Jablonec zaváhal s Baníkem, Slavia udolala Zlín, fanoušci ale pískali

Aktualizováno 11. 3. 2016 22:23
Jablonec v páteční předehrávce 21. kola Synot ligy doma překvapivě jen remizoval 1:1 s Baníkem Ostrava. Pražská Slavia si naopak poradila se Zlínem a vyhrála 1:0.
Ivan Horník nemohl být spokojen, Jablonečtí nedokázali doma porazit Baník.
Ivan Horník nemohl být spokojen, Jablonečtí nedokázali doma porazit Baník. | Foto: Milan Kammermayer

Jablonec - Fotbalisté Jablonce v páteční předehrávce 21. kola Synot ligy pouze remizovali s nejhorším celkem soutěže Baníkem Ostrava 1:1. Nevyužili tak příležitost se alespoň dočasně posunout na šesté místo tabulky.

Slezané, kteří bodovali teprve počtvrté sezoně, v zápase dokonce po trefě Lukáše Vraštila vedli, vyrovnání zařídil ještě v první půli střídající Martin Doležal a zápas mohl dokonce otočit probuzený kanonýr Stanislav Tecl, ale z penalty trefil jen tyč.

Dvojité střídání stačilo jen na gól

Domácí outsidera v úvodu zatlačili, ale až na Hübschmanovu střelu doprostřed branky si nic nevytvořili. Naopak Baník hru brzo vyrovnal a ve 30. minutě se dostal do vedení. Hrubý z přímého kopu nacentroval do šestnáctky a přesně našel Vraštilovu hlavu. Obránce hostující z Boleslavi vstřelil první ligový gól Ostravy v Jablonci po 421 minutách.

Rychlou odpověď mohl zařídit z další standardní situace Greguš, ale těsně minul tyč. Trenér Severočechů Frťala už v 35. minutě stáhl ze hřiště kapitána Hübschmana i Wágnera, za které přišli Pospíšil s Doležalem. A právě útočník Doležal po minutě na hřišti vyrovnal, když se zblízka prosadil z otočky po Teclově přiťuknutí z levé strany.

V 51. minutě rozhodčí Královec posoudil souboj Vraštila s domácím Masopustem jako penaltový a nařídil pro Jablonec devátý pokutový kop v této ligové sezoně. Tecl však selhal a napálil pouze pravou tyč.

Baník kontroval rychlým protiútokem, ale Helešicovu přihrávku nevyužil Ožvolda a v dobré pozici zamířil nad břevno. Jablonečtí se dál trápili a prakticky se nedostávali k soupeřovu pokutovému území.

Ostrava nepůsobila jako tým s jasně nejhorší ofenzivou ligy a navíc dál podnikala nebezpečné brejky. Po jednom z nich v 79. minutě na míč těsně nedosáhl De Azevedo.

Domácí ze závěrečného tlaku vytěžili jenom nepřesné hlavičky Doležala a Pospíšila a ze hřiště je vyprovázel pískot tribun. Ostrava tak venku v lize bodovala poprvé od loňského dubna, kdy zvítězila na hřišti Bohemians 1905.

Sešívaní porazili Zlín

Fotbalisté Slavie porazili ve 21. ligovém kole Zlín 1:0 a napravili předchozí porážku 1:2 v Mladé Boleslavi. Vítězný gól dal v šesté minutě Tomáš Souček, který hattrickem zařídil i minulý domácí triumf nad Ostravou. Pražané se v tabulce posunuli na čtvrté místo o skóre před Liberec. Nováček ze Zlína naopak prohrál i jedenáctý ligový duel na půdě Slavie a ani v pátém jarním kole nebodoval.

Pražanům na lavičce scházel trenér Dušan Uhrin mladší, který dostal dvouzápasový trest za vykázání na tribunu kvůli hanlivým výrokům na adresu rozhodčího v Mladé Boleslavi. V roli hlavního kouče ho zastoupil Petr Čuhel.

Slávistům výborně vyšel úvod utkání. V šesté minutě zahrával rohový kop Hušbauer a nepokrytý Souček hlavou s pomocí břevna překonal gólmana Dostála.

Nováček mohl téměř okamžitě odpovědět. Domácí brankář Pavlenka, který opět zastoupil zraněného Berkovce, špatně rozehrál, k míči se dostal Diop, ale svému bývalému klubu gól nedal, protože jeho tečovaná střela skončila těsně mimo.

Místo potlesku pískot

Pražané poprvé v jarní sezoně nastoupili v základu pouze s jediným hrotovým útočníkem Škodou a ten mohl v 21. minutě zvýšit, jenže v samostatném úniku trefil pouze brankáře Dostála a nezlomil čekání na první jarní gól.

Do základní sestavy Slavie se vrátili stoper Latka a střední záložník Kenija, který patřil v první půli k nejlepším hráčům na trávníku. Krátce po Škodově šanci měl v dobré pozici dost času na zakončení, ale přestřelil a za další chvíli povedenou ranou rozezvučel břevno.

Po přestávce přestala být převaha domácího týmu tak výrazná a Zlín se začal osmělovat. Velkou šanci na vyrovnání měl v 57. minutě Vukadin Vukadinovič, který nastoupil proti bratru Miljanovi ze Slavie. Po centru hlavičkoval sám, ale jen do Pavlenky.

Domácí se museli až do poslední chvíle strachovat o tři body, ale Zlín žádnou akci nedotáhl. Přesto někteří fanoušci po závěrečném hvizdu ohodnotili výkon Slavie pískotem.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

FK Jablonec - Baník Ostrava 1:1 (1:1)

Branky: 36. Doležal - 30. Vraštil. Rozhodčí: Královec - Mokrusch, Koval. ŽK: Chmiel (Ostrava). Diváci: 2065.

Sestavy:

Jablonec: Bárta - Karavajev, Kysela, Pernica, Hybš - Hübschman (35. Pospíšil) - Masopust (67. Breda), Rossi, Greguš - Wágner (35. Doležal), Tecl. Trenér: Frťala.

Ostrava: Chmiel - Dostál, Kaša, Vraštil, Lučič (77. Celba) - Lásik - Holzer, Hrubý, Ožvolda (60. Mešaninov), Helešic (74. Mondek) - De Azevedo. Trenér: Petržela.

Slavia Praha - Fastav Zlín 1:0 (1:0)

Branka: 6. Souček. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Peřina. ŽK: M. Vukadinovič, Piták - Hájek. Diváci: 6673.

Sestavy:

Slavia: Pavlenka - Mikula, Latka, Deli, Jablonský - Hušbauer (59. Piták), Souček - M. Vukadinovič, Kenija (69. Mešanovič), Zmrhal (83. Štohanzl) - Škoda. Trenér: Čuhel.

Zlín: Dostál - Pazdera (52. Malý), Hájek, Jugas, Matejov - Hubáček - V. Vukadinovič, Holík (87. Jordan), Diop (70. Fantiš), Koreš - Poznar. Trenér: Páník.