reklama
 
 

Vydru a spol. vytáhl do Premier League, ale teď čelí Plzni

28. 7. 2015 15:13
Na Plzeň vyrukuje trenér Slaviša Jokanovič, který loni v Anglii zazářil.

Tel Aviv - Když se vám podaří vytáhnout tým do anglické Premier League, očekáváte, že vás v klubu budou na rukou nosit a nabízet vám další angažmá.

Srbský trenér Slaviša Jokanovič se takového úspěchu s Watfordem dočkal, ale vedení mu smlouvu překvapivě neprodloužilo, a on tak musel vzít zavděk izraelskou nejvyšší soutěží. S mužstvem Maccabi Tel Aviv tak v úterý večer vyrukuje proti Viktorii Plzeň v rámci 3. předkola Ligy mistrů.

Loni na podzim se fanoušci Watfordu včele se slavným zpěvákem Eltonem Johnem zřejmě nestačili divit. Klub během 37 dnů angažoval už čtvrtého trenéra. Tím posledním byl v říjnu právě někdejší záložník Chelsea Slaviša Jokanovič. Jeho předchůdce Skot Billy McKinlay dostal padáka po dvou zápasech, před tím Španěl Oscar Garcia odešel po 27 dnech kvůli zdravotním problémům a první trenér Ital Beppe Sannino zase přiznal, že si vůbec nesedl s hráči.

Za postup chtěl 1,5 milionu liber ročně

A po tomhle všem přišel k týmu "Hornets" Jokanovič. Dostal jen krátkodobou smlouvu do konce ročníku a úkol zněl jasně, v té době třetí tým The Championship dostat do Premier League. Zprvu to trochu skřípalo, mužstvo se na chvíli propadlo až na sedmé místo tabulky, ale postupně se rozjelo a především díky skvělému závěru sezony dokráčelo k potřebné druhé příčce.

Výrazně k tomu přispěl i Matěj Vydra, na kterého srbský lodivod sázel a český útočník se mu za to odměnil celkem 16 góly v sezoně. Další reprezentant Daniel Pudil už si pod novým koučem tolik nezahrál, ale i on mohl slavit postup do nejvyšší soutěže.

Když ochladly oslavy, započalo vyjednávání o nové trenérské smlouvě a nových podmínkách. To byl ovšem kámen úrazu. Podle anglických médií chtěl 46letý trenér minimálně tříletou smlouvu s platem alespoň 1,5 milionu liber ročně, což vedení odmítlo a začalo se poohlížet po někom jiném. Nakonec ulovilo někdejšího kouče Atlética Madrid Quiqueho Florese.

Jokanovič ve svých vyjádřeních popíral, že by požadoval tak vysoké částky, některé anglické plátky totiž psaly o jeho přání dostat i 2,5 milionu liber ročně. "Takové zvýšení jsem opravdu nepožadoval. Ale cítil jsem, že já i tým si po postupu do Premier League zasloužíme ocenění," uvedl.

Rodinu má ve Španělsku

"Od začátku našich jednání jsem ale cítil, že vedení se mnou nechce podepsat novou smlouvu. Podle mého mi byla nabídnuta tak polovina nejnižší mzdy trenéra v Premier League," dodal.

Jedním z důvodů, proč Srb chtěl dlouhodobý kontrakt, je i to, aby se za ním mohla případně přestěhovat rodina, žena a tři děti. Ti totiž žijí ve Španělsku, kde Jokanovič dlouho působil jako hráč a později i jako trenér. V průběhu sezony ale novinářům přiznal, že mu odloučení od nejbližších zase tolik nevadí.

"Do Anglie za mnou přijela na návštěvu má nejstarší 19letá dcera, to mi trochu pomohlo od samoty. Ale jinak to odloučení není na škodu. Pomáhá mi to lépe se soustředit. Práce je můj život a ve fotbale někdy rozhodují i malé detaily, které bych mohl přehlédnout," prohlásil.

I když hrál za Chelsea nebo Deportivo La Coruňa, ty největší úspěchy stejně prožil v Partizanu Bělehrad. Stal se mistrem tehdejší jugoslávské soutěže a ovládl i domácí pohár. Totéž se mu povedlo i coby trenérovi. S Partizanem dokonce dvakrát za sebou dosáhl na double.

Odmítl cenu pro nejlepšího trenéra

Nebylo divu, že ho v roce 2008 odborníci zvolili nejlepším srbským trenérem roku. Jenže rodák z Nového Sadu cenu odmítl přijmout, protože měl pocit, že si ji nezaslouží.

To, co si podle svého mínění zasloužil, od Watfordu nedostal, a tak v létě přijal jinou nabídku, laso mu hodila až daleká Izrael a tým Maccabi Tel Aviv. Žlutočernou tak vyměnil za žlutomodrou.

Snem úřadujícího šampiona je dostat se do skupinové fáze Ligy mistrů. "Jsem přesvědčený, že je v silách tohoto mužstva to dokázat. Věřím, že pod mým vedením bude hrát ještě lépe než dosud," prohlásil sebevědomý Jokanovič před začátkem sezony. 

"Snadná práce to ovšem nebude. Máme sice rychlé a dynamické mužstvo, ale musíme zlepšit kontrolu míče a herní vyvážení," dodal.

Nakolik se mu to podařilo, se mohou čeští fanoušci přesvědčit už v úterý od 19:30, kdy v Tel Avivu rozehraje první zápas 3. kvalifikačního předkola Ligy mistrů Viktoria Plzeň a vy můžete utkání sledovat v naší online reportáži.

autor: Miroslav Harnoch | 28. 7. 2015 15:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama