12. 6. 2008 11:00
Sionko by vyměnil gól za remízu
Libor Sionko
Libor Sionko | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ženeva (Od zvláštního zpravodaje) - Libor Sionko patřil i ve druhém zápase na Euru k nejlepším hráčům Brücknerova týmu. Dal gól a ke druhému mu chyběly jen centimetry. Ale svoji trefu by klidně vyměnil za remízu.

Z českých hráčů naběhal proti Portugalcům tradičně nejvíce. Tentokrát si připsal 11 454 metrů. Většinu z nich odsprintoval na pravém kraji zálohy. Po příchodu Stanislava Vlčka se přesunul na levé křídlo.

Libore, nejdřív gratulace ke gólu. Byl pro vás nejdůležitější v kariéře?
Já bych neřekl, že to byl nejdůležitější gól mé kariéry. Prohráli jsme 3:1. Sice mě těší, že jsem dal branku, ale klidně bych jí vyměnil třeba za remízu 0:0.

Trefil jste se dokonce hlavou. To u vás nebývá obvyklé...
Já vám to vždycky říkal, že jsem hlavičkář, ale vy jste to nebrali (smích). Kolikrát nejde ani o výskok, ale spíš si najít ten správný prostor.

S pomocí teče Marka Jankulovského (vpravo) dal Deco (uprostřed) první gól utkání. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Dále čtěte:
Baroš smutnil: Chybělo štěstí, kritiku si nezasloužíme
Mám snad hrát na pět útočníků? ptal se Brückner

Při tom gólovém momentu vás nakopl Jan Polák. Jak se vlastně celá situace seběhla?
To jsem si ani nevšiml. Sledoval jsem v té situaci hlavně balon. Honza Polák mi pak říkal v šatně, že mě asi nakopl. Ale to vůbec nevím, možná je to i dobře, že se to stalo.

Chyběly centimetry

Měl jste blízko i ke druhému gólu. Proč to podruhé hlavou nevyšlo?
Při té poslední hlavičce byl na mě balon trošičku dlouhý. Couval jsem a nestačil jsem se ideálně dostat na míč. Snažil jsem se hlavně trefit bránu. Škoda, chyběly mi tak dva, tři centimetry, abych se dostal nad balon a mohl lépe hlavičku umístit.

Kromě vašich dvou střel mezi tyče český tým vyslal na Ricarda už jen jednu. Není to málo?
Měli jsme šance na to dát gól. A nejde ani o to, že jsme netrefili branku. Vytvořili jsme situace, které smrděly gólem, ale bohužel se nám nepodařilo srovnat na 2:2.

Bylo hodně těžké zastavovat Ronalda?
Neřekl bych, že se Ronaldo nějak dostával po naší levé straně. Pak se přestěhoval víc do středu. Ale řekl bych, že se Zdenem Grygerou jsme ho dobře zdvojovali. Jenže je to fantastický fotbalista, co si budeme povídat.

Nakonec byl ale vlastně u všech tří branek...
Na to můžu jen zopakovat, že jsme nepodali špatný výkon. Samozřejmě úplně stoprocentně být spokojeni nemůžeme. Doufám, že se od tohohle výkonu odrazíme a porazíme Turky.

Ve druhé půli jste se v úvodní dvacetiminutovce dost stáhli. To byl taktický záměr?
Oni vystupňovali tempo, což nás donutilo stáhnout se trošku hlouběji do bloku, aby se k nám nedostávali. To prostě vyplynulo ze hry. Po pár minutách se to ale zase přelévalo na obě strany.

O postupu nepochybuji

Útočná fáze se oproti zápasu se Švýcary o hodně zlepšila. Ale na Portugalce to přesto nestačilo...
Teď bylo vidět, že dokážeme hrát fotbal a být Portugalcům rovnocenným soupeřem. Samozřejmě oni jsou fantastičtí, co se týče práce s míčem a kreativity. Těžko se brání, přeci jen našli skulinky v naší obraně. Ale řekl bych, že na tomhle výkonu můžeme dál stavět.

Turci sestřelili Švýcary. Rozhodnou o postupu penalty?
Brückner překvapil Barošem. Portugalce to zaskočilo

Bude stejný výkon stačit na Turky?
Pokud tenhle tým dokáže znovu zahrát jako proti Portugalcům, tak musí Turky porazit.

Portugalci ve druhé půli rozhodli utkání, když ještě dvakrát překonali Petra Čecha. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Takže o postupu nepochybujete?
Samozřejmě, kdybych nevěřil v postup, tak už tady dávno nejsem.

Naběhal jste toho z českého týmu nejvíce. Cítíte velkou únavu?
Nevím kolik jsem naběhal a popravdě mě to ani moc nezajímá, protože jsme prohráli 3:1. Samozřejmě, bylo to fyzicky náročné a teď se musíme dát dohromady na Turky.

Jak těžké bude se z únavy po porážce dostat?
Po vítězství se samozřejmě setřásá lépe. Pořád ale žijeme a teď nás čeká rozhodující zápas. Tady už nemůžou být žádné pochybnosti o tom, jestli cítíme únavu, nebo ne.