Panenkova skepse: S touto generací nedokáže zázraky ani Vrba

Aleš Vávra Aleš Vávra
6. 3. 2014 11:52
Vystřízlivění. Tak by se dalo charakterizovat rozpoložení české fotbalové společnosti po premiéře nového trenéra Pavla Vrby u národního týmu.
Češi v prvním utkání pod trenérem Vrbou nezazářili. Má vůbec český fotbal na víc?
Češi v prvním utkání pod trenérem Vrbou nezazářili. Má vůbec český fotbal na víc? | Foto: Reuters

Praha - Vystřízlivění. Tak by se dalo charakterizovat rozpoložení české fotbalové společnosti po premiéře nového trenéra Pavla Vrby u národního týmu. Češi remizovali v Edenu s Nory a zejména ve druhé půli předvedli mizerný výkon.

Kýžená změna herního stylu bude evidentně během na dlouhou trať a i odborníci a bývalí fotbalisté jsou poměrně skeptičtí.

"Všichni si představovali, že přijde úspěšný trenér, mávne proutkem a budeme hrát světový fotbal. Možná je na čase si přiznat, že si budeme muset počkat na další generaci fotbalistů. V nominaci byli ti nejlepší, co máme, a výkon měl k ideálu hodně daleko," míní Antonín Panenka.

Rosický vyčnívá nad všemi ostatními

V sestavě by žádné změny nedělal. "Když nemáme jiné hráče, není koho měnit," říká. A připomíná markantní rozdíl mezi výkonem kapitána Tomáše Rosického a ostatních hráčů.

"On opravdu vyčnívá nad všemi. Svým pohybem i myšlením. Rychle pracuje s míčem, je přímočarý, za každých okolností hledá cestu dopředu," chválí záložníka Arsenalu Panenka.

Ostatní reprezentanti v těchto herních činnostech podle experta hodně zaostávali. Znatelné to bylo zejména ve druhé půli. "Druhý poločas mi připomněl fotbal, který reprezentace hrála v minulých letech. Nebylo čím překvapit, byl tam alibismus, neustálé ztráty míče, žádný pohyb. Možná nám chybí nějaký průbojný útočník, který to vezme na sebe, dokáže přejít přes hráče a udržet vepředu míč," dodává mistr Evropy z roku 1976.

Luhový: Současná generace nemá kvalitu

Podobný názor má i Milan Luhový. "Mezistátní zápasy bez potřebné hráčské kvality nebude vyhrávat ani Vrba. Evropskou úroveň předvedl pouze Rosický. Jeho jedinečná práce s míčem a rychlé myšlení ho oddělují od zbytku mužstva," píše bývalý reprezentační útočník na svém webu mluhovy.com.

Luhový uznává Pavla Vrbu jako kvalitního trenéra. "Jenže problém, který nikdo nechce připustit, je kvalita současné generace," souhlasí s Panenkou.

"Pavel Vrba není hráčem národního týmu, který nikdy nenastoupí do zápasů, aby střílel góly a rozhodoval utkání svými výkony. Je to trenér a to je potřeba pochopit. V opačném případě národ začne pochybovat o jeho kvalitách," pokračuje Luhový.

Záložní řada ztrácela mnoho míčů

Ten si v utkání proti Norsku všiml toho, že mnoha reprezentantům chybí rychlost. Především v obraně, kterou rychlí hosté několikrát hravě přehráli, a výsledkem byla řada stoprocentních brankových příležitostí.

"Zejména v obraně bylo markantní, jak někteří mládenci nestíhají hru soupeře na jeden dotyk. Záložní řada, kromě Rosického, ztrácela mnoho míčů," všímá si fotbalový odborník.

Opravdu není cesta, jak si vychovat druhého tvůrce hry, který jednou hvězdu Kanonýrů nahradí? Podle Panenky je talentů dost, ale špatně se s nimi pracuje.

"Musíme korigovat nerealistická očekávání"

"Talentovaných fotbalistů se rodí celkem hodně, ale práce s nimi není ideální. Oni mají hned v mladém věku agenty, odcházejí třeba do zahraničí, tam se neprosadí a ztratí nejlepší roky," vysvětluje Panenka.

Milan Luhový míní, že nelze spoléhat na to, že nový trenér fotbalisty naučí základním herním dovednostem. "Rychlá práce s míčem při zpracování, hra na jeden dotyk, přesnost přihrávek, pohyb bez míče a rychlé myšlení, nepotřebují čas. Fotbalista buď má tyto kvality a hraje úspěšně ve světových klubech a národních týmech, nebo je postrádá a je dobrý pouze na klubové úrovni," říká.

"Uvědomit si současnou kvalitu jednotlivců v národním týmu pomůže korigovat nerealistická očekávání," uzavírá Luhový.

 

Právě se děje

Další zprávy