Tajná pražská schůzka před volbou šéfa FIFA: Pelta v úterý jednal s šejkovým emisarem

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 2. 2016 15:30
V úterý, jen pár dní před dnešní volbou nového prezidenta FIFA, se Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, potkal v Praze s Ahmadem Fahadem Sabahem, významným sportovním diplomatem z Kuvajtu, který po něm žádal podporu bahrajnskému šejkovi Salmánovi ve volbě Blatterova nástupce.
Miroslav Pelta
Miroslav Pelta | Foto: Economia

Praha - Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, drží jeden z 207 hlasů, které právě dnes v Curychu rozhodují o novém obsazení pozice prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA.

Peltův hlas se v úterý pokusil získat pro bahrajnského šejka Salmána jeho emisar, vlivný sportovní diplomat z Kuvajtu Ahmad Fahad Sabah. Ten mimo jiné působí v roli předsedy ANOC, což je sdružení Národních olympijských výborů.

Že se ti dva, tedy Pelta a Sabah, v úterý na letišti v Praze potkali, potvrdil deníku Aktuálně.cz Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

"Nevidím na tom nic tajného. Měl jsem s panem Sabahem domluvené jednání, na různá témata včetně olympijských parků. A pan Sabah vyjádřil přání, jestli by se při té příležitosti nemohl setkat i s předsedou tuzemské fotbalové asociace, tedy s panem Peltou," říká Kejval.

Pelta: Vyslechl jsem ho. Ale podpořím Infantina

Kuvajťan na schůzce zdůraznil, že ve volbách prezidenta FIFA podporuje bahrajnského šejka. "Já jsem se s panem Sabahem setkal, vyslechl jsem ho a sdělil mu, že FAČR podporuje evropského kandidáta Gianniho Infantina," doplnil posléze z Curychu osobně Miroslav Pelta.

Setkání se zúčastnila i Dagmar Damková, nyní členka komise rozhodčích UEFA. A žhavá kandidátka na pozici v nově utvářeném výkonném výboru FIFA. Podle nových regulí by do něj totiž kontinentální konfederace měly povinně delegovat i ženy a Damková by v Evropě mohla mít velkou šanci.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy