Spartu zachránila penalta.Baník poskočil na třetí místo

Kladno - Sparta 0:1, Baník - Jablonec 4:1
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Kladno - Pražská Sparta si veze z Kladna tři body za nedělní výhru 1:0.

Hubené vítězství nad houževnatým soupeřem zařídil těsně před přestávkou Žofčák, který proměnil penaltu.

Letenští prodloužili svou šňůru bez porážky na jednadvacet utkání a zároveň se bodově dotáhli na vedoucí Teplice.

Pražané se na tři body hodně nadřeli. Domácí tvrdě odolávali útočným nájezdům Sparty, které však postrádaly překvapení i efekt.

Klid mohly Chovancovým svěřencům dodat proměněné šance Žofčáka ze 6. minuty nebo Brabce ve 24. minutě. Jenže obě střely mířily mimo. Pohodu na kopačky rovněž nepřinesly ani občasné chyby obrany, po nichž Kladenští několikrát zahrozili.

Nakonec se aktivnější hosté gólu přece jen dočkali. A to když Žofčák potrestal penaltový faul domácího brankáře Tesaře na Kušníra.

Největší možnost, jak utkání zremizovat, mělo Kladno v 53. minutě. Benešově hlavičce však cestu do sparťanské šibenice zatarasil pohotový Blažek.

Spolu se Spartou jsou na čele Teplice, které slavily vítězství nad Bohemians Praha.

Tepličtí se přitom v zápase s Bohemians dlouho nemohli prosadit a nechávali vyniknout slovenského brankáře soupeře Jaroslava Beláně, který zneškodnil několik obrovských příležitostí domácích.

A co hůř, ve 44. minutě se gólově prosadil hostující Stanley Ibe. Teplice to ale z klidu nevyvedlo, již sedm minut po pauze totiž vyrovnala zimní posila Libor Došek a v 68. minutě vítěznou branku vsítil po pěkné přihrávce Mahmutoviče Stožický.

Na vyprodaném vítkovickém stadionu slavili výhru fotbalisté Baníku, kteří sice zvítězili jednoznačným výsledkem 4:1, avšak jablonečtí drželi naději na bodový zisk do samého závěru. V něm dvakrát využil rychlých brejků Matěj Vydra a svými premiérovými góly pojistil výhru domácích.

Ostrava se tak vyhoupla na třetí místo právě před Jablonec

Ve šlágru sobotních zápasů se prosadila Plzeň, která v prvním jarním kole remizovala s Baníkem 0:0 a dnes dokázala vyhrát v Liberci 0:2.

Fotbalisté Plzně nakonec vybojovali remízu se Slavií 1:1.
Fotbalisté Plzně nakonec vybojovali remízu se Slavií 1:1. | Foto: Lukáš Vojtěch

První gól zápasu vstřelil ve 33. minutě Jan Rezek, který dorazil za záda Hauzra vyraženou střelu Petržely. Vyrovnaný zápas Severočeši nakonec nedokázali srovnat, ačkoliv se dostali do několika slibných příležitostí. A tak o definitivní výhře hostů rozhodl další dorážkou Daniel Kolář.

Plzeň se díky získaným bodům posunula na průběžné páté místo, Liberec, jenž v minulém kole podlehl Brnu, se dál propadá tabulkou, přičemž momentálně je až dvanáctý.

Brno naopak po zmíněné výhře získalo další tři body na půdě nováčka ze Slovácka, kde po sporné situaci před brankou domácích vydoloval z rukou brankáře Filipka míč Andrej Hodek a poslal jej do branky. V závěru zápasu pak přidal druhou branku hostů Tomáš Došek.

V posledním sobotním utkání (zápas Příbrami s Mladou Boleslaví byl pro nepřizpůsobilý terén odložen) Bohemians 1905 na Strahově překvapivě porazili Olomouc 2:0.

Hanáci o dvě branky prohrávali již po první půli, kdy se prosadili domácí "klokani" Jiří Kaufman a Jan Štohanzl. Po pauze se sice Olomoučtí poněkud zlepšili, i přesto ale domácí dokázali zápas v pohodě dovést ke svému vítězství.

Utkání 18. kola jsme sledovali ŽIVĚ zde

18. kolo 1. fotbalové ligy:

SK Kladno - Sparta Praha 0:1 (0:1)

Branka: 45. Žofčák z pen. Rozhodčí: Makovička - Filípek, Pospíšil. ŽK: Bartoš, Szabo, Beneš - Žofčák, Lačný, Vacek, Sionko. Diváci: 1780.

