Vláda národní stadion nezaplatí, sen o Euru se rozplynul

ČTK Sport ČTK, Sport
26. 3. 2014 19:45
Koaliční vláda sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců je zatím spíše proti stavbě národního fotbalového stadionu
Bohuslav Sobotka nedal Miroslavu Peltu záruku k výstavbě stadionu na Strahově, proto se Euro 2020 v Praze neuskuteční.
Bohuslav Sobotka nedal Miroslavu Peltu záruku k výstavbě stadionu na Strahově, proto se Euro 2020 v Praze neuskuteční. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta v České televizi uvedl, že nepodá kandidaturu na spolupořádání mistrovství Evropy 2020 v Praze.

Důvodem je, že na středeční schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou nedostal příslib pomoci státu při výstavbě potřebného stadionu pro 30 tisíc fanoušků na Strahově. Nestihla by se tak připravit kandidatura do 25. dubna, kdy je uzávěrka.

Definitivně o nepodání kandidatury rozhodne výkonný výbor FAČR na zasedání 1. dubna.

"Žádal jsem pana premiéra o to, zda bychom nemohli dostat ve zkráceném řízení záruku na výstavbu stadionu na Strahově, jelikož je brzy uzávěrka kandidatur. Pan premiér nám tuto záruku nyní dát nemohl, to znamená, že nepodáme kandidaturu," řekl Pelta v České televizi.

Hlavní je, že Sobotka stavbu nezamítl

Nepovažuje to však za porážku, jelikož Sobotka podle něj výstavbu stadionu ze zásady neodmítl, jen potřebuje k rozhodnutí další podklady.

"Myslel jsem si, že nebude jednoduché vládu během tak krátké doby přesvědčit o takto významné investici. Sen o kandidatuře se sice rozplynul, ale pro mě je hlavní, že premiér není proti tomu, abychom pokračovali v dlouhodobém projektu revitalizace Strahova. To má pro mě větší hodnotu než krátkodobé rozhodnutí kvůli kandidatuře," dodal Pelta.

Řešením, jak na výstavbu stadionu a správu dalších šesti olympijských center včetně Harrachova, Račic, Nymburku či Prostějova získat více peněz, je navýšení rozpočtové položky na investice do sportu.

"Ta momentálně pracuje s 920 miliony korun. Kdyby se tato částka navýšila o 300 milionů korun ročně po dobu deseti let, věříme, že by bylo v silách sportu se domluvit, aby se výstavba zvládla, aniž by se některému sportu zmenšily příjmy," tvrdí Pelta.

Sobotka: Nejdříve proberte plán investic

Právě vytvořit podrobný plán investic do sportu je nyní úkol Pelty, šéfa České unie sportu Miroslava Jansty a předsedy olympijského výboru Jiřího Kejvala. Teprve pak se bude Sobotka zabývat tím, jak se na projektu olympijských center bude podílet vláda.

"Požádal jsem zástupce sportovních organizací, aby s ministrem školství připravili plán hlavních investic, které by ve sportu měla vláda podpořit, a pana ministra školství, aby dopracoval víceletý rámec pro financování českého sportu. Teprve až bude v těchto oblastech zcela jasno, je možno seriózně jednat o investičních záměrech typu národního stadionu," řekl Sobotka.

Česko bylo jednou z 32 zemí, které měly zájem spolupořádat ME 2020. To se bude v rámci výročí UEFA pořádat v 13 městech po celé Evropě.

Právě stadion pro 30 tisíc fanoušků byl podmínkou, aby se Praha mohla ucházet o to být jedním z hostitelských měst. Momentálně má hlavní město jen dva dvacetitisícové stadiony Sparty a Slavie.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy