Synot ligu uvidí i Balkán, slovenskou soutěž nevysílá nikdo

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 7. 2015 13:02
Zápasy české fotbalové Synot ligy vyladí v televizi fanoušci v zemích bývalé Jugoslávie. Ze slovenské ligy se zatím televizní přenosy nevysílají.
Zápasy Synot ligy si v nové sezoně budou moci na satelitu vyladit i v zemích bývalé Jugoslávie
Zápasy Synot ligy si v nové sezoně budou moci na satelitu vyladit i v zemích bývalé Jugoslávie | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Televizní přenosy z české fotbalové Synot ligy už se podařilo prodat i do zahraničí, konkrétně do zemí bývalé Jugoslávie.

Zato slovenskou Fortuna ligu zatím v televizi neuvidí ani na Slovensku. S žádnou stanicí tam totiž dosud nedošlo ke vzájemné dohodě o ceně, kterou by za přenosy měla platit.

Ale začněme u české nejvyšší soutěže. "Podařilo se nám dostat Synot ligu na satelit. A díky tomu se bude vysílat v zemích bývalé Jugoslávie. Z každého kola by tam měly být k vidění dva zápasy, ten, co v Česku odvysílá O2 Sport, a jeden z vysílání ČT Sport," prozradil Jaroslav Vacek, šéf firmy Pragosport, která s vysílacími právy na českou soutěž obchoduje.

Jak známo, Vackův Pragosport koupil loni od STES, obchodní organizace Fotbalové asociace ČR, práva na ligu na čtyřleté období, a to orientačně za 4 x 120 milionů korun.

Má tak možnost práva dále přeprodávat. Co se týče tuzemského televizního signálu, tak pro příští tři sezony od něj získala právo první volby přenosu placená televize O2 Sport, další dva přenosy bude vysílat ČT Sport, byť jednání o podpisu nové smlouvy se velmi protahovala.

O2 Sport spustí své vysílání 8. srpna, první dvě kola ale bude vysílat v testovacím režimu. V zásadě má vysílat v neděli a ČT v pátek a v sobotu, ale hned první dvě kola jsou poskládaná jinak.

V pátek 25. července odvysílá O2 od 17:30 hodin duel Plzeň-Slavia a ČT Sport od 19 hodin naváže zápasem Jihlava-Sparta, v sobotu ČT odvysílá od 20.15 i duel Teplice-Olomouc a v neděli ve 20:15 pak přidá Liberec - Mladá Boleslav.

V sobotu 1. srpna bude O2 TV vysílat od 15 h Sparta-Ostrava a ČT Sport pak od 20:15 Dukla-Plzeň, v neděli pak od 18 hodin Jablonec-Bohemians.

Slovenské kluby chtějí to, co minule

Na Slovensku řeší jiný problém. V uplynulých letech vysílala tamní nejvyšší soutěž, která se teď druhým rokem hraje pod názvem Fortuna liga, televize Digi Sport, na jaře kombinovaně s přenosy na Dajto.

Jenže o víkendu už Fortuna liga odehrála první kolo, aniž by se z ní kdekoli odvysílal jediný přenos - a nejistota trvá. Streamy ze zápasů neběží na rozdíl od minulosti ani na huste.tv.

Práva na slovenskou soutěž obchoduje německá firma UFA Sport. A s žádnou televizní stanicí se dosud na ceně nedomluvila. Od slovenské Unie ligových klubů má plnou podporu v tom, aby nešla pod cenu.

"Doba je těžká, každý chce snižovat náklady. Ale my uděláme všechno pro to, aby byl slovenský ligový fotbal oceněn adekvátně. Půjdeme i do rizika, že fotbal v televizi nebude," řekl Ivan Kozák, šéf zmiňované unie, pro slovenský deník Šport.

"Jednání už jsou skutečně dlouhá. Máme v UFA Sport plnou důvěru. V minulosti už taková jednání do úspěšného konce dotáhli. A my věříme, že se jim to podaří znovu. My nechceme nic víc než to, co jsme dostávali v minulé sezoně."

 

Právě se děje

před 34 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy