Starosta Paříže v extázi: Beckham bude jako Eiffelovka

ČTK Sport ČTK, Sport
1. 2. 2013 11:36
Příchod záložníka Davida Beckhama do Paris St. Germain udělal velkou radost pařížskému starostovi Bertrandu Delanoemu.
David Beckham.
David Beckham. | Foto: Reuters

Paříž - Příchod záložníka Davida Beckhama do Paris St. Germain udělal velkou radost pařížskému starostovi Bertrandu Delanoemu. Podle něj se bývalý kapitán anglické fotbalové reprezentace zařadí mezi největší turistické atrakce francouzské metropole jako jsou Eiffelova věž a katedrála Notre-Dame.

"Je to skvělá zpráva, která ještě víc vylepšuje obraz Paříže ve světě," řekl Delanoe v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1. "Naše město je jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací na světa a tohle mu jen pomůže. Beckham je skvělý sportovec s příznivci po celém světě," dodal.

Fotbal je hra pro pracující, pro snoby není místo

Sedmatřicetiletý Beckham do Paris St. Germain přišel po pěti letech v Los Angeles Galaxy a s francouzským klubem ve čtvrtek podepsal smlouvu na pět měsíců.

Bývalý záložník Manchesteru United, Realu Madrid a AC Milán navíc oznámil, že jeho plat půjde na charitu. Delanoe gesto ocenil s tím, že tak bude vzorem pro děti z chudinských čtvrtí. "Fotbal je hra pracující třídy, pro snoby v ní není místo. Hraje ho celý svět a zejména děti z předměstí," prohlásil.

Média: Jde jen o obchodní tah klubu

Zatímco starosta Paříže neskrýval z Beckhamova příchodu nadšení, řada francouzských médií považuje přestup spíš za obchodní tah. Podle odhadu agentury Reuters totiž vedení Paris St. Germain očekává, že jen z prodeje replik záložníkova dresu získá 17 milionů eur (asi 437 milionů korun).

Beckham je pro vedoucí celek další zvučnou posilou od příchodu katarských majitelů před dvěma lety. Klub od té doby utratil na přestupech přes 200 milionů eur a přivedl švédskou hvězdu Zlatana Ibrahimovice, argentinské reprezentanty Javiera Pastoreho s Ezequielem Lavezzim a dvojici brazilských obránců Thiago Silva a Alex. K týmu navíc přišel dlouholetý trenér AC Milán Carlo Ancelotti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy