Sekretář FIFA: Katarské MS se v létě hrát nebude

Sport Sport
8. 1. 2014 15:46
Fotbalové MS 2022 v Kataru by se mělo odehrát mezi listopadem a lednem. Řekl to generální sekretář FIFA Jérome Valcke.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Fotbalové mistrovství světa 2022 v Kataru je zřejmě opět blíže k rozhodnutí, že se bude konat za příjemnějšího počasí, než jsou letní tropy.

"V červnu a červenci se hrát nebude. Myslím, že to bude mezi 15. prosincem a nejpozději 15. lednem," sdělil v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici Inter Radio generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

"Kdyby se hrálo od poloviny listopadu, řekněme do poloviny prosince, bylo by pro turnaj nejlepší počasí. Teploty by se zhruba pohybovaly kolem 25 stupňů, což by odpovídalo horkému evropskému jaru a to je pro fotbal perfektní," dodal. Neupřesnil však, zda-li má jít o přelom let 2021/22, nebo 2022/23.

Jeho prohlášení každopádně rozjásalo mimo jiné prezidenta asociace profesionálních fotbalistů FIFPro Philippa Piata. "Je to skvělá zpráva, na kterou jsme čekali několik měsíců," reagoval Piat.

FIFA se prohlášení diví

Reakce záhy přišla i od FIFA, která je za přidělení pořadatelství Kataru dlouhodobě kritizována.

"Přesné datum je stále předmětem debat, které zahrnují všechny zainteresované strany - kontinentální i národní svazy, kluby, hráče a komerční partnery," uvedla FIFA. "Vzhledem k tomu, že jde o turnaj, který se koná až za osm let, nehodláme nic uspěchat a máme dost času na probrání všech detailů," dodala.

"Jsem v šoku. Pokud vím, tak podle plánu se nemělo mistrovství v Kataru řešit dřív než v prosinci nebo koncem tohoto roku," řekl k Valckeho prohlášení viceprezident FIFA Jim Boyce. "Nevím, jestli Jérome jen řekl svůj názor, ale za FIFA můžu říct, že žádné rozhodnutí nepadlo," přidal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy