Slavia nezvládla přestřelku s Karvinou a bere jen bod, Plzeň padla s Hradcem

29. 8. 2021 18:12
Fotbalisté Plzně v 6. kole první ligy podlehli nováčkovi Hradci Králové 0:1, poprvé v sezoně ztratili body a v neúplné tabulce jsou druzí o bod za vedoucí Spartou. Slavia nezvládla přestřelku s Karvinou a po výsledku 3:3 veze do Edenu jen bod.
Slavia tentokrát jen remizovala.
Slavia tentokrát jen remizovala. | Foto: Milan Kammermayer

Slávisté protáhli svoji rekordní sérii bez porážky v nejvyšší soutěži na 51 utkání, ale jako poslední tým poprvé v této ligové sezoně ztratili body. Obhájce titulu má k dobru odložený zápas s Olomoucí a v tabulce mu patří třetí místo za Spartou a Plzní. Karviná bodovala poprvé po třech kolech a poskočila na 14. místo.

Trenér Slavie Trpišovský udělal z různých důvodů pět změn oproti čtvrtečnímu zápasu s Legií. Kvůli problémům s kolenem chyběl kapitán Bořil, volno dostal Stanciu. Premiéru si v sestavě Pražanů odbyl švédský obránce Ousou, jedna z letních posil.

Karvinští nastoupili s pětičlennou defenzivou a v úvodu byli překvapivě lepší. Ve 13. minutě hlavičkoval z hranici malého vápna Svoboda, poté po standardce hlavou minul nabíhající Šindelář.

V 27. minutě už domácí vedli. Qose přiťukl Papadopulosovi, který potáhl míč a přes Kačarabu přízemní křížnou střelou na zadní tyč překonal Koláře. Slávistický gólman za chvíli podržel hosty proti Qoseho pokusu k bližší tyči.

V 35. minutě Pražané srovnali. Samek vysunul kolmicí Ekpaie, jenž předložil míč volnému Schranzovi a ten nemohl minout prázdnou branku. Letní posila červenobílých skórovala popáté v ligové sezoně a pojistila si vedení v tabulce kanonýrů.

Ve 44. minutě si při odkopu poranil koleno slávistický stoper a reprezentant Kúdela a nahradit ho musel Zima. Hned po jeho příchodu favorit otočil stav, když si na Samkův rohový kop naskočil Kačaraba a hlavičkou z poměrně velké dálky s přispěním tyče překonal Bolka. Dal svůj první gól za Slavii.

Hned po pauze mohl srovnat Stropek, trefil však jen obránce. Na konci 55. minuty už Slezané slavili. Po velkém závaru po rohovém kopu a Santosově střele doklepl míč zblízka do sítě Svoboda. Devatenáctiletý útočník skóroval poprvé v ligové kariéře.

Po hodině hry dostal druhou žlutou kartu karvinský trenér Weber a musel z lavičky na tribunu. Chvíli nato slávisté znovu vedli. Po Samkově centru z rohového kopu brankář Bolek ještě proti Lingrově hlavičce zasáhl, ale na dorážku střídajícího Traorého už nedosáhl.

Zdálo se, že favorit už výhru uhájí. Po rohu Qoseho se ale v první minutě nastavení na malém vápně dostal míč ke střídajícímu Zychovi a ten zblízka svým premiérovým gólem v české lize srovnal. Slavia v nejvyšší soutěži inkasovala třikrát v jednom utkání poprvé od února. Karviné v nejvyšší soutěži nepodlehla ani v 11. duelu.

Plzeň pokračuje ve špatném týdnu

Svěřenci trenéra Michala Bílka si nespravili chuť po čtvrtečním vyřazení ve 4. předkole Evropské konferenční ligy s CSKA Sofia. "Votroci" v mladoboleslavském domácím azylu díky brance Jakuba Rady z 58. minuty po návratu do nejvyšší soutěže premiérově zvítězili a Viktorii zdolali po sérii 10 ligových porážek poprvé od února 1999.

Bílek od prohry 0:3 po prodloužení v Sofii udělal v základní sestavě šest změn. Od začátku dostal šanci i debutující záložník Sýkora, jehož příchod na hostování z Poznaně oznámila Plzeň teprve v pátek. Poprvé v ligovém ročníku nastoupili uzdravený brankář Staněk a další krajní záložník Kopic.

Poprvé zahrozil ve 20. minutě hostující Janošek z přímého kopu, který zlikvidoval Fendrich. Jeho branku o chvíli později těsně minul Šulc a po půlhodině hry hradecký gólman ve velké šanci vychytal i aktivního Sýkoru. Jinak však Hradec držel s Plzní krok, i když brankáře Staňka příliš nevyzkoušel.

Do druhé půle vstoupili lépe "Votroci". Rada nejprve Staňka nepřekvapil, ale v 58. minutě výstavní střelou z dálky i s pomocí břevna otevřel skóre. Rada si připsal první gól v ligové sezoně.

Hradečtí v závěru utkání dobře bránili a Západočechy nepustili do tlaku ani do větších příležitostí. Navíc si plzeňští Kaša s Řezníkem málem vstřelili vlastní gól.

