Lavička: Mrzí mě jen dvě věci. Koncovka a ztráta Krejčího

Spokojen s vysokou výhrou, ale zároveň zarmoucen svalovým zraněním Ladislava Krejčího byl po zápase s Brnem trenér Sparty Vítězslav Lavička.
Kadeřábek a Lafata. Dva důležití strůjci prvního jarního triumfu pražské Sparty.
Brno na Letné vůbec nestačilo a nakonec si odvezlo čtyři góly a žádný bod.
Smutného Krejčího utěšuje trenér Sparty Vítězslav Lavička.
Pavel Kadeřábek z pozice pravého obránce hodně podporoval ofenzivu a byl to právě on, kdo vstřelil vítězný první gól.
Foto: CPA Eduard Erben
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
25. 2. 2014 6:00
I když fotbalisté pražské Sparty vyhráli v 17. kole Gambrinus ligy na svém hřišti nad Zbrojovkou Brno suverénně 4:0, trenér Sparty Vítězslav Lavička měl po zápase smíšené pocity

Praha - I když fotbalisté pražské Sparty vyhráli v 17. kole Gambrinus ligy na svém hřišti nad Zbrojovkou Brno suverénně 4:0, díky čemuž si udrželi na čele tabulky pětibodový náskok před Plzní, trenér Sparty Vítězslav Lavička měl po zápase smíšené pocity.

Věděl, že jeho mužstvo mohlo vstřelit daleko víc gólů, kdyby bylo úspěšnější v koncovce. Navíc hrozí, že Spartě bude v dalších zápasech chybět křídelník Ladislav Krejčí, který kvůli svalovému zranění odstoupil už v úvodu utkání. 

"Snadné vítězství nastalo až v době, kdy jsme soupeře zlomili. Mrzí mě ale na dnešním zápase vlastně jen dvě věci: źe jsme nezrealizovali lépe další věci a zranění Ladislava Krejčího," uvedl Lavička na tiskové konferenci po zápase.

Kouč Letenských také přiznal, že nemusel svůj tým nijak motivovat, protože právě Zbrojovka připravila Spartu výhrou ve vzájemném zápase v závěru loňské sezony o možnou šanci na mistrovský titul.

"Hráčům stačilo připomenout náš vzájemný zápas z loňské sezony. To bylo dostatečné varování," souhlasil Lavička.

"Mareček odehrál velmi dobrý zápas"

Potěšil jej výkon záložníka Lukáše Marečka, který v sestavě nahradil distancovaného Lukáše Váchu.

"Odehrál velmi dobrý zápas. Byl platný. Hodně práce odvedl v defenzivě a měl velmi efektivní věci i směrem dopředu. Mareček určitě nezklamal," liboval si trenér Sparty.

Naopak jeho protějšek Václav Kotal si po zápase stěžoval, že jeho tým Spartě nabídl tři bod velmi bojácnou hrou hrou.

"Nebyli jsme vůbec nebezpeční. Trošku jsem se probudili za stavu 0:3. Ale hlavně mě mrzí čtvrtý gól, protože tři inkasované branky už stačily. Špatná byla ale hlavně naše rozehrávka, to byl náš největší nedostatek. A také jsme vůbec nedokázali reagovat na rotaci hráčů Sparty ve středu hřiště.

Lafata: Dneska toho mohlo být i víc

Naopak nejspokojenějším mužem zápasu byl střelec dvou branek a kapitán Sparty David Lafata, který se v ligovém ročníku trefil už podeváté, a vyrovnal se tak nejlepšímu střelci Sparty Josefu Hušbauerovi. Navíc na nejlepšího střelce soutěže Aidina Mahmutoviče z Teplic ztrácí už jen gól.

"Přiznám se, že tabulku kanonýrů nesleduju, víc mě zajímá ta ligová. Ale vím, jak na tom jsem. Příště se ale třeba povede skórovat Pepovi. Důležité je, že hlavně nějaké góly dáváme. Dneska jich sice mohlo být víc, ale zaplaťpánbůh, že tam něco spadlo," řekl novinářům po zápase Lafata.

Mrzelo ho, že především v prvním poločase měl několik šancí, ty však neproměnil, a z hattricku se tak neradoval. 

"Trefil jsem břevno, protože mi míč trošku skočil. Sice jsem to tlačil dolů, ale i tak to šlo nad. Pak jsem to měl na dlouhou nohu a to prostě někdy vyjde, někdy ne. Mám ale radost i ze dvou gólů," chválil si svůj počin Lafata.

Nejvíc mě ale mrzí, že jsme nedali gól, když jsme šli s Bořkem Dočkalem sami na bránu. Bořek se na mě podíval, ale míč mu skočil a už mi nemohl přihrát. Trošku nás tam zradil jeden drn, ale dneska to nevadí," dodal kapitán Sparty.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Bývalý primátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lavrov: Západ kritizuje zatčení Navalného, aby zakryl vlastní problémy

Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného má za cíl odvést pozornost od jejich vlastních domácích problémů. Podle agentury TASS to v pondělí uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Navalnyj byl zadržen v neděli po návratu do vlasti poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu.

"Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází sám liberální model rozvoje," řekl Lavrov. Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy.

Zatčení ruského opozičního předáka odsoudila řada politických představitelů a zemí včetně předsedy Evropské rady Charlese Michela, českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a předsedy vlády Andreje Babiše, amerického šéfa diplomacie Mikea Pompea, představitelů Německa, Británie, Francie, Itálie, pobaltských zemí nebo Kanady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy