Sparta remizovala v Palermu a zahraje si na jaře poháry

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
2. 12. 2010 23:07
Letenští remizovali na Sicílii 2:2

Palermo - Fotbalová Sparta Praha zvládla klíčový zápas základní skupiny Evropské ligy v Palermu a po remíze 2:2 si zajistila postup do jarní fáze této soutěže.

O branky Letenských, kteří dvakrát museli dotahovat vedení sicilského celku, se postarali Jiří Kladrubský a Juraj Kucka. Za Palermo se prosadili Rigoni a Pinilla.

Sparta do jarní vyřazovací části Evropské ligy postoupí společně s CSKA Moskva, s nímž se za čtrnáct dní utká v posledním zápase skupiny na Letné. Rusové ale postoupí bez ohledu na výsledek z prvního místa, neboť na kontě mají již patnáct bodů, oproti osmi bodům Sparty.

Zápas jsme sledovali ŽIVĚ zde
Necid dvěma góly sestřelil Lausanne. Dál jde Liverpool
Anglie ostrouhala. Fotbalové MS 2018 bude v Rusku
Volba MS: Anglie dostala jen 2 hlasy. Blatter spokojený

První poločas začal z obou stran hodně vlažně a rozhodně se nedalo říci, že by si šestý celek Serie A Palermo vytvořil převahu, natož očekávaný souvislejší tlak.

Letenští v pohodě bránili a oba týmy ohrožovaly soupeřovu branku pouze ze standartních situací.  Z té také padla první branka zápasu, kterou si připsal ve třiadvacáté minutě domácí Rigoni.

Právě k němu se totiž odrazil míč od hlavičky Kweukeho, jenž odvracel centr z přímého kopu, a nikým nehlídaný levý záložník Palerma z hranice velkého vápna utěšenou ranou k tyči překonal Blažka.

Po gólovém okamžiku se obraz hry příliš nezměnil. Sparta se sice tlačila o trochu více dopředu, vybojovala si i tři rohy a několik nadějných přímých kopů, jenže když už se dostala do zakončení, mířily pokusy jejích střelců buďto vedle, nebo byly příliš slabé na to, aby udělaly brankáři Benussimu nějaké výraznější potíže.

Na druhé straně se do nadějnější příležitosti dostal jen oceňovaný Aregntinec Pastore, jenž ranou ze střední vzdálenosti hodně protáhl Blažka.

Dvě penalty a červené karty

Stejně snadno jako se Italové do vedení dostali, tak o něj taky přišli. Pět minut po přestávce totiž v nadějné příležitosti fauloval Bonyho Goian a po ochotném pádu forvarda Pobřeží slonoviny se kopala penalta.

Tu proměnil ranou k tyči Jiří Kladrubský a Sparta v tu chvíli postupovala do jarních bojů. Navíc Goian musel pod sprchy, neboť za faul na Bonyho dostal druhou žlutou kartu v zápase.

Palermo se ale i v deseti hrnulo dopředu a po centru Pastoreho Blažek míč vyrazil jen k Liveranimu, jehož na hranici vápna fauloval Vacek - a kopala se druhá penalta.

Tu v 59. minutě proměnil stejně bezpečně jako předtím Kladrubský ranou k tyči Pinilla. Vacek ale svůj faul odčinil již o tři minuty později, kdy parádní centr z pravé strany namířil na hlavu Kucky, jenž pokořil Benussiho podruhé a Sparta mohla opět vážně myslet na postup.

Domácí se v deseti jen obtížněji dostávali do kombinace, a i když si Chovancovi svěřenci proti oslabenému soupeři také příliš šancí nevytvořili, hlavní pro ně bylo neinkasovat.

Když už se zdálo, že Sparta utkání v pohodě dovede k vytoužené remíze, zjevil se v 88. minutě ve vápně nikým nehlídaný Miccoli, který ale v obrovské šanci netrefil svoji střelou míč mezi tři tyče.

Tato rána nakonec byla tou poslední šancí zápasu, neboť Sparta nastavení na rozdíl od zápasu s Lausanne zvládla a zahraje si po sedmi letech evropské poháry i na jaře.

Nic na tom nezměnila ani červená karta pro Pastoreho, kterou si za protesty vykoledoval v poslední minutě nastavení, ani žlutá pro Tomáše Řepku, který tak nebude moci hrát v posledním zápase skupiny.

5. kolo Evropské ligy, skupina F:

US Palermo - Sparta Praha 2:2 (1:0)

Branky: 23. Rigoni, 59. Pinilla z pen. - 51. Kladrubský z pen., 62. Kucka. Rozhodčí: Strahonja - Krmar, Premužaj (všichni Chorv.). ŽK: Migliaccio, Goian, Pastore - Kušnír, Kweuke, Vacek, Řepka. ČK: 50. Goian, 90.+3 Pastore. Diváci: 9000.

Sestavy:

Palermo: Benussi - Cassani, Muňoz, Goian, Balzaretti - Migliacio, Pastore, Liverani (69. Kasami), Rigoni - Pinilla (76. Miccolli), Maccarone (52. Bovo). Trenér: Rossi.

Sparta: Blažek - Kušnír (69. Kadlec), Brabec, Řepka, Pamič - Kladrubský, Vacek, Kucka, Podaný (83. Zeman) - Wilfried, Kweuke (90.+1 Hoheneder). Trenér: Chovanec.

1. CSKA Moskva 5 5 0 0 17:2 15
2. Sparta Praha 5 2 2 1 11:11 8
3. Palermo 5 1 1 3 6:11 4
4. Lausanne 5 0 1 4 5:15 1