Sparťané Slavii chválí. Prý si ale hraje na víc, než je

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
26. 1. 2013 5:00
Osobnosti Sparty se v anketě Aktuálně.cz rozhovořili o tom, co pro ně znamená Slavie. Všichni se shodli. Je to tradiční klub, bez kterého by Sparta nemohla být.
Derby mělo vždy pořádný náboj
Derby mělo vždy pořádný náboj | Foto: Eduard Erben

Praha - Fotbalová Slavia v neděli oslaví 120 let od svého založení. V Národním divadle se sejdou největší hráčské osobnosti klubu, aby společně zavzpomínali na neslavnější okamžiky v sešívaném dresu.

Redakce Aktuálně.cz se zeptala sparťanských rivalů, co pro ně Slavia znamená a proč si myslí, že jsou oni lepší než Sešívaní.

1. Co pro vás znamená Slavia?

2. Sparta má na kontě více trofejí a je úspěšnější i v posledních letech, proč tomu tak podle vás je?

Martin Frýdek

(bývalý záložník Sparty, 5 mistrovských titulů)

1. "Je to tradiční klub a stejně jako Sparta patří do nejvyšší soutěže. Je jedno jestli jsou oba v čele ligy nebo je jeden z nich poslední. Pražské derby vžycky mělo a bude mít svůj náboj. Co si pamatuju, pokaždé jsme chtěli Slavii porazit, jinak bychom museli 14 dní chodit kanálama."

2. "Řeknu to jednoduše. Vždy jsme měli lepší mančaft."

Martin Hašek

(bývalý záložník a trenér Sparty, 5 mistrovských titulů)

1. "Úhlavní nepřítel a sok. Jen díky Slavii může být i Sparta, bez ní by byla poloviční."

2. "Bude to v kořenech obou klubů. Mohu mluvit za Spartu, který má v sobě rizí hodnoty starověké Sparty. Zřejmě se tahle filozofie přenáší i na hřiště a přináší to klubu úspěchy."

Václav Mašek 

(bývalý útočník Sparty, 2 mistrovské tituly)

1. "Já měl v prvopočátku namířeno právě do Slavie, byl tam můj strýc a celá má rodina byla spíše sešívaná. Do Sparty jsem se dostal vlastně náhodou. Takže i proto přeji oběma klubům, aby fotbalem dělaly radost lidem a aby sklízely úspěchy."

2. "Vzpomínám si, že když předělali stadion na Spartě, soupeři tam jezdili mnohem raději a domácí to pak měli mnohem těžší. Možná je tohle důvod, proč se Slavii v posledních letech přestalo dařit."

Václav Němeček

(bývalý záložník Sparty, 6 mistrovských titulů)

1. "Jsem rád, že tu oba kluby jsou. K fotbalu taková derby patří, jinak by to byla nuda. Vážím si toho, že jsem dostal pozvánku na oslavu výročí Slavie, byť bych tam jakožto ortodoxní Sparťan nemusel být vítán. Znám ale spoustu kluků ze Slavie a dobře s nimi vycházím."

2. "Nepřísluší mi hledat příčiny toho, kde je u Slavie chyba. Každopádně jsem rád, že je Sparta lepší."

Petr Kouba

(bývalý brankář Sparty, 4 mistrovské tituly)

1. "V dobách mé aktivní kariéry to byl největší protivník a vždy jsem hledal v kalendáři, na který den vychází derby. To bude mít vždycky skvělou atmosféru. Vždyť se hraje o krále Prahy."

2. "Na to jasná odpověď asi není. Každý klub má ve své historii zlaté a naopak temné okamžiky. Slavia ty zlaté měla například v době před 2. světovou válkou. Teď má ty temné, ale já věřím, že už to nejhorší pominulo a Slavia se vrátí do vyšších pater tabulky."

Aleš Brichta 

(fanoušek Sparty, zpěvák)

1. "Je to vlastně prosté. Sparta by nebyla bez Slavie a Slavia by nebyla bez Sparty. Já můžu jen Slavii popřát, aby klub provozovala smysluplně a hrála pohledný fotbal, aby bylo při derby na co koukat."

2. "Protože je to Sparta! Slavia se snažila stavět klub na tom, že je intelektuálnější a něco víc než Sparta. Ale moc se jí to nikdy nedařilo. Sparta to naopak bere z gruntu, bojovností, srdcem. Rozdílný přístup v klubech je, myslím, právě vidět i na hřišti."

Ondřej Hejma

(fanoušek Sparty, zpěvák)

1. "Slavia je tradiční klub s bohatou historií. Dala českému fotbalu spoustu skvělých hráčů. Rivala potřebuje každý klub, jinak by to nešlo."

2. "Nechci chodit na tenký led a hodnotit. Sparta je prostě lepší. Někdo to být musí, tak to ve sportu chodí."

David Suchařípa

(fanoušek Sparty, herec)

1. "Je třeba si takového klubu vážit. Nádech derby je jedinečný. Fanoušci zápas ohromně prožívají. Tak má fotbal vypadat."

2. "Slávisti jsou tak trochu fatalisti. Fandit Slavii je životní úděl i utrpení. Přijde mi, že ta nejlepší léta vždy nějak prošustrujou. Vemte si ta jména Kuka, Šmicer a další, kolem roku 96 tam hrála páteř nároďáku. S trenérem Jarolímem před pěti lety dva tituly, Liga mistrů a teď? Je to fuč. Byl bych radši, kdyby tomu tak nebylo. Rivalita pražských S by měla ještě větší švih."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy