Sevilla vyhrála Evropskou ligu, Benfica selhala v penaltách

14. 5. 2014 23:30
FC Sevilla vyhrála Evropskou ligu, když ve finále porazila Benfiku Lisabon 4:2 na penalty.
FC Sevilla slaví vítězství ve finále Evropské ligy
FC Sevilla slaví vítězství ve finále Evropské ligy | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté FC Sevilla vyhráli letošní ročník Evropské ligy, když po bezgólovém finále porazili Benfiku Lisabon 4:2 na penalty.

Španělský klub tak navázal na své dva triumfy v předcházející soutěži Poháru UEFA, který dobyl v letech 2006 a 2007.

Benfica nenapravila loňský neúspěch s Chelsea a prohrála osmé pohárové finále za sebou. Na evropskou trofej portugalský mistr čeká od roku 1962.

Od úvodu špatná muška

V úvodu prvního poločasu byla aktivnější Sevilla, ale vyloženou gólovou šanci si nevypracovala. Až těsně před pauzou na stadionu Juventusu zahrozila Benfica. Pereira však z bezprostřední blízkosti trefil brankáře Beta, který vzápětí zneškodnil i tvrdou Rodrigovu střelu.

Tři minuty po změně stran se portugalský šampion dostal do dalších slibných šancí. Sevillu dvakrát zachránil obránce Pareja, když v krátkém časovém sledu před brankovou čárou zablokoval pokusy Limy a Rodriga.

Přesnější koncovku postrádalo také andaluské mužstvo. Se dvěma Reyesovými střelami si bez větších problémů poradil gólman Oblak.

Jeho protějšek Beto měl šest minut před koncem mnohem víc práce s dalekonosnou Limovou ránou, kterou vytáhl nad břevno. Benfica neskórovala ani ze závěrečného tlaku.

Benfica pokazila penalty

V prodloužení měla blíže k vítěznému gólu Sevilla. Ve 101. minutě z pravé strany unikal Bacca, ale nakonec vystřelil těsně vedle. Střídající Gameiro pak v druhé patnáctiminutovce trefil jen boční síť.

V penaltovém rozstřelu selhali dva hráči lisabonského mužstva Cardozo s Rodrigem, jejichž nepovedené pokusy vychytal brankář Beto. Naopak fotbalisté Sevilly proměnili všechny úvodní čtyři pokutové kopy.

Benfika nenavázala na nedávné triumfy v portugalské lize a Ligovém poháru a španělského soupeře nedokázala porazit popatnácté za sebou.

Finále fotbalové Evropské ligy:

FC Sevilla - Benfica Lisabon 0:0, 4:2 na penalty
Penaltu proměnili: Bacca, Mbia, Coke, Gameiro - Lima, Luisao. Penaltu neproměnili: Cardozo, Rodrigo (oba Benfica). Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp (všichni Něm.). ŽK: Fazio, Moreno, Coke - Siqueira, A. Almeida. Diváci: 33.120.

Sevilla: Beto - Coke, Pareja, Fazio, Moreno - Mbia, Carrico - Reyes (78. Marin, 104. Gameiro), Rakitič, Vitolo (110. Figueiras) - Bacca. Trenér: Emery.

Benfica: Oblak - M. Pereira, Luisao, Garay, Siqueira (99. Cardozo) - Amorim, A. Gomes, Gaitán (119. Cavaleiro) - Sulejmani (25. A. Almeida), Lima, Rodrigo. Trenér: Jesus.