Straka: Jestli chceme hrát na Euru, musíme Island porazit

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
14. 11. 2014 13:00
Zápas roku. Tak hodnotí nedělní utkání kvalifikace o Euro 2016 mezi českou reprezentací a fotbalisty Islandu bývalí trenéři národního týmu František Straka a Josef Pešice.
František Straka přiznal, že se český tým musí v zápase s Islandem vyrovnat s tlakem toho, že musí vyhrát, jestli chce hrát na Euru.
František Straka přiznal, že se český tým musí v zápase s Islandem vyrovnat s tlakem toho, že musí vyhrát, jestli chce hrát na Euru. | Foto: ČTK

Praha - Zápas roku. Tak hodnotí nedělní utkání kvalifikace o Euro 2016 mezi českou reprezentací a fotbalisty Islandu bývalí trenéři národního týmu František Straka a Josef Pešice.

Shodně přiznávají, že v předchozích zápasech kvalifikace proti Nizozemsku a Turecku od nich zdejší veřejnost příliš neočekávala, kdežto po výhrách ve všech třech zápasech (včetně duelu s Kazachstánem) se teď od svěřenců Pavla Vrby očekává v domácím prostředí v Plzni jen výhra.

"Zápas podzimu je to proto, že pokud jej vyhrajeme, na devadesát procent postoupíme na Euro. Bude to ale nejtěžší duel, protože zatímco v těch prvních dvou zápasech ta očekávání od týmu nebyla taková, teď se čeká jen výhra, protože hrajeme doma a Island není ve světě tak známý jako třeba Holanďani," řekl Aktuálně.cz Pešice.

"Kluci budou pod velkým tlakem, protože teď každý cítí, že bychom ten parádní podzim měli korunovat výhrou. Navíc Island má stejně povedený podzim jako my a to, že ještě nedostali gól, to také není náhoda. Hrajeme ale doma, což by nám mělo pomoci," doplnil někdejší kouč Slavie, Teplic nebo Jablonce.

"Ukáže se pravá síla týmu"

Podle Straky se právě v duelu s týmem, který rovněž porazil Nizozemce a Turky a vede tabulku skupiny A se skórem 8:0, ukáže pravá síla českého týmu.

"Kluci by teď měli využít, že jsou po tom dobrém začátku hladoví a jsou na vlně euforie. Já věřím, že to dopadne pozitivně a že se ukáže pravá síla českého týmu, protože jestli chce hrát na Euru, musí takové zápasy, kde se od nich očekává jen výhra, zvládnout," přiznal ještě nedávno kouč Slovanu Bratislava. 

"Kluci nic nepodcení, protože kdyby to udělali, tak by nás Islanďané porazili a ta prohra by nás posunula tam, kde jsme byli několik let dozadu. Naopak si myslím, že je důležitost toho zápasu navnadí a od první do poslední minuty předvedou soustředěný výkon," dodal Straka.

"Nejsou to už žádní nazdárci"

Sám má řadu zkušeností s islandským fotbalem a fotbalisty, a jak přiznává, vždycky zápasy proti nim byly velmi náročné.

"Island byl před lety velmi podceňovaný tým, ale už v době, kdy jsem proti němu hrával, to byl velice nebezpečný tým. Hodně organizovaný a kompaktní, velmi tvrdý a důsledný. My ale máme techničtější tým, čehož bychom měli především využít, abychom je přehráli," uvedl Straka.

"Navíc jejich současný tým, to nejsou žádní nazdárci, doma s přehledem porazili Holandsko, ne nadarmo vedou skupinu. Už loni postupem do baráže o mistrovství světa navíc ukázali velkou sílu. Čerpají ze silných ročníků, které v posledních letech hrály na Euru, mají hodně hráčů v zahraničních ligách," doplnil.

"Bude nás to bolet, a hodně"

Také Pešice přiznává, že Islanďanům bude pozice outsidera, který nemusí vyhrát, vyhovovat. "Hrajou disciplinovaně a hlavně tvrdě, bude nás ten zápas bolet, a to hodně. Kluci je musí přeběhat, protože technicky jsou na tom lépe než oni, a pak teprve mohou tu techniku uplatnit," podotkl Vrbův předchůdce u národního týmu.

Také on přiznává, že Islanďané čerpají ze silných dvou ročníků hráčů, kteří hráli před třemi lety na mistrovství Evropy hráčů do 21 let.

"Postupem času se Island dostal na úroveň týmů, jako je Švédsko nebo Dánsko, velice nepříjemných týmů, které spoléhají na kolektivní výkon. Sice si nemyslím, že by se měli dostat až do nejužší špičky, budou ale pravidelně hrát na turnajích, jako je Euro," dodal Pešice.

 

Právě se děje

Další zprávy