Tomáš Kovařík se Berbrovi omlouvat nemusí, jeho případ se vrací k první instanci, k jinému soudci

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 10. 2016 12:00
Městský soud v Praze zrušil výrok soudu první instance, podle kterého se měl bývalý sudí Tomáš Kovařík omluvit dvojici Roman Berbr a Dagmar Damková
Tomáš Kovařík, bývalý fotbalový rozhodčí, ve druhém pokračování svého sporu s Romanem Berbrem a Dagmar Damkovou uspěl, omlouvat se nyní nemusí
Tomáš Kovařík, bývalý fotbalový rozhodčí, ve druhém pokračování svého sporu s Romanem Berbrem a Dagmar Damkovou uspěl, omlouvat se nyní nemusí | Foto: ČTK

Praha - Bývalý sudí Tomáš Kovařík, kterého Roman Berbr s Dagmar Damkovou zažalovali pro údajnou újmu na jejich osobnostních právech a žádali po něm omluvu, odcházel tentokrát ze soudní síně spokojen.

V první instanci sice před nedávnem Obvodní soud pro Prahu 9 žalobě v plném rozsahu vyhověl a Kovaříkovi nařídil, aby se někdejší předsedkyni komise rozhodčích FAČR Dagmar Damkové a jejímu životnímu partnerovi Romanu Berbrovi, místopředsedovi FAČR, omluvil. Například za výrok, že skutečným šéfem českých sudích je Berbr, ačkoli k tomu nemá žádnou kompetenci.

Jenže dnešní verdikt Městského soudu v Praze byl ve věci Kovaříkova odvolání jasný. Rozsudek první instance zrušil, vrátil kauzu Obvodnímu soudu pro Prahu 9 k novému projednání, a co víc: nařídil, aby se jí tam chopil jiný soudce.

Soudkyně Sylva Mašínová při prvním projednání Kovaříkovy kauzy vůbec nepřipustila výslechy svědků. Její postup označil Tomáš Novosad, soudce Městského soudu v Praze, za nesprávný.

Mimochodem, Novosad nedávno soudil případ, ve kterém se Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky, domáhala omluvy na Kanceláři prezidenta republiky za výroky Miloše Zemana pronesené na adresu jejího dědečka.

Ale vraťme se k fotbalovému příběhu sudího Kovaříka. "Já jsem samozřejmě s dnešním verdiktem spokojen, uvidíme, jak se bude případ vyvíjet dál," řekl někdejší rozhodčí. "Spravedlnost existuje," poznamenala jeho právní zástupkyně Markéta Haindlová.

Roman Berbr, ani Dagmar Damková se u soudu neobjevili, zastupovala je advokátka Jana Gavlasová. "Já se samozřejmě s dnešním výrokem soudu neztotožňuji, rozsudek Obvodního soudu byl podle mě velmi kvalitní a pregnantně odůvodněný," poznamenala.

Revoluční prapor zvedl Libor Kovařík

Loni v srpnu se vůči metodám Romana Berbra, potažmo Dagmar Damkové ostře vyhranil Libor Kovařík. Oznámil, že svou kariéru mezinárodního rozhodčího ukončil kvůli poměrům, jaké prostředí českých rozhodčích obestírají.

A jeho hlavní osobou je podle něj Berbr, který podle Kovaříkových slov sudí šikanuje, má vliv na jejich kariérní postup i pád, rozhodčí z Moravy posměšně nazývá Asiaty.

Postupně se k Liboru Kovaříkovi přidali i další bývalí sudí, kteří ho v jeho slovech podpořili. A to včetně Tomáše Kovaříka.

Jiní rozhodčí, například Pavel Královec či Jan Jílek, kteří nadále figurují na rozhodcovských listinách, naopak označili tato slova za nesmysly.

Roman Berbr a Dagmar Damková posunuli celou záležitost do soudních síní. Po Liboru Kovaříkovi požadují omluvu a 800 000 korun. Případ poslala soudkyně k takzvané mediaci, která proběhla 12. října, ale ani tady k dohodě znesvářených stran nedošlo a případ tedy patrně bude pokračovat opět hlavním líčením.

Po Tomáši Kovaříkovi chtějí Berbr s Damkovou omluvu, jak jsme si popsali, v první instanci uspěli,ale soud druhého stupně dnes tento verdikt zrušil a vrátil k novému projednání.

Prvoinstanční rozsudek padnul tento týden v pondělí i v kauze Berbr + Damková versus Antonín Kordula. Ani tento bývalý asistent rozhodčího se podle Okresního soudu v Hodoníně omlouvat nemusí, lze očekávat, že žalující strana se proti tomu odvolá.

Soudní jednání ještě neproběhla ve věci žalob Berbra a Damkové proti bývalému sudímu Radku Kociánovi a také proti Ladislavu Vízkovi. Po bývalém reprezentantovi chce žalující dvojice omluvu a 100 000 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy