7208.

1. Chelsea 6 5 0 1 14:4 15
2. Olympique Marseille 6 4 0 2 12:3 12
3. Spartak Moskva 6 3 0 3 7:10 9
4. Žilina 6 0 0 6 3:19 0

Skupina G:

Real Madrid - Auxerre 4:0 (1:0)
Branky: 12., 72. a 88. Benzema, 49. Ronaldo. Rozhodčí: Gumienny (Bel.). Diváci: 70.000.

AC Milán - Ajax Amsterodam 0:2 (0:0)
Branky: 57. De Zeeuw, 66. Alderweireld. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.). Diváci: 74.000.

1. Real Madrid 6 5 1 0 15:2 16
2. AC Milán 6 2 2 2 7:7 8
3. Ajax Amsterodam 6 2 1 3 6:10 7
4. Auxerre 6 1 0 5 3:12 3

Skupina H:

Arsenal - Partizan Bělehrad 3:1 (1:0)
Branky: 30. Van Persie z pen., 73. Walcott, 77. Nasri - 52. Cléo. Rozhodčí: Tagliavento (It.). ČK: 85. Sagna (Arsenal). Diváci: 59.000.

Šachtar Doněck - Braga 2:0 (0:0)
Branky: 78. Rat, 83. Adriano. Rozhodčí: Brych (Něm.). Diváci: 47.000.

1. Šachtar Doněck 6 5 0 1 12:6 15
2. Arsenal 6 4 0 2 18:7 12
3. Braga 6 3 0 3 5:11 9
4. Partizan Bělehrad 6 0 0 6 2:13 0