Tři góly ke štěstí, Sparta postoupila přes Zwolle

Radost fotbalistů Sparty po brance Ladislava Krejčího.
Snaha se vyplatila, sparťané porazili v odvetě 4. předkola Evropské ligy na Letné Zwolle 3:1...
... a po remíze 1:1 z Nizozemska prošli do základní skupiny.
Domácí tak rázně utnuli spekulace o možném odvolání trenéra Vítězslava Lavičky a soupeře pro hlavní fázi jim určí páteční los.
Sparta k zápasu nastoupila ve stínu černé výsledkové série táhnoucí se od vyřazení v kvalifikaci Ligy mistrů, po které se začalo spekulovat o Lavičkově odvolání.
28. 8. 2014 22:20
Fotbalisté Sparty porazili v odvetě 4. předkola Evropské ligy Zwolle doma na Letné 3:1 a po předchozí remíze 1:1 v Nizozemsku si tak zajistili postup do základní skupiny soutěže.

Praha - Fotbalisté Sparty porazili v odvetě 4. předkola Evropské ligy Zwolle doma na Letné 3:1 a po předchozí remíze 1:1  v Nizozemsku si tak zajistili postup do základní skupiny soutěže.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

"Dnes rozhodl dobrý výkon každého hráče na hřišti, důležité bylo, že jsme přečkali ty dvě velké šance v úvodu a pak jsme skórovali," řekl po zápase v rozhovoru pro Českou televizi trenér Vítězslav Lavička.

Spartu podržel hned v úvodu Bičík

Sparta ovšem do zápasu nevstoupila vůbec dobře. Zwolle mělo v úvodu dvě obrovské šance, tu první měl Necid, když se ve vápně objevil nikým nehlídán a trefil nohy roztaženého Bičíka. Poté nebezpečně tečoval přihrávku ze strany Drost, ale sparťanský gólman byl opět na místě.

V 10. minutě Sparta špatnou produktivitu nizozemského celku potrestala. Lafata prostrčil míč Krejčímu do sóla a ten otevřel skóre. Domácí poté ožili a Zwolle do větších šancí nepouštěli.

Až ve 33. minutě si vybral slabší chvilku brankář Bičík, když promáchl centr ze standardní situace, ale nikdo z hostujících hráčů toho nedokázal využít.

Dvě minuty před přestávkou se z letargie posledních zápasů probral Dočkal a tečovanou střelou poslal Spartu do dvoubrankového vedení. Opět u toho byl Van der Werff, který tak potvrdil roli smolaře dvojzápasu, protože v úvodním utkání neproměnil penaltu.

Penalta už Zwolle nepomohla

Po přestávce Zwolle sice drželo míč, ale šanci na kontaktní gól si nevypracovalo. Sparta střílela z dálky - nejprve těsně minul Vacek, po něm stejně dopadl i Dočkal, ujal se až po hodině hry pokus Brabce z hranice vápna.

Hosté sice v závěru snížili z penalty, kterou po faulu Vacka na Saymaka proměnil Nijland, šlo ale je o kosmetickou úpravu skóre. Sparta naopak mohla ještě pečetit postup, ale Breznaník trefil z brejku tyč.

Sparta si tak alespoň částečně spravila chuť po vyřazení z Ligy mistrů a za postup do základní skupiny Evropské ligy inkasuje 1,3 milionu eur (asi 36 milionů korun). Zwolle naopak v šestém utkání přišlo o soutěžní neporazitelnost a při premiéře v pohárech přežilo jen dva zápasy.

Odvetný zápas 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Branky: 10. L. Krejčí, 44. Dočkal, 62. J. Brabec - 83. Nijland. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgič (všichni Chorv.). ŽK: Matějovský, J. Brabec, Costa - Sainsbury. První zápas: 1:1, postoupila Sparta. Diváci: 16.612.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, Kováč, J. Brabec, Costa - Mareček - Dočkal, Vacek (83. Konaté), Matějovský, L. Krejčí (89. Breznaník) - Lafata (90. Nešpor). Trenér: Lavička.

Zwolle: Boer - Van Polen, Sainsbury, Van der Werff, Van Hintum, Lam - Drost, Saymak, Rienstra - Lukoki (77. Dekker), Necid (54. Nijland), Thomas (69. Moro). Trenér: Jans.