Kladno: Tesař - Mráz, Gross, Beneš, Hajník (76. Zachariáš) - Strnad - Bartoš, Szabo, Zoubek, Novotný - Šilhan. Trenér: Hřídel.
Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Sionko, Vacek (85. Třešňák), Kucka, Žofčák - Kadlec (69. Lačný), Wilfried (73. Hoheneder). Trenér: Chovanec.

FC Baník Ostrava - FK Baumit Jablonec 4:1 (2:0)

Branky: 88. a 90. + 1. Vydra, 18. Mičola, 35. Varadi - 79. Lafata. Rozhodčí: Příhoda - Ubias, Peřina. ŽK: Řezník, Marek, Mičola - Lafata, Haurdič, Krejčí. Diváci: 7994 (vyprodáno).

Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves - Lukeš, Marek, Lička - Zeher (79. Vydra), Varadi, Mičola. Trenér: Koubek.
Jablonec: Špit - Krejčí, Huber, Drsek, Jablonský - Haurdič (46. Pekhart), Loučka, Pavlík, Kovařík (61. Jarolím) - Vošahlík, Lafata. Trenér: Komňacký.

FK Teplice - Bohemians Praha 2:1 (0:1)

Branky: 52. Došek, 68. Stožický - 44. Ibe. Rozhodčí: L. Kovařík - Štěrba, Urban. ŽK: Vidlička, Verbíř, Zoubele, Matula - Mach, Macháček. Diváci: 2012.

Teplice: Slavík - Vidlička, Matula, Klein, Siva - Verbíř (81. Kalivoda), Ljevakovič, Vachoušek, Zoubele (66. Stožický) - Mahmutovič (89. Veverka), Došek. Trenér: Plíšek.
Bohemians Praha: Belaň - Macháček, Lencevič, Horáček, Modeste (17. Pospíšil, 64. Fenyk) - Demeter, Flachbart - Dittrich, Dobeš, Mach (80. Očovan) - Ibe. Trenér: Jindráček.

1. FC Slovácko - 1. FC Brno 0:2 (0:0)

Branky: 63. Hodek, 90.+3. T. Došek. Rozhodčí: Královec - Čecháček, Handlíř. ŽK: Filipko, Ondřejka, Urbánek, Kuncl - Dvorník, Dostálek, Bureš. Diváci: 5235.

Slovácko: Filipko - Kuncl (80. Chmelíček), Němčický, Košút, Kubáň - Fujerik (57. Nestorovski), Perůtka, Zelenka, Urbánek (84. Cleber) - Ondřejka, Švancara. Trenér: Mazura.
Brno: Bureš - Jílek, Dvorník, Trousil, Husár (52. Okleštěk) - Dostálek, Křeček, Hodek (89. Huška), Kalabiška - Došek, Rabušic (73. Borák). Trenér: Beránek.

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 0:2 (0:1)

Branky: 33. Rezek, 86. Kolář. Rozhodčí: Kocourek - Wilczek, Santarius. ŽK: Rezek, Jiráček, Daněk (všichni Plzeň).

Liberec: Hauzr - Polák, Kelič, Dejmek, Vulin - Dočkal (46. Bosančič), Gecov, Frejlach, Papoušek (72. Diviš) - Kerič, Smetana (64. Nezmar). Trenér: Petřík.
Plzeň: Daněk - Ševinský, Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela, Rada, Horváth, Rajtoral (72. Jiráček) - Bakoš (79. Kolář), Rezek (89. Krbeček). Trenér: Vrba.

Bohemians 1905 - Sigma Olomouc 2:0 (2:0)

Branky: 10. Kaufman, 40. Štohanzl. Rozhodčí: Adámek - Lhoták, Marek. ŽK: Bálek, Rychlík - Schulmeister. Hráno bez diváků.

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Nikl, Rychlík - Štohanzl (76. Kotyza), Kaufman (90. Cissé), Pávek, Bartek - Škoda, Bálek (67. Lukáš). Trenér: Hoftych.
Olomouc: Lovásik - Janotka, Dreksa, Škerle, Onofrej (89. Komárek) - Schulmeister (81. Štěpán), Kaščák, Hořava (31. Vašíček), Petr - Ordoš, Rossi. Trenér: Psotka.