Slavia zase mistrem. Sedmnáctý titul slaví na Žižkově

18. 5. 2009 19:06
Viktoria Žižkov naopak míří do druhé ligy
Slavia se radovala z titulu na Žižkově
Slavia se radovala z titulu na Žižkově | Foto: Jan Langer

Praha - Poprvé v historii samostatné České republiky se může fotbalová Slavia radovat z obhajoby titulu. O triumfu vršovického klubu rozhodlo pondělní pražské derby, v němž tým pod vedením trenéra Karla Jarolíma porazil Viktorii Žižkov 3:1.

V posledních dvou kolech Gambrinus ligy už staronového krále nikdo nesesadí.

Radost z úspěchu nemohlo zkalit ani to, že slávisté hráli venku, a byli proto nuceni obléknout černé dresy. Červenobílé barvy ale vládly na tribunách, kde fanoušci spolu s hráči bouřlivě oslavovali.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Tvrdí se, že poslední krok bývá nejtěžší. V tomhle případě to ale vůbec neplatilo. Teoretická šance druhé Sparty dlouho nevydržela, protože její rival po určité dubnové krizi teď nedopustil sebemenší komplikaci.

Slavia srazila Žižkov hned na úvod a doslova jej popravila dalšími dvěma brankami ještě během prvního poločasu. Víceméně tak soupeře odsoudila k sestupu do druhé ligy, jehož šance na udržení klesla na minimum.

Fořt dal gól ramenem i nohou

Hosté nastoupili do dohrávky 28. kola hodně aktivně. Hned v šesté minutě proměnili svou převahu v první gól, o který se postaral Pavel Fořt. Po centru od Milana Černého se do balonu opřel ramenem a přesně jej poslal do sítě.

Kombinační pestrost v podání slávistů pokračovala. Vyhovovalo jim to, že domácí se museli dál snažit o útočnou hru, která jim až na pár brejkových pokusů Naumova příliš nešla.

Po čtvrthodině hry brankář Bartalský na poslední chvíli zneškodnil útok, na jehož konci byl Volešák. Chvíli nato se do tvrdého souboje se Suchým dostal Luděk Stracený. Hůře dopadl kapitán Viktorie, musel být převezen do nemocnice na vyšetření.

V pětadvacáté minutě domácí zaspali při rohu a div je nepotrestal Petr Janda. S jeho střelou z úhlu si však gólman poradil.

Jak uplynula úvodní třicetiminutovka, Viktoria se trochu osmělila a hned dvakrát zahrozila. Nejprve se do šance tlačil Naumov, jenže jeho nadějný pokus zblokovali obránci. Krátce nato hlavičkoval vedle Sabou.

Po těchto spálených příležitostech se vrátila do útoku Slavia. V pětatřicáté minutě se radovala podruhé, když si bránící Luboš Huška srazil centr Jandy do vlastní sítě. Čtyři minuty nato navíc se po nepovedené střele Grajciara odrazil míč k Fořtovi, jenž obešel Bartalského a parádně zvýšil na 3:0.

Snížení Žižkova přišlo pozdě

Ani se nemusíte ptát, jaké nadšení u hostů zavládlo. Obrovské. Na trávníku, na lavičce i na tribuně. Kustodi se museli asi hodně přemáhat, aby z kabiny nevytáhli šampaňské.

Podívejte: Takhle slaví titul fanoušci Barcy a Interu. Až do rána

Stejný obraz hry byl pod televizním vysílačem k vidění i ve větší části druhé půle. Tlak hráčů v černých dresech nikterak neopadal a vzhledem k náskoku se nemuseli strachovat o výsledek.

Výběr Karla Jarolíma se dál pokoušel o střelbu. Jako po hodině hry, kdy si vytvořil dvojitou šanci. Po signálu z rohového kopu si do pokutového území naběhl na míč Volešák, oba jeho pokusy ale neprošly za brankovou čáru.

Žižkovu se pak ale v 74. minutě podařilo snížit. Hostující kapitán Brabec propustil centr do vápna, kde Palát našel Pavola Straku a ten se hlavou nemýlil. Ze strany domácích to byl však jen chvilkový záblesk, ze kterého byl smutný hlavně brankář Vaniak.

Další gól už nepadl a Prahou se tak začal rozléhat pokřik "Mistři, mistři".

Opět se o něj postarali slávisté, kteří obhájili titul. Poprvé od roku 1943 a vůbec poprvé v samostatné české lize. Jde už o jejich sedmnáctý triumf v historii.

Výsledek:
Viktoria Žižkov - Slavia Praha 1:3 (0:3)
Branky:
74. Straka - 6. a 39. Fořt, 35. vlastní Hruška.
Rozhodčí: Jílek - Kordula, Urban. ŽK: Hruška, Procházka, Sabou (všichni Žižkov). Diváci: 5404.
Žižkov: Bartalský - Hruška, Procházka, Gabriel - Stracený (21. Palát), Sabou, Besta, Koukal (46. Xavier) - Vozábal - Kalod, Naumov (61. Straka). Trenér: Kočí.
Slavia: Vaniak - Grajciar, Brabec, Hubáček, Švento (80. Kovařík) - Janda (72. M. Jarolím), Suchý, Volešák, J. Černý - M. Černý (76. Ivana), Fořt. Trenér: K. Jarolím.