Jablonec utrpěl debakl

Hráči Bohemians 1905 se dočkali prvního vítězství v sezoně. V Ďolíčku porazili Teplice 4:2, přestože prohrávali. Hosty poslal do vedení ve 22. minutě Jakub Mareš, v závěru prvního poločasu v rozpětí šesti minut výsledek otočili Jan Chramosta z penalty a Daniel Krch.

Po změně stran Chramosta proměnil i druhý pokutový kop, v závěru sice snížil Jan Fortelný, ale Matěj Koubek v nastavení přidal čtvrtý gól domácích. "Klokani" vyhráli v nejvyšší soutěži poprvé od začátku května po osmi zápasech, Severočeši venku v lize pošesté v řadě prohráli.

Jablonečtí po postupu do základní skupiny Evropské konferenční ligy přes Žilinu prohráli v Olomouci 0:4. Sigmu poslal do vedení ve třetí minutě Pablo González, zbývající tři branky přidali domácí po změně stran.

Nejdříve se trefil Ondřej Zmrzlý a po něm v rozmezí 73. až 79. minuty dvakrát střídající Martin Hála. Hanáci bodovali ve čtvrtém kole po sobě, naopak Severočeši nezvítězili v nejvyšší soutěži popáté za sebou.

6. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - Slavia Praha 3:3 (1:2)

Branky: 27. Papadopulos, 55. Svoboda, 90.+1 Zych - 35. Schranz, 45. Kačaraba, 65. Traoré. Rozhodčí: Julínek - Hájek, Hurych - Pechanec (video). ŽK: Šehič, Papadopulos, Bartošák, Stropek, Weber (trenér), Baránek (asistent trenéra) - Ousou, Traoré, Ekpai. ČK: 62. Weber. Diváci: 3680.

Karviná: Bolek - Křapka, Santos, Šindelář, Dramé, Šehič - Svoboda (70. Sinjavskij), Stropek (90.+3 Buchta), Qose, Bartošák (81. Zych) - Papadopulos. Trenér: Weber.

Slavia: Kolář - Ousou (46. Traoré), Kúdela (45. Zima), Kačaraba, Oscar - Samek (72. Hromada), Holeš - Ekpai, Lingr (80. Madsen), Schranz - Tecl (72. Krmenčík). Trenér: Trpišovský.

FC Hradec Králové - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Branka: 58. Rada. Rozhodčí: T. Klíma - Caletka, Dohnálek - Kocourek (video). ŽK: Kodeš, Dvořák, Král, Leibl, Harazim, Fendrich - Chorý, Řezník, Bílek (trenér). Diváci: 1243.

Hradec: Fendrich - Donát, Král, Leibl (73. Harazim) - Mejdr, Kodeš, Rada (73. Kateřiňák), Urma - Dvořák (90.+1 Soukeník), Vlkanova - Vašulín (85. Kubala). Trenér: Koubek.

Plzeň: Staněk - Havel (66. Řezník), Kaša, Brabec, Hybš (78. Kayamba) - Janošek - Sýkora (66. Beauguel), Káčer (58. Bucha), Šulc (46. Mosquera), Kopic - Chorý. Trenér: Bílek.

Bohemians Praha 1905 - FK Teplice 4:2 (2:1)

Branky: 41. a 59. obě z pen. Chramosta, 45.+2 Krch, 90.+3 Koubek - 22. Mareš, 89. Fortelný. Rozhodčí: Zelinka - Kříž, Vodrážka - Franěk (video). ŽK: Květ, Köstl - Chlumecký, Mareš, Knapík, Jukl. Diváci: 3379.

Bohemians: Le Giang - Dostál, Köstl, Krch, Vondra - Ljovin, Květ (73. Jindřišek) - Keita (73. Novák), Hronek (87. Koubek), Bartek (90.+5 Fulnek) - Chramosta (73. Necid). Trenér: Klusáček.

Teplice: Čtvrtečka - Laňka, Mazuch, Knapík, Chlumecký - Jukl, Mareček (62. Fortelný) - Černý, Krunert (46. Trubač), Moulis (62. Ledecký) - Mareš (79. Kodad). Trenér: R. Kučera.

Sigma Olomouc - FK Jablonec 4:0 (1:0)

Branky: 73. a 79. Hála, 3. González, 58. Zmrzlý. ŽK: Daněk, Poulolo, Vepřek - Považanec, Rada (trenér), Zelený, Doležal, Krob. Rozhodčí: Berka - Nádvorník, Novák - Machálek (video). Diváci: 3 005.

Olomouc: Macík - Chvátal, Poulolo, Jemelka, Zmrzlý (88. Vepřek) - Matoušek (46. Hála), Breite, González (68. Sedlák), Daněk, Zifčák (75. Vaněček) - Růsek (75. Zahradníček). Trenér: Jílek.

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob (88. Surzyn) - Považanec (70. Čvančara) - Pleštil (56. Vaníček), Houska, Kratochvíl, Pilař (70. Malínský) - Doležal (88. Martinec). Trenér: Rada.