Van Gaal: Robbena bych si s sebou do United vzal hned

ČTK Sport ČTK, Sport
13. 7. 2014 8:00
Odstupující kouč nizozemské fotbalové reprezentace Louis Van Gaal by si rád vzal sebou do nového angažmá v Manchesteru United útočníka Arjena Robbena, který patří Bayernu Mnichov.
Arjen Robben přebírá z ruky Seppa Blattera bronzovou medaili. V zápase s Brazílií měl výrazný podíl na všech třech brankách.
Arjen Robben přebírá z ruky Seppa Blattera bronzovou medaili. V zápase s Brazílií měl výrazný podíl na všech třech brankách. | Foto: Reuters

Brasília - Odstupující kouč nizozemské fotbalové reprezentace Louis van Gaal by si rád vzal sebou do nového angažmá v Manchesteru United útočníka Arjena Robbena, který patří Bayernu Mnichov.

Klíčovému hráči národního týmu nabídl pokračování jejich úspěšné spolupráce, ten však s díky odmítl.

"Robben ví, že ke mně může kdykoliv přijít," řekl dvaašedesátiletý Van Gaal po vítězném utkání o třetí místo na mistrovství světa proti Brazílii (3:0). K ní Robben pomohl vybojovanou penaltou a předfinálními přihrávkami na oba zbylé góly. Na turnaji pak sám vstřelil tři góly.

Robben návrat do Anglie vyloučil

Také Robben chválí práci Van Gaala a je prý poctěn nabídkou, ale přesun do Anglie vyloučil. "Van Gaal mi řekl, že mě vždy rád přivítá v Manchesteru. Není zde ale možnost, že bych hrál za Manchester United. V Bayernu jsem našel své místo," uvedl třicetiletý křídelní hráč.

"A to i přesto, že mě s tímto trenérem pojí zvláštní pouto. V Bayernu ze mě udělal důležitého hráče. Pod Van Gaalem jsem udělal krok do absolutní světové špičky. Nejprve v Bayernu a poté v reprezentaci. Je to nejdůležitější trenér v mé kariéře," dodal.

Dá se očekávat, že Van Gaal nabídne angažmá v Manchesteru i jiným nizozemským reprezentantům, kteří by v United doplnili kapitána Robina van Persieho. Spekuluje se zejména o krajním bekovi Daleyovi Blindovi či stoperovi Ronu Vlaarovi.

"Titulu jsme byli opravdu blízko"

Kromě hráčů by však Van Gaal chtěl do Manchesteru z nizozemského týmu dotáhnout i herní pojetí a ducha.

"Věřím, že i parta v Manchesteru bude jako tito kluci, kteří si získali mé srdce. Doufám, že se mi povede z nich dostat to samé," prohlásil Van Gaal, který odjíždí z Brazílie neporažen v normální hrací době, což mu pomůže v kabině United ihned získat respekt.

"V sedmi zápasech jsme dali 15 gólů a jen čtyři dostali, dva z nich navíc z penalty. Nikdo nevěřil, že bychom mohli být v semifinále, ale vyšlo to. Jsem na tým opravdu pyšný. Můžeme to brát jako úspěšný turnaj," hodnotil.

"Chtěl jsem získat titul mistrů světa a málem se nám to povedlo. Byli jsme opravdu blízko," dodal.

"Otevřeli jsme nový styl fotbalu"

Za úspěchem podle něj stojí i to, že upravil typický nizozemský herní systém ze 4-3-3 na 5-3-2.

"Odjíždíme s medailí, ale možná ještě důležitější je, že jsme předvedli nový styl fotbalu. Možná to pomůže lidem v Nizozemsku otevřít oči a uvědomit si, že není jen jeden systém, který může lidi bavit," řekl s odkazem na to, že v Nizozemsku téměř všechny týmy hrají od mládeže ve stejném rozestavení.

"Slyšel jsem, že nový trenér (Guus Hiddink) chce hrát nizozemským stylem, ale já tím stylem vždy hrál, jen jsem se snažil vytěžit přednosti současného kádru," dodal.

Trenérského místa v Manchesteru se Van Gaal ujme už ve středu. Po šampionátu tak bude mít jen dva dny volna.

"Není to problém, nepotřebuji dovolenou. Velmi se těším na tuto výzvu. Na tuto vzrušující práci nepotřebuji odpočívat. Zatím jsem potkal jen lidi z nejvyššího vedení. Těším se, až poznám i ostatní lidi v klubu," přiznal Van Gaal.

 

Právě se děje

Další zprávy