Özilova "kauza"? Klasická dezinformace, míní Klopp

ČTK ČTK
23. 8. 2018 13:36
Trenér Liverpoolu se zastal německého záložníka Mesuta Özila, na nějž se po mistrovství světa valila vlna kritiky.
Jürgen Klopp (Liverpool)
Jürgen Klopp (Liverpool) | Foto: Reuters

Berlín- Německý trenér fotbalistů Liverpoolu Jürgen Klopp se postavil za kritizovaného krajana záložníka Mesuta Özila, který kvůli aféře s kontroverzní fotografií s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem skončil v reprezentaci. Podle Kloppa je celá kauza nesmyslná a vykonstruovaná.

"Tohle je klasický příklad absolutní dezinformace. Samozřejmě je to všechno nesmysl," řekl Klopp v rozhovoru s německou televizí Sport1. "V politice se vždycky maličkosti nafukují a závažné věci zametají pod koberec," doplnil jednapadesátiletý kouč.

Özil čelil kritice poté, co se krátce před světovým šampionátem nechal spolu s dalším německým hráčem s tureckými kořeny Ilkayem Gündoganem vyfotit vedle autoritářského vůdce Erdogana, jenž je dlouhodobě kritizován, že v zemi za jeho vlády dochází k porušování lidských práv a pronásledování opozice.

"Nepochybuji o těchto chlapcích, minimálně o jejich loajalitě k vlasti. Rozdíl je v tom, že mají ještě jednu…, což je krásné," uvedl Klopp, který středopolaře Manchesteru City Gündogana vedl v Dortmundu.

Po MS v Rusku, kde Özil s německým týmem nečekaně vypadl už ve skupině, pak devětadvacetiletý hráč Arsenalu oznámil konec v reprezentaci. Vysvětlil to tím, že necítí dostatek respektu, a vedení svazu v čele s předsedou Reinhardem Grindelem obvinil z rasismu.

"Obvykle se inteligentní lidi drží zpátky, protože není snadné říct správnou věc. Sebe bych mezi ně také počítal. Naopak ti, kteří o tom nic neví, jsou slyšet nejvíc," prohlásil Klopp. "Všichni jsme mysleli, že kulturní rozmanitost byla v Německu cool během mistrovství světa 2006. Nyní jsou dva chlapci kritizováni kvůli fotografii, aniž by všechno mohli pořádně vysvětlit," přidal trenér Liverpoolu.

Na Özilově kauze podle něj nesou vinu i média. "Celou situaci považuji za pokryteckou. Špatné věci se staly proto, že lidé nebyli správně informováni. Ani média by neměla každodenně dělat humbuk okolo takových věcí. Měla by vychladnout a ukázat ty, kteří za vším opravdu stojí," dodal Klopp.

 

Právě se děje

Další zprávy