Vyšetřování začíná. Golda pozval Adámka, Býmu i Chřestýše

Sport Sport
15. 11. 2012 16:30
Disciplinární komise se sejde kvůli výpovědím mimořádně v úterý 20. listopadu.
Jiří Golda.
Jiří Golda. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR začíná vyšetřovat korupční kauzu.

Na příští úterý si její šéf Jiří Golda pozval rozhodčí Tomáše Adámka a Pavla Býmu, kteří adresovali asociaci dopis, v němž popisují přijetí úplatku ze strany někdejšího funkcionáře Čáslavi a Táborska Martina Svobody, zvaného Chřestýš, ve výši 200 tisíc korun před utkáním minulé ligové sezony mezi Jabloncem a Plzní (0:2).

Svobodu, jenž odmítá jakékoli napojení na Viktorii Plzeň disciplinární komise rovněž na mimořádné zasedání pozvala, stejně jako další osoby, které působily v inkriminovaném utkání Jablonce proti Plzni.

Jedná se o delegáty utkání Luboše Helebranta a Josefa Vrzala, a asistenty rozhodčího Emanuela Marka a Drahoslava Handlíře. K vyjádření komise předvolala také předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkovou.

Podezřelí sudí už nejsou v asociaci

Novou informací jsou detaily notářsky ověřeného dopisu, který na asociaci zaslal čtvrtý rozhodčí Pavel Býma.

Ten v něm potvrzuje, že v březnu letošního roku vezl kolegy na zápas 21. kola v Jablonci a dosvědčuje, že schůzka s Martinem Svobodou proběhla. Oba zmínění rozhodčí se v úvodu tohoto týdne vzdali členství ve FAČR.

Na zasedání tak nemusí vůbec dorazit. Stejně jako Svoboda, který rovněž není členem fotbalové asociace. Golda přesto věří, že všichni zainteresovaní přijdou.

"Chci věřit, že s námi hrají čistou hru, že přijdou a že s námi budou komunikovat," řekl šéf disciplinárky.

Ten zároveň vyvrátil, že by pracoval s verzí, že by uplácela Viktoria Plzeň. "Žádný z důkazů nepřinesl informaci, že k uplácení došlo ze strany Plzně. Nevím, jestli ten člověk to dělal proto, že si chtěl vsadit, nebo jestli to dělal ve prospěch nějakého klubu," dodal Golda.

Plzeň: Spojení se Svobodou vylučujeme

Plzeňský klub vzal dnešní vyjádření disciplinární komise na vědomí. Od nařčení z ovlivňování rozhodčích se nadále distancuje.

"Stejně tak klub vylučuje jakékoliv spojení s osobou zmíněného Martina Svobody, který nebyl nikdy zaměstnancem ani externím spolupracovníkem našeho klubu," zní oficiální stanovisko Viktorie.

"Zájmem Viktorie Plzeň, především pak směrem k jejím partnerům a fanouškům, je co možná nejrychlejší vyřešení celé kauzy, která vrhá na celý český fotbal v očích široké veřejnosti velmi negativní obraz. Jsme připraveni plně spolupracovat s Policií ČR či Disciplinární komisí FAČR tak, aby byl případ pečlivě vyšetřen," dodává klub.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy