Starka: Strach nemám z ničeho, ani ze sestupu. Ale tak mizerné jaro v Příbrami nepamatuju

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 5. 2016 6:00
Jaroslav Starka nechápe, jak se v průběhu jednoho roku proměnila fotbalová Příbram z týmu atakujícího evropské poháry v kandidáta sestupu.
Příbramskému fotbalu teče do bot, hrozí sestupové nebezpečí. Prezident klubu Jaroslav Starka ale neztrácí odhodlání
Příbramskému fotbalu teče do bot, hrozí sestupové nebezpečí. Prezident klubu Jaroslav Starka ale neztrácí odhodlání | Foto: ČTK

Příbram - O tři body loni na jaře utekla Příbrami účast v pohárové Evropě. Teď je situace jiná. Už jen pouhý bod náskoku dělí čtrnáctou Příbram od patnácté Sigmy Olomouc. Hrozba sestupu je akutní, prezident klubu Jaroslav Starka ale neztrácí hlavu.

"Situace je vážná,. plně si ji uvědomujeme, ale zároveň víme, že máme ještě všechno ve vlastních rukou. Ne, ze sestupu strach nemám, ostatně já nemám strach z ničeho," podotýká muž, který třeba palbu z automatické zbraně neviděl jen v televizi, ale zažil ji i doma před vlastní garáží. Ovšem proti gangsterským historkám z minulosti je fotbalový boj o udržení ligy přeci jen ještě relax.

"Každopádně mě hodně zaráží ta sportovní forma, co se s ní na jaře prezentujeme," nechápe Starka. "Aby diváci v Příbrami neměli za celé jaro ani jednou radost z domácího vítězství, to teda nepamatuju."

Podzim v Synot lize tradičně končí 16. kolem. V něm Příbram doma porazila 3:0 Sigmu Olomouc. A od té doby se u Litavky nevyhrálo.

"Vyhrát se nám na jaře povedlo jen v Jihlavě. A k tomu dvě remízy, doma s Bohemkou a teď s Duklou. To je samozřejmě sakra málo," uvědomuje si Starka.

Z týmu, který před rokem na jaře v soutěži exceloval a myslel na Evropu, odešel přitom prakticky jen Martin Zeman, s 12 asistencemi nejlepší nahrávač minulého ročníku Synot ligy, který po vypršení smlouvy zamířil do švýcarského Sionu. Jinak zůstal příbramský kádr prakticky pohromadě.

Na podzim 20 bodů, na jaře zatím 5

"To by mě taky zajímalo, proč jsme se tak výkonnostně propadli," opakuje Starka položenou otázku. Ještě na podzim Příbram uhrála 20 bodů a přezimovala na 9. pozici. Na jaře přidala v dosavadních 11 zápasech pouhých 5 bodů, osmkrát prohrála.

A to má v kádru vedle nadějných mladíků z akademie i spoustu hráčů, co prošli reprezentací. Zápotočného, Rezka, Bednáře... "A Hrušku," připomíná Starka gólmana, který patří do širšího reprezentačního kádru i dnes.

"Nějaké chyby se udělaly, já vždycky začínám u sebe, takže vím i o tom, co jsem měl udělat líp já sám. Co to bylo, to si zatím nechám pro sebe, na to bude možná čas po sezoně. Teď se ale musíme kousnout a ligu zachránit," burcuje Starka.

Pozici trenéra Pavla Tobiáše nechce nijak speciálně hodnotit. "Prostě tým připravuje, to je jeho práce. Já se s klukama snažím taky průběžně komunikovat, pořád to máme v rukou," zdůrazňuje.

Od 10. příčky vypadá tabulka následovně: Bohemians 30, Teplice 29, Zlín 28, JIhlava 27, Příbram 25, Olomouc 24 a první sestupující Baník 14.

Příbram teď jede do Zlína, hostí Slavii a končí v Jablonci. "Nějaké body ještě uhrát musíme," ví Starka.

Výhodou Příbrami jsou lepší vzájemné zápasy s Olomoucí (3:0 a 3:1) i s Jihlavou (4:1 a 3:1).  Zlín v Příbrami na podzim 2:1 vyhrál, o to cennější by tedy pro Příbrami bylo vrátit mu to v sobotu i s úroky.

Vzájemné zápasy má lepší Příbram

Zmíněná lepší bilance s Olomoucí i Jihlavou samozřemě dává Příbrami tu výhodu, že kdyby se s jedním nebo s oběma jmenovaných týmů ocitla po 30. kole na shodném bodovém zisku, stlačila by je v tabulce pod sebe Chtějí-li tedy Hanáci či Vysočina skončit před Příbramí, musí získat víc bodů než Středočeši.

V minulém domácím utkání s Duklou už Příbram prohrávala 0:2, ještě ale stihla skóre vyrovnat. A musela to zvládnout bez Romana Bednáře, v tomto ročníku autora zatím 7 branek. "Měl snad zablokovaný krk nebo záda, fyzioterapeuti se ho snažili dát dohromady, ale nešlo to. Tak věřím, že v závěru soutěže ještě týmu pomůže, bude to zapotřebí," zdůrazňuje Starka.

A co kdyby se záchranářské práce nevydařily? "No tak by Příbram spadla a hrála by druhou ligu. Samozřejmě bychom chtěli hned zpátky, ale vím, že by to nebylo rozhodně snadné, není to lehká soutěž," podotýká příbramský boss.

"Ale my tu první ligu udržíme, zvládneme to," slibuje fanouškům.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 1 minutou

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy