Tomáš Kovařík se Berbrovi omlouvat nemusí, jeho případ se vrací k první instanci, k jinému soudci

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 10. 2016 12:00
Městský soud v Praze zrušil výrok soudu první instance, podle kterého se měl bývalý sudí Tomáš Kovařík omluvit dvojici Roman Berbr a Dagmar Damková
Tomáš Kovařík, bývalý fotbalový rozhodčí, ve druhém pokračování svého sporu s Romanem Berbrem a Dagmar Damkovou uspěl, omlouvat se nyní nemusí
Tomáš Kovařík, bývalý fotbalový rozhodčí, ve druhém pokračování svého sporu s Romanem Berbrem a Dagmar Damkovou uspěl, omlouvat se nyní nemusí | Foto: ČTK

Praha - Bývalý sudí Tomáš Kovařík, kterého Roman Berbr s Dagmar Damkovou zažalovali pro údajnou újmu na jejich osobnostních právech a žádali po něm omluvu, odcházel tentokrát ze soudní síně spokojen.

V první instanci sice před nedávnem Obvodní soud pro Prahu 9 žalobě v plném rozsahu vyhověl a Kovaříkovi nařídil, aby se někdejší předsedkyni komise rozhodčích FAČR Dagmar Damkové a jejímu životnímu partnerovi Romanu Berbrovi, místopředsedovi FAČR, omluvil. Například za výrok, že skutečným šéfem českých sudích je Berbr, ačkoli k tomu nemá žádnou kompetenci.

Jenže dnešní verdikt Městského soudu v Praze byl ve věci Kovaříkova odvolání jasný. Rozsudek první instance zrušil, vrátil kauzu Obvodnímu soudu pro Prahu 9 k novému projednání, a co víc: nařídil, aby se jí tam chopil jiný soudce.

Soudkyně Sylva Mašínová při prvním projednání Kovaříkovy kauzy vůbec nepřipustila výslechy svědků. Její postup označil Tomáš Novosad, soudce Městského soudu v Praze, za nesprávný.

Mimochodem, Novosad nedávno soudil případ, ve kterém se Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky, domáhala omluvy na Kanceláři prezidenta republiky za výroky Miloše Zemana pronesené na adresu jejího dědečka.

Ale vraťme se k fotbalovému příběhu sudího Kovaříka. "Já jsem samozřejmě s dnešním verdiktem spokojen, uvidíme, jak se bude případ vyvíjet dál," řekl někdejší rozhodčí. "Spravedlnost existuje," poznamenala jeho právní zástupkyně Markéta Haindlová.

Roman Berbr, ani Dagmar Damková se u soudu neobjevili, zastupovala je advokátka Jana Gavlasová. "Já se samozřejmě s dnešním výrokem soudu neztotožňuji, rozsudek Obvodního soudu byl podle mě velmi kvalitní a pregnantně odůvodněný," poznamenala.

Revoluční prapor zvedl Libor Kovařík

Loni v srpnu se vůči metodám Romana Berbra, potažmo Dagmar Damkové ostře vyhranil Libor Kovařík. Oznámil, že svou kariéru mezinárodního rozhodčího ukončil kvůli poměrům, jaké prostředí českých rozhodčích obestírají.

A jeho hlavní osobou je podle něj Berbr, který podle Kovaříkových slov sudí šikanuje, má vliv na jejich kariérní postup i pád, rozhodčí z Moravy posměšně nazývá Asiaty.

Postupně se k Liboru Kovaříkovi přidali i další bývalí sudí, kteří ho v jeho slovech podpořili. A to včetně Tomáše Kovaříka.

Jiní rozhodčí, například Pavel Královec či Jan Jílek, kteří nadále figurují na rozhodcovských listinách, naopak označili tato slova za nesmysly.

Roman Berbr a Dagmar Damková posunuli celou záležitost do soudních síní. Po Liboru Kovaříkovi požadují omluvu a 800 000 korun. Případ poslala soudkyně k takzvané mediaci, která proběhla 12. října, ale ani tady k dohodě znesvářených stran nedošlo a případ tedy patrně bude pokračovat opět hlavním líčením.

Po Tomáši Kovaříkovi chtějí Berbr s Damkovou omluvu, jak jsme si popsali, v první instanci uspěli,ale soud druhého stupně dnes tento verdikt zrušil a vrátil k novému projednání.

Prvoinstanční rozsudek padnul tento týden v pondělí i v kauze Berbr + Damková versus Antonín Kordula. Ani tento bývalý asistent rozhodčího se podle Okresního soudu v Hodoníně omlouvat nemusí, lze očekávat, že žalující strana se proti tomu odvolá.

Soudní jednání ještě neproběhla ve věci žalob Berbra a Damkové proti bývalému sudímu Radku Kociánovi a také proti Ladislavu Vízkovi. Po bývalém reprezentantovi chce žalující dvojice omluvu a 100 000 korun.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Útočník Teplý podepsal v NHL nováčkovskou smlouvu s Chicagem

Český hokejový útočník Michal Teplý podepsal nováčkovský kontrakt s Chicagem, které si ho vybralo ve čtvrtém kole loňského draftu NHL ze 105. místa. Osmnáctiletý rodák z Havlíčkova Brodu, který odehrál poslední sezonu za tým Winnipeg Ice v juniorské WHL, oznámil dohodu obou stran na svém instagramovém účtu.

"Jsem moc šťastný a cítím se poctěný, že jsem svůj první kontrakt v NHL podepsal s Blackhawks. Chci poděkovat všem lidem okolo sebe, kteří mi pomohli dostat se až sem. Nikdy bych to nedokázal bez mé rodiny, kamarádů a Winnipegu Ice. Také nemohu zapomenout na můj milovaný tým v Havlíčkově Brodu," okomentoval velký okamžik kariéry Teplý.

Účastník juniorského mistrovství světa na přelomu roku v Ostravě a Třinci, kde si za pět startů připsal stejný počet nahrávek, prošel postupně všemi mládežnickými výběry reprezentace. Během ročníku 2018/19 nastoupil v dresu Liberce do 15 extraligových utkání.

V poslední sezoně už Teplý zářil v barvách Ice. Za 53 zápasů si připsal 63 bodů díky 29 gólům a 34 nahrávkám, což znamenalo nejlepší produktivitu ze všech nováčků ve WHL.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Google a Apple se spojily v boji proti koronaviru, monitorovat by mohly až tři miliardy lidí

Technologické firmy Google a Apple uzavřely partnerství, aby pomohly bránit šíření koronaviru. Zájemcům chtějí umožnit dozvědět se pomocí zařízení v chytrém telefonu, zda se nedostali do blízkosti nakažených nemocí Covid-19. Své partnerství oznámily v pátek. Monitorovat by mohly až tři miliardy obyvatel planety, pokud se do systému přihlásí.

Smartphony s operačním systémem iOS od Applu nebo Androidem od Googlu si budou moci vyměňovat informace prostřednictvím rozhraní bluetooth. Pokud se majitel takto vybaveného telefonu dostane do kontaktu s infikovaným jedincem, pošle mu přístroj zprávu, že se má izolovat a zůstat v karanténě.

Google a Apple uvedly, že technologii začaly vyvíjet před 14 dny a dostupná by mohla být v půli května. Dodaly, že nebude sledovat polohu nebo identitu uživatelů, ale zaznamená pouze údaje o tom, kdy se k sobě jejich telefony přiblížily.

Další zprávy