Brückner překvapil Barošem. Portugalce to zaskočilo

Martin Jůzek
11. 6. 2008 20:55
Trenér Luiz Felipe Scolari si pochvaloval výhru
Portugalský trenér Luiz Felipe Scolari diriguje své svěřence v zápase proti Česku. | Foto: Reuters

Ženeva (od našeho zvláštního zpravodaje) - Trenér Luiz Felipe Scolari si nemohl vynachválit vítězství svého týmu. Portugalci ve středu porazili Českou republiku, přičemž výsledek 3:1 jim téměř zaručuje postup do čtvrtfinále evropského šampionátu.

"Jsem velmi spokojený. Povedlo se nám vyhrát první dva zápasy na turnaji, což je historický úspěch," prohlásil brazilský kouč na pozápasové tiskové konferenci.

Jihoevropané předčili svěřence trenéra Brücknera hlavně ve druhém poločase. Na jeho začátku začali již tradičně kombinovat a z tlaku pramenila branka na 2:1. Nicméně ještě před odchodem do kabin jim byli Češi více než vyrovnaným soupeřem.

Proč? Možná i kvůli netradiční sestavě, která protivníka zaskočila.

S pomocí teče Marka Jankulovského (vpravo) dal Deco (uprostřed) první gól utkání. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
Sionko na vše nestačil: Česko - Portugalsko 1:3
Brückner překvapil: V útoku nastoupil osamocený Baroš

"Co nás překvapilo? Milan Baroš a sestava českého týmu," dodal k tomu Scolari. Ovšem nebylo to překvapení pouze pro něj, málokdo tušil, že by nejlepší střelec posledního Eura nastoupil hned od první minuty.

Šestadvacetiletý útočník na sebe několikrát upozornil, ale dávnou formu neoprášil. Bojoval, ale často až moc - například ve druhé půli vzal Sionkovi z hlavy vyrovnávací gól.

Parádní byl snad pouze jeho dlouhý sólový únik, kdy obešel tři protihráče. Jenže ve vápně pak obránci zblokovali nízký centr.

Připomeňte si utkání v on-line reportáži ZDE

"Počítali jsme, že budeme hrát proti Kollerovi. Ale vůbec to pro nás nebylo jednodušší. Počítali jsme s něčím jiným a naši hráči na křídlech na začátku nevěděli, na koho mají hrát," vysvětloval dále portugalský trenér.

Šetřit síly nebudeme, vzkazuje Scolari

Lepší výkon než Baroš přece jen předvedl Marek Matějovský, který vlastně debutoval na mistrovství Evropy. A hned v tak těžkém zápase.

"Změny pro nás byly překvapující a myslím, že soupeř to tak udělal dobře," upřesnil Scolari, jenž se ale na tiskové konferenci věnoval především svému celku. Chválil téměř vše, na hře fotbalistů v bílém snad nenašel jedinou chybu.

Přitom první půle zůstala za očekáváním. Od hvězdné záložní řady čekali experti i fanoušci určitě více. Po dobré obranné činnosti však Češi inkasovali pouze jednou, a to hodně smolně, když Deco svou ránu nadvakrát dotlačil za záda Petra Čecha.

"Měli jsme dobrý nástup, ale pak to nebylo pro hráče jednoduché. Ve druhé půli splnili hráči pokyny, v kabině jsme si řekli, abychom byli agresivnější, chtěli jsme hrát na jeden dotek. To je naše přednost," uvedl kouč, jenž stejně jako Karel Brückner po šampionátu u reprezentace skončí.

"Naši hráči si teď budou moci odpočinout, ale šetřit síly v zápase proti Švýcarsku asi nebudeme. To si nemůžeme dovolit, když chceme postoupit z výhodnější pozice," uzavřel Luiz Felipe Scolari.