Lavička: Vyrovnali jsme se zápasu Ligy mistrů v Dortmundu

Tomáš Vaclík se raduje z výhry Sparty
Sparta se v utkání skupiny I Evropské ligy utkala s izraleským šampionem Kirjatem Šmona a vlétla na něj neuvěřitelným způsobem. Už v 10. minutě totiž vedla 2:0.
První gól utkání vstřelil již v sedmé minutě Ladislav Krejčí, který dorážel vlastní střelu, jenž po zásahu brankáře Amose poskakoval na brankové čáře.
Velkou radost měl i Léo Kweuke, jenž měl na gólu velkou zásluhu. Právě on hlavou nahrával Krejčímu, který nadvakrát překonal brankáře Izraelců.
Ladislav Krejčí pomohl také ke druhému gólu, který vstřelil Václav Kadlec v 10. minutě. Sparťanský talent se prosadil přesnou ranou k tyči brankáře Amose.
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
25. 10. 2012 22:00

Praha - Fotbalisté pražské Sparty se výrazným způsobem přiblížili postupu do vyřazovacích bojů Evropské ligy, když ve svém třetím zápase ve skupině porazili izraelského mistra Hapoel Kirjat Šmona 3:1.

O své výhře rozhodli sparťané už v první desetiminutovce utkání, kdy se trefili Ladislav Krejčí a Václav Kadlec, ještě do poločasu pak zvýšil vedení Sparty Ondřej Švejdík.

A protože ve druhém utkání Lyon porazil na svém hřišti Bilbao 2:1, před odvetami má v tabulce druhá Sparta pětibodový náskok na dvojici Šmona - Bilbao.

Trenér Sparty Vítězslav Lavička si po zápase liboval, že jeho svěřenci přesně splnili jeho plán a v úvodních minutách soupeře zatlačili do hluboké defenzivy a vypracovali si řadu šancí.

"Myslím, že se shodneme v tom, že jsme měli dobrý vstup do zápasu. Nejen kvůli tomu, že jsme dali dva góly, ale že jsme soupeře zatlačili a mohli jsme dát ještě víc gólů," řekl Lavička na pozápasové tiskové konferenci.

Pane Lavičko, dá se říci, že jste dnešní výhrou nakročili k postupu?

Dneska jsme udělali dobrý krůček k postupu, ale čeká nás za dva týdny zápas v Izraeli a teprve po něm budeme chytřejší. Musím ale také přiznat, že nám výrazně pomohla i výhra Lyonu ve druhém zápase s Bilbaem.

Jste rád, že Vaši svěřenci rychlým přistupováním k hráčům soupeře prakticky znemožnili Šmoně útočit?

Pokud mají prostor a čas, dokážou hrát výborně rychlý protiútok. My jsme je k tomu až na pár výjimek nepouštěli, což rozhodlo o naší výhře.

Asi se Vám musel první poločas hodně líbit, když jste si vedle tří gólů vypracovali i řadu dalších gólových příležitostí...

Měli jsme dobrý pocit z naší hry. Včera jsme se koukali na soustředění na zápas Ligy mistrů Dortmund - Real Madrid, chtěli jsme se tomu zápasu vyrovnat a myslím si, že se nám to zčásti podařilo. Důležitá byla hlavně ta branka na konci prvního poločasu, kdy jsme se uklidnili.

Čím si ale vysvětlit, že Sparta stějně jako proti Bilbau tříbrankové vedení neudržela, když i ve druhém poločasu soupeře přehrávala?

Bohužel místo toho, abychom dali gól z našich dalších šancí, tak jsme inkasovali a na konci jsme byli nervózní. Hráčům jsem dal o poločase pokyny, aby byli dál aktivní, což se jim sice dařilo, bohužel gól nedali ani z těch největších příležitostí a po naší chybě v rozehrávce jsme sami inkasovali.

Před zápasem jste tvrdil, že jste váhal mezi nasazením Kweukeho a Balaje na hrot útoku. Splnil tedy Kweuke Vaše plány?

Leo vyhrál souboj před prvním gólem, možná už po jeho střele byl míč za brankovou čarou, vyhrával důležité souboje. Po hodině hry ale musel kvůli drobným zdravotním potížím střídat.

Zápas se hodně povedl především Václavu Kadlecovi. Je to tím, že má od Vás více prostoru na hřišti, než měl dříve?

Vašek zaměstnává svým pohybem soupeře, velmi dobře plnil mé pokyny jak do útoku, tak do obrany. Musím říct, že právě tím si u mě zaslouží větší volnost a volnější pole působnosti na hřišti.

Jak byste vůbec zhodnotil diváckou kulisu zápasu?

Po dnešním zápasu musím říct, že naši fanoušci zaslouží dík za velmi korektní povzbuzování a také za to, že nám ve velmi solidním počtu po celý zápas fandili.